KAKO PREŽIVJETI U BiH Gorivo ide na tri marke, a potom će poskupiti i sve ostalo
Udar na građane
Previše smo mali da bi nas netko nešto pitao, politika se ne zamara stvarnim problemima
U Hrvatskoj sutra ponovno poskupljuje gorivo. Benzin će poskupjeti tri centa, dok će cijene dizela i plavog dizela ostati iste.
Nove cijene goriva bi prema tomu trebale iznositi 1,52 eura za benzinsko gorivo, 1,45 za dizelsko i 0,91 za plavi dizel. Treba naglasiti kako je to trenutna cijena, te da se još trguje na mediteranskom tržištu.
Podsjetimo, od 19. ožujka, cijene derivata na pojedinim pumpama u Bosni i Hercegovini su povećane za pet feninga. One, dakle, i u našoj zemlji ponovno rastu, a za očekivati je da će uskoro preći i tri marke po litru.
- Cijena sirove nafte na svjetskim burzama je trenutno 87 dolara po barelu. To je najveća cijena u ovoj godini i gledajući od početka, ona je porasla za deset dolara. Tijekom posljednjih sedam dana skočila je za šest, ističe stručnjak za energetiku Almir Bečarević.
Od 19. skuplje gorivo
Razlozi rasta su smanjenje proizvodnih kvota, i činjenica da zemlje proizvođača sirove nafte žele cijenu barela višu od 90 dolara.
- Ako dođe do tog rasta nema dileme da će cijene na benzinskim pumpama u BiH biti veće od tri marke, predviđa Bečarević.
Sadašnje ozbiljno utiču na standard potrošača. Super 98 je od nedavno na pojedinim pumpama 2,91 KM, a Super 95 - 2,71 KM.
- U narednim danima očekujemo veće cijene, sigurno za pet feninga, dodaje Bečarević.
Predsjedavajući Grupacije za promet naftom i naftnim derivatima Privredne komore Republike Srpske Đorđe Savić, kaže kako burze kažu da bi cijene nažalost trebale rasti.
- Svjedočimo da cijene na burzama rastu, pa je za očekivati da i kod nas dođe do viših cijena goriva. Ne možemo precizirati za koliko, kazao je Savić.
Građani ostaju nemoćni jer nažalost cijene diktira svjetsko tržište.
- Ako već mora rasti, bilo bi dobro da se makar tu – na tri marke zaustavi. I mnogo veći igrači od Bosne i Hercegovine su nemoćni i ne mogu kontrolirati rast. Sjedinjene Države su donekle balansirale cijenu, međutim ni to ne može vječno. Borba traje. Vidjet ćemo da li će cijena barela ići prema 90 ili stotinu dolara ili ostati na između 75 i 80 što smatram realnim. Sve što se desi na svjetskom tržištu će se reflektirati i na nas, dodaje Bečarević.
Uzroci
Uzroci poskupljenja su višestruki. Nekoliko je uzroka poskupljenja.
- Imamo ratove. Zatim stanje na Crvenom moru – znamo što se i dolje dešava. Također dešavanja u rafinerijama koje same dižu cijene prerade. Sve to je uticalo da cijena danas bude oko 83 dolara po barelu, a to se odmah prelilo i na naše crpke, napominje Bečarević.
U stanovništvu vlada bojazan kako novo poskupljenje goriva može dovesti do lančane reakcije i poskupljenja životnih namirnica.
Savez samostalnih sindikata Bosne i Hercegovine nedavno je potvrdio kako je sindikalna potrošačka korpa za veljaču iznosila 2898,90 KM, objasnivši kako nju čine prehrana (44,66 posto udjela u sindikalnoj potrošačkoj košarici), stanovanje i komunalne usluge (13,52 posto), higijena i održavanje zdravlja (9,46 posto), obrazovanje i kultura (10,35 posto), odjeća i obuća (10,35 posto), prijevoz (4,76 posto) te održavanje kućanstva (6,9 posto udjela u sindikalnoj potrošačkoj korpi).
N. K.