Dnevni.ba - PRELOADER

Jesu li građani i ugostitelji u FBiH spremni na zabranu pušenja?

21 Lip 2024


Jesu li građani i ugostitelji u FBiH spremni na zabranu pušenja?
Zakon

Piše: V.S.Herceg

mostar@dnevni-list.ba

 

Od 28. svibnja 2023. godine počela je primjena Zakona o kontroli i ograničenoj uporabi duhana, duhanskih i ostalih proizvoda za pušenje u Federaciji BiH, a 12 mjeseci nakon primjene ovog Zakona početi će se naplaćivati kazne za nepridržavanje. 

Ovim zakonom propisana je zabrana pušenja u svim zatvorenim javnim prostorima, mjestu rada i u javnom prijevozu, kao i u privatnim sredstvima prijevoza u kojim se nalaze malodobne osobe. Početak primjene zakona o kontroli pušenja najteže pada ugostiteljima, ali i pušačima, a predviđene su i visoke novčane kazne. Dok će pušačima u FBiH provedba ovog zakona teško pasti, u državama EU ovakve odredbe odavno su na snazi, a kazne su još rigoroznije.

Kome je pušenje dozvoljeno

Kako, između ostaloga, određuje ovaj zakon, u prostorima i na mjestima gdje je zabranjeno pušenje ne smije biti pepeljara, a mora biti postavljen znak ‘Zabranjeno pušenje’. U slučaju da osoba ne poštuje zabranu pušenja, vlasnik ili korisnik prostora i mjesta gdje je pušenje zabranjeno, kako zakon određuje, dužan je osobu opomenuti, uskratiti mu uslugu ili zatražiti da napusti prostor. U slučaju da osoba ne ispoštuje zabranu pušenja i nakon toga, vlasnik je dužan kontaktirati nadležni organ.

Zakon propisuje i izuzeće od zabrane pušenja u javnim prostorima i to za korisnike u službama i odjelima za zaštitu mentalnog zdravlja u zdravstvenim ustanovama i u drugim ustanovama koje pružaju psihosocijalnu rehabilitaciju osobama s duševnim smetnjama, ustanovama za njegu starih osoba, ustanovama za palijativnu njegu, kao i u ustanovama namijenjenim za izdržavanje kazne. U posebnim prostorima pušenje je dozvoljeno u zračnim lukama, kao i posebnim prostorijama u ugostiteljskim objektima s naznačenim natpisom ‘Prostor za pušenje. Pušenje je štetno za vaše zdravlje’.

Kazne

Zakon zabranjuje prodaju i poklanjanje duhanskih i ostalih proizvoda za pušenje osobama mlađim od 18 godina. Kazne za one koji se ne budu pridržavali ovog zakona početi će se naplaćivati 12 mjeseci nakon početka primjene, točnije, od dana stupanja na snagu podzakonskih akata donesenih temeljem ovog Zakona.

Što se tiče novčanih kazni, one se za pravne subjekte i odgovorne osobe kreću od 100 KM do 15.000 KM. Primjerice, kaznom od 2.000 KM do 5.000 KM kaznit će se za prekršaj pravna osoba koja ne zabrani uporabu duhanskih proizvoda, dok će se kaznom od 300 KM do 1.000 KM kazniti odgovorna osoba. Također, od 500 KM do 2.500 KM iznose kazne za vlasnika i korisnika prostora, odnosno mjesta gdje je pušenje zabranjeno, kao i osoba zadužena za poslovanje ugostiteljskog objekta itd.

"Za ugostitelje najisplativije potpuna zabrana pušenja"

Ugostitelji moraju postupiti po pravilniku o zabrani pušenja za zatvorenom prostoru, što znači da, oni koji imaju prostor veći od 50 kvadrata, moraju odvojiti prostor za pušače i to od minimalno 12 kvadrata. Stupanjem na snagu ovog Zakona nisu zadovoljni ni ugostitelji, ni građani-pušači.

Iz Udruge hotelijera BiH pojašnjavaju kako je prostor od 12 kvadrata izoliran i ima skoro hermetički zatvorena vrata. Koji je onda interes ugostitelja da napravi "tor" kada je u pitanju bila kakva usluga u tom ugostiteljskom objektu.

"EU preporučuje donošenje zakona o zabrani duhana i duhanskih proizvoda u BiH, ne samo u Federaciji. Meni je žao što ovaj zakon nije dogovoren na razini BiH i od svih političkih opcija. Nema ovdje politike, ovdje je u pitanju zdravlje svih građana u BiH", komentirao je za Glas Amerike Amir Hadžić iz Udruge hotelijera i restoratera BiH.

Bit će teško naviknuti se na zabranu pušenja u kafićima i restoranima, ali se istovremeno mora misliti i na pušače kao i na ugostitelje, te da će se biti teško naviknuti na nove zakonske odredbe, kako bašte neće biti pune kao prije, ali da su nova pravila dobra za zdravlje građana, smatraju neki od građana Sarajeva koje je anketirao Glas Amerike.

Iz Federalne komisije za kontrolu upotrebe duhana navode kako "zakon nije isplativ za ugostitelje".

"Amandmani i usvojeni Zakon su takvi kakvi jesu - u prostorima za pušače neće se moći posluživati hrana niti u iste ulaziti maloljetnici, ti prostori-sobe za pušače koštaju i najisplativije za ugostitelje je potpuno zabraniti pušenje u ugostiteljskom objektu", komentirala je za Glas Amerike Jasmina Čekrić iz Povjerenstva za kontrolu upotrebe duhana FBiH.

Zakon o kontroli i ograničenoj uporabi duhana, duhanskih proizvoda i ostalih proizvoda za pušenje usvojio je Parlament FBiH na sjednici zastupničkog doma 27. travnja 2022. godine i na sjednici Doma naroda od 24. ožujka 2022. godine, a Ukaz o njegovom proglašenju donio je predsjednik FBiH Marinko Čavara 18. svibnja 2022. godine. Kako se navodi, ovaj zakon stupa na snagu osmog dana od dana objave u “Službenim novinama Federacije BiH” (objavljen je 20. svibnja 2022. godine), a počinje se primjenjivati godinu dana od dana stupanja na snagu ovog zakona.

Vijesti


TUŽITELJSTVO KS

Tužiteljstvo KS se žalilo na visinu kazne Muameru Kasumoviću

Nakon što je otkriveno da je Moamer Kasumović osuđen zbog bludničenja nad maloljetnikom 20...

2 h 27 min

OKRUGLI STOL

Okrugli stol: Hitno potrebne izmjene deviznih propisa u BiH

Okrugli stol o temi deviznih propisa u Bosni i Hercegovini, u organizaciji Američke trgovačke kom...

4 h 53 min

VAKCINACIJA

U Brčkom počinje vakcinacija protiv HPV-a, osigurane doze za 400 djevojčica i dječaka

Na prostoru Brčko distrika od ponedjeljka počinje vakcinacija protiv humanog papiloma virusa (HPV...

5 h 28 min