Kako žive mještani Kiseljaka i Kreševa dva mjeseca nakon poplava (video)
Opštine Kiseljak i Kreševo prije dva mjeseca bile su poplavljene, kuće uništene, putevi blokirani. Donedavno, u pojedinim dijelovima, mještani su živjeli bez struje. Štete milijunske, veće rekonstrukcije i obnove na čekanju. Kako žive mještani ovih općina, u priči Arijane Misimović Kurdija...
Mjesto Višnjica koje je sedam kilometara udaljeno od Kiseljaka jedno je od područja koje je pogođeno u poplavama. Iako su im kuće poplavljene pogledajmo kako mještani ovdje danas žive.
-Sve je uništeno, od auta, traktora, ove šupe, sve je to bilo pod vodom. Tu smo stanovali, tu je sve uništeno. Počeli smo sa obnovom, malo nasipali ovdje ispred kuće. Malo su donirali Crveni križ i načelnik. Ovdje su nam nešto osposobili da se može useliti, kazao je JURO BUDIMIR, mještanin sela Višnjice.
Ukupna šteta od poplava na području Općine Kiseljak je 17 milijuna maraka. Ugroženo je 350 domaćinstava i 69 privrednih subjekata. Od infrastrukture najveća šteta je na cestovnoj i komunalnoj infrastrukturi te riječnim koritima. Obnova poplavljenih kuća je u toku, ali samoinicijativno, mještani sami obnavljaju - oni koji to mogu.
-Što se tiče sanacije terena, to smo uradili sve na vrijeme, blagovremeno. Ostale su još neke sitnice kada su u pitanju privremena odlagališta, mulj i određene količine otpada koje se još nalazi u dvorištima, posebno obiteljskih kuća. Ono što mi čekamo kao lokalna zajednica je kako će i kada početi raspoređivanje novaca. Još se nisu utvrdili kriteriji na temelju kojih će se vršiti raspored tih novaca, ističe MLADEN MIŠURIĆ RAMLJAK, načelnik Općine Kiseljak.
Na novac za veće rekonstrukcije čeka i Općina Kreševo. Mještani sela Vranci i Kojsina obnovili su svoje domove, i dio puta, najviše pomažući jedni drugima. Iako je ostalo još mnogo posla da bi normalno živjeli, život, kažu, ide dalje.
Nosi kamenje, nosi sve, to je nemoguće bilo, sve je do radnje bilo izrovilo temelje. Kanalizacija i dovod vode, to smo sanirali. Dobili smo par paketa na početku, dolazi stalno neko. Ovo nije nikad bilo, ovo je strašno, kazala je LUCA LUKIĆ, mještanka sela Kojsina.
-Taj asfalt tu je oštećen, ovaj gore pristup kući. Imao sam tri auta u garaži, ovaj je riknuo skroz, njega je nosila voda. Ovo su nam malo sredili put, da li će asfaltirat i kada, otom-potom. Ovdje mi iz kuće ide kanalizacija odvodna, to je sve bilo potrgano, to sam sve sam morao riješiti dok se voda stabilizovala, pojašnjava MIRKO KRALJEVIĆ, mještanin sela Kojsina.
Općina Kreševo bilježi štete više od 26 milijuna maraka, od toga 20 milijuna je infrastrukturne štete. Do sada su od pristiglih donacija urađeni interventni radovi, svi stanovnici imaju struju, vodu, kao i osnovnu putnu infrastrukturu.
-Općina Kreševo ima jako mali proračun i mi od svojih sredstava nismo u mogućnosti finansirati bilo kakve obnove. Završili smo sa procjenom šteta i kroz par dana šaljemo zahtjeve na više nivoe vlasti kako bismo dobili sredstva i što prije počeli raditi na obnovi, kazao je ANDREJ TADIĆ, uposlenik Općine Kreševo i predsjednik Povjerenstva za procjenu šteta.
Obnovu treba oko 70 domaćinstava. A kada novac stigne do ovih općina bit će utrošen prvenstveno na stambene objekte, poručili su nadležni. Mještani ne gube nadu, ali da su čekali pomoć i slušali obećanja, mnogi, kako kažu, ne bi dočekali zimu, piše BHRT.