Kako opstaju malobrojni Hrvati u RS-u?
Dopredsjednik RS-a iz reda hrvatskog naroda Josip Jerković sa suradnicima posjetio je Katolički školski centar (KŠC) u Banja Luci, s čijim je ravnateljem Markom Stojčićem i direktoricom Marinom Vrhovac razgovarao o radu i aktivnostima te o planovima te školske ustanove za naredno razdoblje. KŠC uspješno djeluje već 16 godina a tu školu pohađaju djeca svih nacionalnosti i svima se pristupa na isti način, pruža iste uvjete i istu kvalitetu rada. Dužnosnici KŠC-a u Banja Luci s ponosom su istaknuli da je ta škola prošle godine uvrštena u 100 najboljih nastavnih praksi u svijetu.
Ono što, pak, predstavlja problem jest nedostatak financijskih sredstava za obavljanje aktivnosti: Vlada RS-a putem Tajništva za vjere potpomaže rad KŠC-a no to je samo mali dio sredstava za osnovne potrebe.
“Opstajemo, uglavnom, zahvaljujući Uredu za Hrvate izvan RH i bez toga ne bismo mogli normalno funkcionirati niti realizirati brojne aktivnosti“, poručili su iz KŠC-a na što je dopredsjednik Jerković naveo da stoji na raspolaganju te da će učiniti sve što je moguće koko bi KŠC u Banja Luci nastavio uspješno provoditi sve svoje aktivnosti. Jerković je jučer razgovarao i s direktorom Tajništva za raseljene osobe i migracije RS-a Ljubom Ninkovićem, njegovim pomoćnikom Draganom Juričevićem te zamjenikom Draganom Štrbcem o do sada realiziranim projektima ali i onima planiranim za naredno razdoblje, a koje će provoditi Tajništvo za raseljene osobe i migracije RS-a.
Direktor je napomenuo da je u pripremi javni poziv za infrastrukturne te za projekte održivog povratka, koji će biti ubrzo objavljen, te je iskazao spremnost podržati sve projekte koji su prioritetni za hrvatske povratnike. Jerković je, u zahvale na svemu što Tajništvo čini za hrvatske povratnike u RS-u, iskazao nadu da će ono, sukladno svojim mogućnostima, nastaviti s projektima koji su od velikog značaja za hrvatske povratnike.