Kako proširiti igrački roster za nešto bolji ukupni učinak?
Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine je u srijedu okončala svoj deseti nastup na Europskom košarkaškom prvenstvu, još jednom u prvom krugu turnira, odnosno u skupini B.
Iako su Zmajevi bili u odmah prozvanoj “grupi smrti”, nisu igrali epizodnu ulogu, već su bili najveće iznenađenje te konkurentni i u utakmicama koje su izgubili, osim posljednje, odlučujuće s Litvom. Ukupno je njihov nastup sigurno bio iznad očekivanja, momci su odradili odličan posao, sasvim drukčije od onoga što su prikazali u kvalifikacijskoj utakmici za SP protiv Crne Gore. Dobili su Mađarsku, a onda pobjedom protiv Slovenije ostvarili rezultat koji je nadmašio očekivanja za ovaj tim. Bili su konkurentni Njemačkoj i Francuskoj te u tim utakmicama itekako imali svoje prilike koje nisu iskoristili.
- Bili smo u najtežoj grupi sastavljenoj od ekipa od kojih bi realno trebali gubiti, a bili smo u četiri meča ravnopravni ili bolji. Da smo imali više vremena za pripremu, možda bi igrali i bolje, rekao je izbornik Adis Bećiragić.
Ključni nedostaci
Ključni nedostaci naše reprezentacije su se vidjeli u posljednje dvije utakmice kad je do izražaja došao težak, ubrzan ritam odigravanja utakmica, činjenica da su u sedam dana morali igrati sa pet jakih protivnika.
Malo koja reprezentacija na Eurobasketu je imala igrače koji su igrali preko 30 minuta u prosjeku po meču, kod nas su preko 30 minuta po meču igrali John Roberson i Džanan Musa, dok je Jusuf Nurkić bio na 30. Npr. kod Francuza je Evan Fournier igrao najviše, 29 minuta po meču. U selekciji Srbije nitko ne igra preko 26 minuta po meču, a u redovima Španjolske nitko nema više od 23 minute po meču. To je ogromna razlika u potrošnji, pogotovo što se u našem timu rotacija svodila na 10 igrača jer Ajdin Penava i Sani Čampara nisu dobili ni sekunde u igri. Aleksandar Lazić, Amar Gegić i Emir Sulejmanović su imali skroman doprinos i minutažu pa se onaj uži, najvažniji dio ekipe svodi na samo sedam imena.
Budućnost ekipe
Izbornik Bećiragića je očito radio s onim čime raspolaže, a uzak izbor kvalitetnih igrača je naša realnost i ono što naše selekcije prati u svim sportovima.
- Jedino je Miralem Halilović malo stariji, ostali igrači su tu negdje i imaju mogućnost igrati sljedećih osam godina zajedno. Bitno je da naš Savez nađe način da Luku Garzu i Amara Alibegovića postavi kao domaće igrače, što bi nam jako pomoglo. Osim toga moramo pronaći još bar pet igrača koji mogu igrati na ovoj razini, rekao je Adis Bećiragić.
Podsjećamo da Garza i Alibegović mogu nastupati za BiH kao naturalizirani igrači, ali je Roberson na deficitarnom mjestu playa trenutno puno važniji za BiH.
Dakle bh. tim ima odličan temelj za budućnost, ali bi u sljedećim sezonama morali pronaći još nekoliko kvalitetnih igračkih rješenja ukoliko želimo biti konkurentniji na najvišoj razini.
Musa: Motiviran sam za dalje
Jedini plasman u drugi krug natjecanja i nakon deset nastupa na europskim prvenstvima za našu reprezentaciju je ostao onaj iz 1993. godine.
- Izgubili smo, ali smo izgubili časno i nikome nije bilo lako s nama. Mislim da smo na dobrom putu i nadam se da ćemo u budućnosti napraviti dosta uspjeha. Nevjerojatan je osjećaj igrati za državni tim i predstavljati svoj narod, tako da sam motiviran da se sad borimo za SP, izjavio je Džanan Musa.
Maksvytis: Oko Nurkića možeš izgraditi dobar tim
Izborniku Litve, Kazysu Maksvytisu, je ovo bila treća pobjeda protiv naše reprezentacije u kratkom periodu, jer su nas Litavci ove godine pobijedili dva puta i u kvalifikacijama za SP.
- BiH je jako dobar tim, ali ova grupa je bila vrlo teška. BiH nema široku klupu, ali imaju nekoliko odličnih lidera i igraju jako čvrsto, s puno strasti i emocija. Kad imaš Nurkića u sastavu, onda možeš izgraditi dovoljno dobru ekipu i zato mislim da smo pobijedili jakog protivnika. To me čini posebno sretnim, izjavio je Kazys Maksvytis.
Piše: Ersan Bijedić
desk@dnevni-list.ba