Dnevni.ba - PRELOADER

Kako je Osmica dobio diplomu?

21 Velj 2025


Kako je Osmica dobio diplomu?
Bivši prvi bh. državni 'špijun' se izjasnio da nije kriv

Osman Mehmedagić izjasnio se da nije kriv po optužnici koja ga tereti za zloupotrebu položaja zbog obavljanja funkcije direktora Obavještajno-sigurnosne agencije (OSA) bez propisane visoke stručne spreme.

-Izjašnjavam se, nisam kriv, rekao je Osman Mehmedagić, koji je direktor OSA-e bio od studenog 2019. do 27. veljače 2023. godine.

Prema optužnici, Mehmedagić je stekao imovinsku korist u iznosu od 293.000 maraka primajući plaću za funkciju za koju nije ispunjavao propisane uvjete.

S obzirom da je negirao krivicu, suđenje Mehmedagiću trebalo bi početi u idućih 30, a najkasnije 60 dana.

Mehmedagić je u prosincu 2023. uhićen sa suspendiranim predsjednikom Suda BiH Rankom Debevcem zbog zloupotrebe položaja i krivotvorenja službenih isprava. U tom predmetu još nije donesena tužiteljska odluka.

Mehmedagić je u drugom predmetu 2021. oslobođen optužbi da je zloupotrebom položaja otkrio identitet anonimnog pošiljatelja prijave protiv njega.

Što piše u optužnici?

Mehmedagić se tereti da je od studenog 2019. do veljače 2023. godine dužnost obavljao iako nije posjedovao visoku stručnu spremu koja je zakonom propisana kao uvjet za obavljanje ove funkcije.

On je, prema optužnici, nadležnom tijelu za nadzor nad radom OSA-e BiH Parlamentarne skupštine BiH prezentirao diplomu privatnog "Američkog univerziteta u BiH" za zvanje bechelora međunarodnog prava.

Navodi se da je Mehmedagić "znao da na ovom fakultetu nije nikada studirao niti je na ovom fakultetu stekao bilo kakvo zvanje, a da je do diplome došao na nepoznat način".

Time je, navodi Tužiteljstvo BiH, zloupotrijebio svoj službeni položaj da bi sebi omogućio dalji ostanak na funkciji i tako održao službeni i društveni utjecaj.

Mehmedagiću je 2019. godine poništena diploma privatnog fakulteta u Banjoj Luci iz 2007. godine. On je potom dostavio dvije diplome – Američkog univerziteta i Pravnog fakulteta u Sarajevu (viša škola). Mehmedagić ranije u svojoj biografiji nije navodio diplomu Američkog univerziteta iz 2013. godine, te je Tužiteljstvo BiH pokrenulo istragu.

Tužiteljstvo BiH ga optužuje i da je stekao imovinsku korist u vidu plaće za funkciju za čije obnašanje nije ispunjavao zakonom propisane uvjete.

Optužnicom mu se stavlja na teret da je pribavio za sebe protupravnu imovinsku korist u iznosu od 293.046 maraka, za koji je oštetio proračun BiH.

Crna lista i brojne istrage

Mehmedagić je uhićen u prosincu 2023. godine s bivšim predsjednikom Suda BiH Rankom Debevecom zbog nezakonitog prisluškivanja sudaca Suda BiH i zaposlenih u Tužiteljstvu BiH, koji su radili u određenim istragama i predmetima. Istraga u ovom predmetu je u toku.

Debevca i Mehmedagića povezuje i "slučajni susret" 2020. godine zbog čega je Debevcu izrečena mjera javne opomene u kolovozu 2022. godine. Radilo se o "neprimjerenom kontaktu" s Mehmedagićem protiv kojeg se tada vodio drugi postupak pred Sudom BiH.

Mehmedagić je 15. ožujka 2023. godine stavljen na "crnu listu" Sjedinjenih Američkih Država.

U obrazloženju sankcija se navodi da je, u svojstvu generalnog direktora OSA-e BiH, zloupotrijebio državnu telekomunikacijsku kompaniju "za prikupljanje mobilnih podataka o bh. političarima koji nisu povezani sa Strankom demokratske akcije (SDA), jedne od najvećih i do 2022. godine vladajuće političke stranke u BiH.

Ministarstvo financija SAD-a je, također, navelo da postoje vjerodostojne informacije da je Mehmedagić surađivao s kriminalnim mrežama kako bi obogatio sebe i svoju političku stranku (Stranka demokratske akcije SDA).

Sjedinjene Američke Države su 11. prosinca 2023. godine proširile sankcije protiv Mehmedagića te na listu dodale i njegovu suprugu Amelu Mehmedagić Šehović. Mehmedagić je pred Sudom BiH 2021. već bio procesuiran zbog afere "Diploma" u kojoj se sumnjičio da je zloupotrijebio službeni položaj, krivotvorio dokumente i pravo novac.

Tada je uhićen i vlasnik Američkog univerziteta u BiH Denis Prcić. Istragu o Američkom univerzitetu, za zloupotrebu položaja i ovlasti, vodilo je i Županijsko tužiteljstvo u Tuzli, po prijavi studenata ovog univerziteta. Studentima, koji su u više navrata tokom proteklih godinu dana prosvjedovali u Tuzli i Sarajevu, gdje je Američki univerzitet imao urede, ni godinu dana otkako su diplomirali nisu izdate diplome ove obrazovne institucije.

Vijeće za akreditaciju nezavisnih ustanova u oblasti obrazovanja SAD (ACICS) 30. listopada prošle godine povuklo je akreditaciju za Američki univerzitet u BiH, nakon što su upoznati s neregularnostima.

U drugom procesu iz 2020. godine Mehmedagić se teretio za nezakonito izuzimanje snimaka videonadzora iz poslovnica pošte u Sarajevu iz koje je poslano anonimno pismo u kojem su iznesene razne optužbe na njegov račun i na račun dužnosnika SDA.

Tužiteljstvo BiH ga je s bivšim ministrom sigurnosti BiH Selmom Cikotićem i još jednom osobom teretilo i za nezakonito imenovanje članova komisije koja odlučuje o tome tko ima pristup tajnim podacima. Ti procesi su obustavljeni, navodi Radio Slobodna Europa.

Politika


Komšić utonuo u duboki san

Nezapamćeno je učmalo, pasivno, političko ponašanje Željka Komšića, člana Predsjedn...

7 h 1 min

BOSNA I HERCEGOVINA NAJRANJIVIJA DRŽAVA EUROPE ZA KIBERNETIČKE NAPADE

'Crna rupa' Europe

Piše: Dragan Bradvica dragan@dnevni-list.ba Kada pogledate koliko svijet tehnološ...

7 h 6 min

Potvrđena optužnica protiv bivšeg ministra gospodarstva HNŽ-a

MOSTAR, (FENA) - Županijski sud u Mostaru potvrdio je optužnicu koju je podiglo Županijsko tužite...

21 Velj 2025