Dnevni.ba - PRELOADER

Još nije počela obuka kako postupati s cjepivom

10 Sij 2021


Još nije počela obuka kako postupati s cjepivom

Prema podacima koje je Zavod za javno zdravstvo FBiH objavio u nedjelju prijepodne, tom su Zavodu prijavljeni rezultati laboratorijskog testiranja 1.944 uzoraka, od kojih su 142 pozitivna na Covid-19.

Novi slučajevi zaraze korona virusom zabilježeni su u svim županijama, izuzev u Bosansko-podrinjskoj i u Posavkoj županiji. Istodobno je Zavodu za javno zdravstvo FBiH prijavljeno i 10 smrtnih ishoda povezanih s koronom, tako da je, s jučerašnjim danom, ukupan broj smrtnih ishoda na području FBiH iznosio 2.300.

U FBiH su do sada testirana ukupno 362.432 uzorka, a Covid-19 potvrđen kod 74.665 osoba. Zaključno s jučerašnjim danom, evidentiran je oporavak 55.502 pacijenta a aktivno je bilo 16.863 slučaja Covid-19.

U Brčko Distriktu BiH je na koronavirus testirano 80 uzoraka, od kojih je 15 bilo pozitivno dok je jedna osoba je preminula od posljedica Covid-19. Od početka epidemije, u Brčko Distriktu BiH je zaraženo 2.869 ljudi, a preminula je 141 osoba. Broj izliječenih povećan je na 1.852, a trenutno je 876 aktivnih slučajeva zaraze.

MN: RS: Testirano 1.005 uzoraka, 97 potvrđenih slučajeva, preminulo 14 osoba

Od posljednjeg izvješća o epidemiološkoj situaciji u Repubublici Srpskoj, testirano je 1.005 uzoraka a prisustvo virusa korona potvrđeno je u 97 slučajeva. U promatranom je razdoblju prijavljeno i 14 smrtnih slučajeva osoba kod kojih je potvrđeno prisustvo virusa korona.

Do sada je u Republici Srpskoj potvrđeno 38.099 slučajeva virusa korona, a preminulo je ukupno 1.889 osoba kod kojih je potvrđeno prisustvo ovoga virusa. Od počekta pandemije, oporavilo se 24.270 osoba, a testirano je njih ukupno 167.957. Prema podacima od nedjelje, pod zdravstvenim nadzorom bilo je 7.707 osoba.

Nužna obuka

Cjepiva protiv korona virusa u BiH još nema, a još nije počela ni obuka zdravstvenih radnika kako postupati s tim cjepivom. Stručnjaci, pak, ukazuju da je to nužno uraditi što prije jer, bez odgovarajuće obuke i znanja, ni cjepiva ne predstavljaju rješenje.

Adekvatna cjepiva, obuka medicinskog kadra i priprema stanovništva za cijepljenje nužni su uvjeti kako bi cijepljenje proteklo bez problema.

“Svi zdravstveni radnici nisu upoznati sa specifičnostima ovog cjepiva, s načinom njegove aplikacije, načinom njegova čuvanja, dovođenja na sobnu temperaturu te njegove primjene. Potrebno je već opterećene zdravstvene radnike izdvojiti i obučiti ih”, kaže emeritus Šukrija Zvizdić, virusolog.

Pfizerovo cjepivo, koje je jedino dobilo dozvolu od svih koje je BiH naručila, vrlo je podložno temperaturnim razlikama, upozorava ovaj virusolog i dodaje da, ako se ne ispoštuje proceduru primjene, poslije nema efekta.

“Priprema medicinskog kadra je nužna jer će ovo biti vrlo obiman posao. Sve treba uraditi kako scenarij iz Njemačke ne bi bio naša stvarnost“, upozorava Zvizdić.

Plan za cijepljenje je spreman, ali iz Zavoda za javno zdravstvo FBiH kazali su za portal Klix.ba da obuka još nije počela te se očekuje da bude organizirana koncem siječnja.

Dr. Mia Blažević, epidemiologinja u Zavodu za javno zdravstvo FBiH, kaže da je, pak, počelo formiranje timova za imunizaciju koji će provoditi cijepljenje na terenu te da imaju u planu i obuku tih timova budući je velika mogućnost da se Pfizerovo cjepivo, koje će BiH dobiti, mora držati na niskim temperaturama te da mu rok trajanja istječe pet dana nakon vađenja iz tih temperatura.

Edukacija, dodaje Klix, još nije počelo ni u RS-u, odakle, pak, navode da se sve to može vrlo brzo savladati zbog iskusnog kadra. Svakako očekuju da na počne ovoga mjeseca.

S. N.

Nijedan respirator 'Srebrene maline' još nije u funkciji

Respiratori koje je u jeku pandemije nabavila tvrtka “Srebrna malina” za Federalnu upravu Civilne zaštite (FUCZ) i Vladu FBiH, još nisu u funkciji, iako ih je većina podijeljena medicinskim ustanovama.

“Ti respiratori sigurno nisu u funkciji jer nijedan još nije verificiran. Ako nešto nije verificiran, ne smije ga se, zakonski, ni koristiti”, kazao je za Klix.ba Almir Badnjević, direktor kompanije “Verlab” koja bi trebala izvršiti verifikaciju.

Dodao je da, kao kompanija koja je pobijedila na tenderu i potpisala ugovor s FUCZ-om, još čekaju poziv od Federalne uprave Civilne zaštite.

“Nismo verificirali nijedan uređaj jer nas nisu pozvali. Ne znam dokle je došao taj proces niti što se dešava, nemamo nikakvih informacija ”, kazao nam je Badnjević.

Iz FCZU-a, pak, kažu da je ugovor s “Verlabom” istekao. “

Ugovor o pružanju usluga zakonske verifikacije ventilatora koji je ova Uprava potpisala s verifikacijskim laboratorijem “Verlab“ istekao je 26. prosinca 2020. Federalna uprava Civilne zaštite uputila je prije isteka ugovora, 22. prosinca, akt Agenciji za javne nabave BiH o daljnjem definiranju odredaba ugovora”, kažu iz FUCZ-a za Klix.ba.

U odgovoru tom portalu, Agencija za javne nabave kažu da je jasno iskazano da 'u cilju osiguranja pravilne primjene zakona u konkretnom slučaju ne postoji mogućnost produženja ugovora te da je potrebno zaključenje novog, nakon provedenog odgovarajućeg postupka.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

23 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

22 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

21 Stu 2024