Dnevni.ba - PRELOADER

Kamatna stopa u Republici Srpskoj 6,1 posto, a u Federaciji 3,8 posto

07 Lip 2023


Kamatna stopa u Republici Srpskoj 6,1 posto, a u Federaciji 3,8 posto

Piše: Dragan Bradvica

Kako se približava kraj lipnja i rok za otplatu ranijih zaduženja Republike Srpske na Bečkoj burzi to je situacija u ovom entitetu sve dramatičnija.

Još uvijek se sa sigurnošću ne zna na koji način će se skupiti potreban novac, a radi se o 320 milijuna maraka koje mora da vrati 28. lipnja ove godine. Predsjednik RS-a i SNSD-a Milorad Dodik umiruje javnost tvrdeći kako nema nikakvih problema te da će se dug vratiti na vrijeme.

Naravno, to nisu jedini problemi s kojima ovaj entitet muku muči jer uskoro dolazi na naplatu i dug s Londonske burze (oko 600 milijuna maraka). A i bez ovih problema situacija u RS-u nije bajna čemu svjedoče mnogi statistički pokazatelji.

Ukoliko na to dodamo i izrazito pesimistične prognoze koje dolaze posljednjih dana od strane međunarodnih financijskih institucija jasno je kako nas sve u Bosni i Hercegovini čeka itekako turbulentno razdoblje.

Nepovjerenje u RS

S uma ne treba smetnuti kako se zbog političke situacije u RS-u i stalnog guranja prsta u oko kolektivnom Zapadu RS gubi mogućnost pomoći od onih od kojih je ranije imala, ali i povjerenje financijskih institucija jer nedavno nisu uspjeli prodati sve trezorske zapise koje su planirali.

Na sjednici Narodne skupštine RS-a održanoj u utorak predsjedatelj Kluba zastupnika PDP Igor Crnadak pitao je premijera RS-a Radovana Viškovićao okolnostima novog zaduženja RS-a putem emisije obveznica u iznosu od 210 milijuna maraka na pet godina i da kamatna stopa iznosi 6,1 posto.

- Neka nam premijer objasni zašto je kamata ovako visoka, s obzirom na činjenicu da je u svibnju na Sarajevskoj burzi došlo do prodaje obveznica Federalne vlade na rok sedam godina, a kamatna stopa je 3,8 posto. Ogromna je razlika, zašto?, upitao je Crnadak.

Višković je naveo da se sve radi po planu koji je usvojila NSRS u studenom prošle godine.

- To je jednostavno trenutna kamatna stopa na prostoru RS-a i smatramo da je najniža koju smo mogli postići u ovom trenutku na našem tržištu. FBiH je bila malo pametnija i nije dozvolila da sve banke budu privatne. Ostavila je svoju Razvojnu banku, koja diktira kamatne stope. Činjenice su jednostavno takve, poručio je Višković.

Na to je Crnadak uzvratio da RS plaća visoke kamatne stope jer ne postoji dovoljna razina povjerenja u RS zbog nestabilnosti i nemogućnosti izvršavanja svojih obveza.

- Ovo k tome i podgrijava teze da je novac koji posuđujete zapravo novac tajkuna bliskih vašoj vlasi pa čak i nekih ljudi iz vrha vlasti i da oni na taj način ubacuju svoj novac i zarađuju na leđima RS-a, naglašava Crnadak.

Vukanović vs. Višković

Predsjedatelj Kluba zastupnika Liste za pravdu i red Nebojše Vukanovića također je vrlo oštro reagirao na ekonomsku situaciju u ovom entitetu. Dotakao se i određenih ugovora u RS-u o kojima javnost ne zna apsolutno ništa. Na to je i sam Višković oštro reagirao, te se obratio Vukanoviću sa riječima 'izađi napolje'.

Ostaje za vidjeti na koji način će se raspleti situacija oko financijskog stanja u RS-u i hoće li se ulaziti u još dublje dubioze ili ipak krenuti i nekom drugom smjeru.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

25 Srp 2025

U novom broju donosimo

Novi broj

24 Srp 2025

U novom broju donosimo

Novi broj

23 Srp 2025