Dnevni.ba - PRELOADER

Kibernetičkom nasilju izloženi svi u društvu

15 Stu 2022


Kibernetičkom nasilju izloženi svi u društvu

Treba javno govoriti o problemu kibernetičkog nasilja, koje se ne odnosi samo na uzak krug ljudi, već su mu izloženi svi u društvu, istaknuto je u utorak na Regionalnoj konferenciji o kibernetičkom nasilju i kibernetičkoj sigurnosti, s posebnim osvrtom na mlade i žene, a na kojoj su sudjelovali i predstavnici BiH.

Cyber nasilje nad ženama i djevojčicama postalo je velik problem s ozbiljnim implikacijama na društva i gospodarstva diljem svijeta, upozoreno je na konferenciji organiziranoj u suradnji organizacija civilnog društva, državnih tijela i neovisnih tijela za ravnopravnost iz Hrvatske, BiH, Crne Gore i Srbije.

Hrvatska pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić istaknula je da je Hrvatska jedna od rijetkih članica EU-a koja je prepoznala cyber nasilje te je tzv. osvetnička pornografija ugrađena u izmjene Kaznenog zakona 2021. godine, prenosi Hina. Ured pravobraniteljice za ravnopravnost spolova RH se u proteklih 10 godina često bavio slučajevima gdje se u partnerskim ili intimnim vezama koristi intimnu prepisku, fotografije i video klipove koji kruže društvenim mrežama, u mjestu stanovanja ili radnom okruženju žrtve. Najčešće se radi o ženama, mladim djevojkama, nekad i maloljetnicama.

Mladi najosjetljivija populacija

-Ovakvim kampanjama upozoravamo javnost da će takve osobe biti kažnjene, što je jasna poruka da društvo više neće tolerirati takve oblike internetskog nasilja, poručila je Ljubičić dodavši da je njen Ured do sada imao dobru suradnju s MUP-om.

Hrvatska državna tajnica Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade Željka Josić ukazala je, također, da su za takvu vrstu nasilja najosjetljivija populacija mladi starosne dobi između 15 i 30 godina obzirom da prolaze različite razvojne faze - od puberteta do ulaska u visoko obrazovanje i u svijet rada. Tehnologija donosi i pozitivne strane, zato treba dobro informirati mlade i djecu, ali i roditelje, nastavnike i profesore o tome što je nasilje putem interneta, među vršnjacima i nad ženama i muškarcima.

Načelnica Sektora za rani, predškolski i osnovnoškolski odgoj i obrazovanje hrvatskog Ministarstva znanosti i obrazovanja Zdenka Čukelj pojasnila je da je teško prepoznati takve oblike nasilja, a pri tome nije dovoljna samo edukacija, već treba pružiti pomoć i podršku svakom djetetu, mladoj osobi, ženi i žrtvi.

Konferencija u organizaciji Europske networking inicijative Hrvatska (ENIH) i Pravobraniteljice za ravnopravnost spolova financijski je potpomognuta sredstvima NATO-a.

Vijesti BiH


OSCE

OSCE: Radionica o kvalitetu obrazovnog sistema sutra u Tuzli

Misija OSCE-a u Bosni i Hercegovini, u sklopu svojih programskih aktivnosti, organizira prvu radi...

16 Lis 2024

NASTAVLJAJU SA RADOVIMA

BRZA REAKCIJA JKP RADOVINA: POMOĆ POGOĐENIM ZAJEDNICAMA

U cilju brzog i efikasnog saniranja posljedica poplava, JKP Radovina je stavila na raspolaganje s...

10 Lis 2024

VREMENSKA PROGNOZA

Sunčano vrijeme uz umjerenu oblačnost u BiH, na Bjelašnici 6 stepeni

U Bosni i Hercegovini jutros provladava sunčano vrijeme uz umjerenu oblačnost. Lokalno je pretežn...

10 Lis 2024