Kandidat SDA na burzi, Izetbegović će skupo platiti Cikotićevo imenovanje!
Stranka demokratske akcije je i službeno kandidirala Selmu Cikotića, kontroverznog ratnog zapovjednika, između ostalog i u Bugojnu, te bivšega ministra obrane, za nasljednika Fahrudina Radončića na poziciji državnog ministra sigurnosti.
Vjerojatno Bakir Izetbegović i nije imao boljeg i školovanijeg kandidata za prvog sigurnjaka u državi, međutim iznad te procedure su se već nadvili crni oblaci. Ključni politički igrači u državi, čelnici SNSD-a i HDZ-a BiH, Milorad Dodik i Dragan Čović su javno zaprijetili stavljanjem embarga na Cikotićev izbor, svaki iz svojih, manje više poznatih razloga i interesa.
HDZ 2007. podržao Cikotića
Stožerniku su ruke svezale ratne udruge HVO-a koje Selmi Cikotiću stavljaju na dušu grijeh zbog egzodusa nekoliko tisuća bugojanskih Hrvata i zločinački nestanak 23 hrvatska intelektualca i bojovnika s toga područja. Zapravo, najkrvavija je ruka Dževada Mlaće, ratnog gospodara života i smrti u Bugojnu, međutim za Hrvate i Cikotić ima prste u teškome zločinu.
Očekuje se da će ovog puta Dragan Čović zauzeti nesalomivi gard i spriječiti izbor Selme Cikotića, iako ostaje gorak okus pa zbog toga i živi crv sumnje, što je upravo HDZ BiH 2007. glasovao za njegovo imenovanje za državnog ministra obrane. Međutim, Čović ovoga puta ima i dodatne razloge zbog čega se protivi kandidatu SDA. Njegov gnjev na Bakira Izetbegovića zbog udara na Središnje izborno povjerenstvo još ne jenjava.
U Odjelu za branitelje GV HNS-a pitaju se kakvim bi se drugim riječima moglo opisati kandidiranje osobe koja je bila izravni sudionik Mlaćinog zamišljenog i na žalost provedenog plana etničkog čišćenja hrvatskog naroda iz Bugojna, osobe koja je znala za sve logore, ubojstva, zvjerska mučenja, ponižavanja, izgladnjivanja i tjeranja na kopanje rovova zarobljenih civila i pripadnika HVO-a, urbicid, pljačkanje, paljenje, i uništavanja hrvatske imovine i vjerskih objekata.
-Zna Selmo Cikotić zasigurno i za sudbinu ubijenih zarobljenih pripadnika HVO-a, jer je napisao izvješće kao zapovjednik operativne zone Zapad, zapovjedniku 3. korpusa Armije BiH generalu Enveru Hadžihasanoviću o 23 zatočena pripadnika pod „posebnim tretmanom“, navode iz HNS-a te dodaju:
„Ruga li se to netko hrvatskim žrtvama, smije se u lice majkama i očevima koje već 27 godina traže tijela svojih sinova, ismijava djecu koja nisu upamtila svoje očeve, izruguje onima koji su preživjeli torture bošnjačkih logora u Bugojnu kao i svima koji su smogli snage za povratak na svoje prkoseći planu etničkog čišćenja Bugojna kojeg je osmislio Dževad Mlaćo, predsjednik Ratnog predsjedništva Bugojna, a u djelo proveo Selmo Cikotić, zapovjednik Operativne skupine Zapad tzv. Armije BiH u čijoj odgovornosti je bilo Bugojno.“
Za sve se ovo znalo i govorilo se i 2007. godine, ali su ruke stožernikovih zastupnika ipak digunute gore. Istini za volju, valja podsjetiti da je i tada bugojanski odbor HDZ-a osporavao Cikotićevo imenovanje, pa su nakon toga progutali "gorku pilulu", odnosno nakon saznanja da je on glasovima Hrvata prošao u Parlamentu BiH.
"Najbolnije je od svega toga što su i hrvatski zastupnici svih stranaka s hrvatskim predznakom glasovali u 'paketu' i za Selmu Cikotića. Za te naše zastupnike glasovali smo i mi, bugojanski Hrvati, pa je njihov stav u Parlamentu sol na ranu nama svima", priopćili su tada iz bugojanskog HDZ-a.
Sve u paketu
Čelnik SNSD-a Milorad Dodik djeluje osvetoljubivo i neukrotivo, ali bi u konačnici možda ipak mogao ostaviti svoga partnera Čovića na cjedilu. Osim što je, kao i Čović, ogorčen na Izetbegovića zbog izbora članova SIP iza leđa i uz pomoć Šarovića i Borenovića, robusni Dodik još pamti natezanja i blokade oko izbora Zorana Tegeltije za predsjedatelja Vijeća ministara, ali i Mladena Božovića za ministra za izbjeglice i raseljene osobe.
-Doznali smo saznali da su Bošnjaci predložili novog ministra, ali taj kandidat ima mnogo problema, oglasio se novim nekim zbornikom u kojem je on autor i u kojem se loše konotira srpski narod i ocjenuje se kao agresorski vidjet ćemo kako ćemo se odnositi prema tom imenovanju. Ko god bude SNSD smatra da ne može doći do imenovanja bilo koga na to mjesto dok se ne riješe sva imenovanja koja su prošla procedure, kandidat za SIPA-u, RAK i drugi koji nisu imenovani. Bit će neophodno da Vijeće ministara da završi sve postupke i da se tako stvore uvjeti za odlučivanje o kandidatu za mjesto ministra sigurnosti, ipak je ostavio malo prostora za neki paket Dodik.
Ta je poruka ohrabrila SDA, pa je stranački Kolegij pozvao da se Selmo Cikotić žurno imenuje za čelnika Ministarstva sigurnosti.
-Neke ćemo paritete dati. Ali neće ići ako se sve ne dogovori, poručio je Bakir Izetbegović. Očigledno je da procijenjuje da mu je glavni i vjerojatno jedini adut da progura Selmu Cikotića na čelo Ministarstva sigurnosti cijeli taj spektar popune državnih poluga. Izetbegović i SDA se nalaze u vrlo rizičnoj i kompliciranoj političkoj, pregovaračkoj, poziciji. Zbog ranijih spletkarenja, zbog čega se i raspala parlamentarna većina na državnoj razini, mogao bi vrlo skupo 'platiti' Cikotićevo imenovanje.
Vođa SDA Bakir Izetbegović je loše trgovao s Dodikom i Čovićem oko pravosuđa, samo 'nebo' mu može sačuvati 'osmicu', a zbog ranijih mešetarskih 'zasluga' slijedi mu trnovit put i mrcvarenje oko izbora Selme Cikotića za novog ministra sigurnosti. Dragan Čović ovog puta neće i ne bi smio stavljati „sol na ranu“ bugojanskim Hrvatima.
-Pričao sam s Izetbegovićem i tražio je da se imenuje Osmica. Direktno je tražio od mene da Osmica ostane. Rekao mi je da je to važno patriotsko pitanje. Ja sam mu kazao da nemam ništa protiv Osmice, ali da čovjek ne ispunjava uvjete. Ja ga neću podržati na Komisiji, a možda Komisija hoće. Vijeće ministara ga može imenovati. I da nije pričao o meni, isto bih se ponašao. Zar zaista Bošnjaci nemaju obrazovanu osobu koja je patriota da obnaša tu funkciju. Ako nemaju onda imamo malo veći problem, izjavio je predsjedatelj parlamentarnoga Povjerenstva za nadzor nad radom OSA-e i šef SDP-a Nermin Nikšić.
Po svoj prilici slijedi nam svojevrsna šahovska partija oko ustoličenja ključnih ljudi u Ministarstvu sigurnosti, na čelu OSA-e i SIPA-e, ali i u Upravi federalne policije i u Upravi za neizravno oporezivanje, RAK-u. Vođa SDA starta s defanzivnim, crnim, figurama. J. S.