Dnevni.ba - PRELOADER

Kako Mostarci mogu 'spasiti' Mostar?

29 Ruj 2020


Kako Mostarci mogu 'spasiti' Mostar?

Očigledno je, da će ovoga puta, upravo zbog sumnji u izborne manipulacije na biračkim mjestima, u Mostaru ovog puta biti do sada neviđen broj domaćih i stranih promatrača. To bi trebala biti garancija da će izbori ipak biti provedeni u demokratskoj atmosferi, bez manipulacija na biračkim mjestima

Na mostarskim izborima zakazanim za 20. 12. ove godine građani grada s Neretve prvi put nakon 12 godina imat će priliku izabrati svoje predstavnike u Gradskom vijeću.
Nakon zaključenja biračkog popisa za Grad Mostar očekuje se da će pravo glasa imati oko 100. 000 birača.  Broj može biti i nešto veći, ponajprije u slučaju velikog broja prijava iz inozemstva.
Zanimljivost mostarskih izbora jeste i to da će današnji 30-godišnjaci, ali i mlađi od njih po prvi put imati priliku birati svoje lokalne predstavnike. Svi birači će glasovati putem dva poprilično jednostavna listića. Putem jednog će glasovati za predstavnike iz svog izbornog područja, a putem drugog moći će zaokružiti svoje predstavnike na jedinstvenoj gradskoj listi na kojoj će biti kandidati iz cijelog Mostara.
Već sada je jasno, da će nakon što prođu lokalni izbori u drugim bosanskohercegovačkim općinama i gradovima, sve oči bosanskohercegovačke, regionalne, a dobrim dijelom i europske javnosti biti uperene baš u Mostar. Ne treba posebno spominjati da je i svojim nedavnim dolaskom u Mostar  specijalni predstavnik SAD-a za zapadni Balkan i zamjenik pomoćnika američkog državnog tajnika Matthew Palmer dao poseban značaj mostarskim izborima. Posebno se ističu njegove izjave u kojima upozorava da izbori moraju biti regularni, transparentni i pošteni.

Osigurati ‘poštene’ izbore

- Jako je važno da izbori u prosincu budu u skladu s najvišim demokratskim standardima. Da budu i fer i korektni te da građani imaju povjerenje, odnosno da izbori preslikaju istinsku volju naroda. Također, važno je i da građani izađu na izbore i glasaju. Najavio je i da će međunarodna zajednica i nakon izbora pomno pratiti dešavanja u gradu Mostaru. SAD, EU i OSCE rade na podršci civilnom društvu, želeći da sva biračka mjesta budu stopostotno pokrivena posmatračima. Naša misija ovdje ne završava s danom izbora. Ovdje ćemo biti i kasnije. Novim vlastima ćemo pomoći da uspostave upravu i građanima pruže najbolju uslugu. Uvjeren sam da će izbori u prosincu biti transparentni, korektni i da će odraziti stvarnu volju građana Mostara -  rekao je tom prilikom Palmer.
Ovakve izjave najviših međunarodnih autoriteta kada je BiH u pitanju jasan su pokazatelj da su međunarodni  dužnosnici postali svjesni da svaki izbori u BiH za sobom vuku mnogo ‘repova’ zbog pritužbi u sumnji na razne  manipulacije, krađe glasove i mijenjanje izborne volje građana.
Očigledno je, da će ovoga puta, upravo zbog sumnji u izborne manipulacije na biračkim mjestima, u Mostaru biti do sada neviđen broj domaćih i stranih promatrača. To bi trebala biti garancija da će izbori ipak biti provedeni u demokratskoj atmosferi, bez manipulacija na biračkim mjestima.
U svakom slučaju, ovakve najave mogu biti ohrabrenje građanima Mostara da se u što većem broju odazovu na izbore. To će biti izuzetno važno u situaciji kada ne znamo kakva će biti epidemiološka situacija, ali iz nekoliko drugih razloga. Za pretpostaviti je da će određeni broj ljudi, pretežno starijih, zbog epidemiološke situacije i straha od koronavirusa ipak ostati na dan izbora ‘kod svojih kuća’.

Upravo zbog toga, ključnu ulogu za uspjeh izbora i eventualne promjene u Mostaru imati će onaj dio birača koji do sada nije izlazio na izbore ili je zbog sumnje u regularnost izbora se vodio rečenicom da njihovi glasovi ‘svakako ništa ne vrijede’ zbog manipulacija na biračkim mjestima.

Odaziv ključan za promjene

Kada pogledamo odaziv na prethodnim parlamentarnim izborima u gradu Mostaru vidljivo je da je na 147 biračkih mjesta glasovalo tek njih nešto više od pola. Na tom biračkom popisu bilo je 98.832       birača, a važećih glasova 47.521, dok je nevažećih bilo oko 7% (podaci za PS BiH).
Za promjene koje Mostar zaslužuje nakon 12-godišnje apatije i rezigniranosti ključno je ispunjenje dva uvjeta: da izbori u Mostaru budu regularni, fer i pošteni te da se na njih Mostarci masovno odazovu i iskoriste svoje pravo glasa. Pod pretpostavkom da će biti ispunjen prvi uvjet, 20. 12. 2020. građani Mostara moraju sami ispuniti drugi – a to je da taj dan ne smiju ‘prespavati’ jer bukvalno svaki glas može biti presudan. Samo na taj način građani mogu ‘spasiti’ Mostar od daljnje erozije i uništavanja čega smo svjedoci već desetljećima.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

23 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

22 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

21 Stu 2024