Dnevni.ba - PRELOADER

Kako isplatiti dugove po sudskim presudama?

09 Lis 2020


Kako isplatiti dugove po sudskim presudama?

Javno pravobraniteljstvo Hercegovačko-neretvanske županije smatra kako je nužno ubrzati postupke izvansudskih nagodbi zbog ušteda u Proračunu HNŽ-a, te će sukladno tomu Vladi uskoro predložiti izmjenu odluke o uvjetima i postupku za sporazumno rješavanje potraživanja pravnih i fizičkih osoba i Proračuna HNŽ-a iz studenoga 2015, na način da će izmjene ići u pravcu pojednostavljenja postupka.

U Izvješću je navedeno da je od početka 2016. do kraja 2019. godine iz Proračuna HNŽ-a po izvršnim sudskim odlukama kroz redovno izvršenje presuda i rješenja o izvršenju u postupku izvansudskih nagodbi, tražiteljima isplaćeno 16.418.812,00 maraka.

Zahtjev Pravobraniteljstva za ubrzanjem prema riječima glasnogovornika Vlade HNŽ-a Pere Pavlovića predstavljao bi, ukoliko bi mu se udovoljilo, novo ozbiljno opterećenje za županijski proračun.

Ipak, Pavlović kaže da će se nastojati ubrzati procedura na temelju ovog zahtjeva, navodeći i kako će se u skladu s mogućnostima Vlade nastaviti davno započete aktivnosti glede isplata.

- Procedura je jasna svima. Vlada je, podsjećam, objavila nekoliko javnih poziva za sve zainteresirane strane kako bi se riješila potraživanja po izvansudskim nagodbama. Oni koji su se odlučili na taj korak su potpisali jednu izjavu, kazao je.

Nezadovoljni sindikalisti

U sindikatima ističu kako nisu zadovoljni dinamikom isplata i još nekim pojedinostima. Slavko Lauš iz Sindikata učitelja kaže kako su u ovom sindikatu posebno nezadovoljni načinom isplata po pravomoćnim presudama koje nemaju karakter nagodbi.

Tvrdi i kako nitko u resoru prosvjete dosad nije dobio nijednu konvertibilnu marku ako se prethodno nije nagodio s poslodavcem.

- Duboko smo razočarani zbog toga i nikako nam nije jasno kako se dosad nisu podigli krediti kao što su radile vlasti u drugim županijama, te novac na koncu isplaćen ljudima. Kada je riječ o isplatama po presudama koje uključuju i kasnije nagodbe – to ide nekim tempom, istina ne onim koji smo očekivali. Posljednja isplata, primjerice, trebala se desiti prije mjesec ili dva, a do toga ipak nije došlo. Posebno je problematično sve to za ljude koji su dočekali mirovine, a duguje im se, a još više za one koji su nažalost teško bolesni, navodi Lauš, te ponavlja kako u ozbiljnim pravnim sustavima pravosnažna presuda ne prepoznaje termin nagodba ili nenagodba.

- Vlada je nekorektna prema ljudima koji se ne žele nagoditi, rekao je Lauš.

Dinamikom isplata nije zadovoljan ni predsjednik Sindikata policije u HNŽ-u Nail Balić.

- Kad je riječ o redoslijedu, tu nemamo zamjerki. Ipak, dinamika nije ispoštovana i mi trenutno radimo na rješavanju tog problema. Predložili smo da se isplate makar oni koji najduže čekaju, odnosno najstariiji slučajevi. Oni se mogu i trebaju žurno riješiti. Sve bi bilo uredu kada bi se stari sporazumi i dogovori poštivali, kaže nam.

Navodi i kako je Sindikat na čijem je čelu nedavno od Vlade i ministarstava financija i unutarnjih poslova zatražio pokretanje procedure kreditnog zaduženja kako bi se ovaj problem najbezbolnije riješio.

- Tražimo i da se isplati sve ono što je planirano proračunom za ovu kalendarsku godinu, dodao je Balić.

Predizborno varanje

U oporbi zahtjeve sindikata smatraju potpuno opravdanim, napominjući i kako su svi potvrđeni na sudovima.

- Danas oni prijete vlasti da ostanu bez novog voznog parka, novih kabineta, laptopa, mobitela, ručkova i večera po restoranima. Novca ima za milijun gluposti vlasti, ali za sudske presude policajcima, zdravstvenim ili prosvjetnim djelatnicima već godinama nema, iako je jasno da se uz ozbiljne pregovore mogao postići dugoročan kompromis da se ljudima uz plaće isplaćuje dio duga uz preduvjet da se utvrde radno-statusni uvjeti koji će zaustaviti dalje tužbe. Političko predizborno varanje proračunskih korisnika od strane vlasti kolektivnom ugovorima, koji se nakon izbora nisu poštovali sad je došlo kao bumerang istim prevarantskim političkim subjektima na vlasti, kaže skupštinski poslanik SDP-a Aner Žuljević.

Navodi i kako su djelatnici koji su dobili presude razumni i svjesni financijskih kapaciteta, ali također i potpuno nepovjerljivi prema onima “koji su ih sto puta prevarili“.

- Nažalost svjedočimo preskupoj pedagoškoj mjeri - politici koja će županiju koštati preko 50 milijuna maraka, ali jednostavno se moramo naučiti da svaka prevara ima svoju cijenu, a političke prevare i najveću. Danas imamo da u izvješću pravobraniteljstva ta ista politika i dalje proizvodi nove sudske procese koji završavaju presudama i novim dugovima. Moramo mijenjati i politiku i koncept odnosa prema javnom novcu ako ne želimo da uskoro svi zajedno propadnemo, dodao je.

Skupština HNŽ-a inače je prihvatila Izvješće o radu Javnog pravobraniteljstva HNŽ-a.

J.S.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

11 h 55 min

U novom broju donosimo

Novi broj

21 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

20 Stu 2024