Dnevni.ba - PRELOADER

Kadrovska rješenja Vlade Federacije BiH

02 Lis 2020


Kadrovska rješenja Vlade Federacije BiH

Piše: Dragan Bradvica

Federalna vlada je na sjednici održanoj u četvrtka donijela niz kadrovskih rješenja a jedno od njih je da su razriješili dužnosti zamjenika direktora Federalnog zavoda za mirovinsko i invalidsko osiguranje, zbog isteka mandata. Istovremeno je, na razdoblje od četiri godine, za zamjenika direktora ovog zavoda imenovan Veselko Čerkez. Čerkez je do sada obnašao funkciju predstojnika Ureda predsjednika Vlade HNŽ-a.

Nadalje, Federalna vlada dala je prethodnu suglasnost za razrješenje članova Nadzornog odbora Hrvatske pošte d.o.o. Mostar,  zbog isteka mandata.  Istovremeno je dana prethodna suglasnost za imenovanje Davorke Šaravanje, Silvije Brčić, Željka Kordića, Dijane Pejić, Nerme Čolaković - Prguda i Zorana Landeke  za vršitelje ovih dužnosti uime državnog kapitala, do okončanja natječajne procedure, a najduže na tri mjeseca.

Dane su i prethodne suglasnost za razrješenje članova Nadzornog odbora JP Hrvatske telekomunikacije d.d. Mostar, zbog isteka mandata, kao i za imenovanje Davora Tomića, Tihomira Čelana, Gordana Galića i Emira Konjhodžića za vršitelje dužnosti članova ovog nadzornog odbora, uime državnog kapitala, do okončanja konkursne procedure, a najduže na tri mjeseca.

Programi pomoći poljoprivredi

Vlada FBiH je usvojila i informaciju Federalnog ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva o posljedicama epidemije koronavirusa na gospodarstvo sa aspekta primjene Zakona o ublažavanju negativnih ekonomskih posljedica u oblasti poljoprivrede i prehrambene industrije.

 U informaciji je, uz ostalo, navedeno da je Vlada FBiH donijela izmjene i dopune Programa poticaja za 2020. Ukinuta su ranija ograničenja u biljnoj i animalnoj proizvodnji za fizičke osobe, poljoprivredne obrte i pravne osobe i proizvođačima je osigurano pravo na dodatni poticaj za svako ostvareno povećanje proizvodnje. Svi rokovi navedeni u Programu prolongirani su za dodatnih 30 dana. Operativnim planom su osigurana sredstva u iznosu od 10 milijuna maraka za isplatu poticaja, kako bi ih poljoprivrednici što prije dobili. U odnosu na prvobitnih 500 tisuća maraka, osigurano je dodatnih devet milijuna maraka za sufinanciranje pokretanja proljetne i jesenje sjetve. Potpisani su sporazumi s deset županijskih ministarstava i 72 jedinice lokalne samouprave o sufinanciranju proljetne sjetve i izrađena rješenja o dodjeli sredstava. Na temelju potpisanih sporazuma, Federalno ministarstvo je izdvojilo 5,5 milijuna maraka, a kantonalna ministarstva i jedince lokalne samouprave tri miliona KM iz svojih proračuna (ukupno oko 8,5 milijuna maraka) za sufinanciranje troškova nabave sjemena, mineralnog đubriva i zaštitnih sredstava za oko 18 tisuća poljoprivrednih gazdinstava koja su izvršila proljetnu sjetvu. Javni poziv ovog ministarstva za jesenju sjetvu je raspisan i u tijeku je. Kroz podrške investicijama u sektoru poljoprivrede i prehrambene industrije u 2020. ukupni iznos za sufinanciranje projekata po ovom modelu iznosi tri milijuna maraka. Potpisan je i Protokol o suradnji s Razvojnom bankom FBiH kojim su definirana načela međusobne suradnje u realizaciji investicijskih ulaganja u oblasti poljoprivrede i prehrambene industrije. Pri tome Federalno ministarstvo osigurava 25 posto sredstava u obliku granta, klijent 25 posto iz vlastitih sredstava, a banka 50 posto u obliku kredita. U tu svrhu ovo ministarstvo je kod Razvojne banke deponiralo tri milijuna maraka, a banka osigurala šest milijuna maraka. Rok otplate kredita je od 18 mjeseci do 15 godina, grace razdoblje je do 36 mjeseci, a nominalna kamatna stopa je tri posto fiksno na godišnjoj razini.

Elektronski sustav registracije

Vlada Federacije je utvrdila i Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o registraciji poslovnih subjekata u FBiH. Kako je obrazloženo, analizom stanja u oblasti registracije poslovnih subjekata u FBiH došlo se do saznanja da postojeći sistem ima nedostataka koji se manifestiraju u dugotrajnosti i složenosti postupka registracije poslovnih subjekata do samog otpočinjanja rada. Naime, važeći tekst Zakona donesen je 2005. i mijenjan je u tri navrata, a poslovne prilike znatno su promijenjene i zahtijevaju značajniju ekspeditivnost u privrednom poslovanju. S ciljem otklanjanja postojećih barijera u otpočinjanju rada poslovnih subjekata, Vlada FBiH je identificirala osnovne ciljeve u ovoj oblasti, a oni se odnose na pojednostavljenje i pojeftinjenje procedure registracije poslovnih subjekata, a kroz uspostavu jedinstvenog informacionog sistema njihove elektronske registracije, takozvanog JIB. Osnovni zadaci koji moraju biti ispunjeni s ciljem uspostave elektronskog sustava registracije poslovnih subjekata su izmjene važeće zakonske regulative koja se odnosi na ovu oblast. Obzirom da uspostava ovog sistema podrazumijeva preciziranje točnog mjesta na kojem će se odvijati proces registracije, a što će doprinijeti smanjenju neophodnog broja aktivnosti i posjećivanja velikog broja institucija od same stranke, predložene su izmjene i dopune važećeg zakona u kojim su kao osnovne novine uvedeni jedinstveni informacioni sistem registracije i sistem elektronskog povezivanja svih relevantnih subjekata u procesu registracije s nadležnim registracijskim sudom.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

9 h 40 min

U novom broju donosimo

Novi broj

21 Lis 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

19 Lis 2024