Kajganić je morao parafirati optužnicu protiv Dodika!

Tužitelj Tužiteljstva BiH Nedim Ćosić prije nekoliko dana je podigao optužnicu protiv predsjednika RS-a Milorada Dodika i Miloša Lukića, v. d. ravnatelja 'Službenog glasnika RS-a', koji se terete za kazneno djelo neprovođenje odluka visokog predstavnika iz člana 203.a stav 1. Kaznenog zakona BiH. Kako se i očekivalo, robusni Dodik je taj potez tužitelja Ćosića nazvao sramnim i političkim nasiljem te da 'iza svega zapravo stoji sila, odnosno američki veleposlanik u BiH koji pokazuje svoju srbofobiju'.
On nadalje smatra kako ne postoji Zakon prema kojem mogu da podignu optužnicu protiv njega.
Priznao Sud BiH
-Mogli ste vidjeti da su se samo američko veleposlanstvo i nepostojeći ured OHR-a oglasili. Nisam imao dvojbe između toga što da uradim, radio sam svoj posao predsjednika, potpisao sam ukaz i to ću nastaviti činiti. Uvjereniji sam u sve ovo što radim sada, poručio Dodik.
Predsjednik RS-a je zaprijetio podizanjem optužnice protiv tužitelja zbog zlouporabe službenog položaja.
-Tužiteljstvo BiH nema ustavni temelj i Ustav nije dao ovlasti BiH da se bavi ovim pitanjima. Očekujem da Sud ima više sluha nego Tužiteljstvo, koje je bilo primorano da ovo učini. Sramno je da imamo ovakve tužitelje, zapravo niske poltrone. Određeno je troje tužitelja da rade na ovom predmetu, od čega su dvoje otkazali, rigao je nervozni Dodik.
Neki će sarajevski 'zlobnici' primijetiti strah u očima Milorada Dodika i predviđaju neupitno potvrđivanje optužnice. S druge strane, srpski nacionalni poglavica je posredno, ali i izravno priznao da uvažava legitimnost državnog pravosuđa iako ga godinama omalovažava i osporava njegov Daytonski legalitet.
Znao je nerijetko i zaprijetiti da će tražiti raspuštanje Suda i Tužiteljstva BiH i povratak nadležnosti pravosuđa na entitetsku razinu u punom kapacitetu.
Danas je ipak suočen s prijetnjom potvrđivanja optužnice i razvojem neizvjesnog sudskog procesa. Iako verbalno negira nadležnost Tužiteljstva BiH i tužitelja Nedima Ćosića osobno, Dodik navodno ipak okuplja najeminentnije pravnike za svoju obranu čime pokazuje svijest da je optužnica realnost i da je ona potpuno legitimna.
S druge strane, i sam je potvrdio da će se odazvati pozivu Suda BiH, što znači da uvažava taj Sud.
Famozni paraf
U cijeloj priči oko optužnice protiv Dodika vrlo je indikativno i zanimljivo, ali pravno, možda i presudno postupanje Glavnog tužitelja BiH Milanka Kajganića.
Potpuno je razumljivo da on ne komentira optužnicu, međutim za javnost, ali ponajviše za Milorada Dodika je prevažno doznati je li Glavni tužitelj parafirao podignutu optužnicu i je li on osobno dodijelio predmet tužitelju Ćosiću.
O toj pravnoj olovci šuti čak i Milorad Dodik, uopće ne uzuma u usta Kajganića za kojeg su 'sarajevski ublehaši' tvrdili da je zapravo čovjek Milorada Dodika ustoličen da štiti, a ne procesuira predsjednika RS-a.
Ako je Glavni tužitelj Milanko Kajganić parafirao optužnicu i stao iza je u punom šefovskom kapacitetu onda je 'belaj' po Milorada Dodika, a pozicija krajnje ozbiljna i rizična.
Ukoliko to Kajganić nije uradio i ako je to bila drska samovolja jednog tužitelja, možda i po nečijem nalogu, onda to može polučiti neviđeni skandal i anarhiju u Tužiteljstvu. U tom slučaju Dodik možda s pravom može očekivati da Sud BiH odbaci optužnicu protiv njega.
Famozni paraf je još dakle misterij i on može u velikom dijelu determinirati otvoreni proces protiv Milorada Dodika. Možda na kraju sve ispadne obična pravna lakrdija. J. S.