Dnevni.ba - PRELOADER

Kineskoj korporaciji pod američkim sankcijama bez tendera dodijeljen posao informacijske zaštite

20 Kol 2024


Kineskoj korporaciji pod američkim sankcijama bez tendera dodijeljen posao informacijske zaštite
Za cyber sigurnost Vlade RS-a 57 milijuna KM od poreznih obveznika

Priredila: V.S.Herceg

mostar@dnevni-list.ba

Uskoro počinje realizacija projekta informacijske zaštite u Republici Srpskoj, vrijednog više od 50 milijuna KM, a koji će provoditi jedna kineska tvrtka koja je pod američkim sankcijama. Stručna javnost upozorava kako sklapanje ovog ugovora, bez međunarodnog natječaja, može samo nanijeti štetu poreznim obveznicima iz ovog entiteta, piše Glas Amerike (Voice of America/VOA).

Podsjetimo, na ovaj potez Vlada RS-a se odlučila nakon što su im, nakon novih američkih sankcija, ugašene web domene službenih institucija i onemogućena ili otežana digitalna komunikacija.

"Opasna i netransparentna aktivnost"

Projekt sustava informacijske zaštite u RS-u, vrijedan 57 milijuna KM, koji će realizirati kineska tvrtka ELINC, ulazi u fazu primjene, potvrđeno je iz entitetske Agencije za informacijsko-komunikacijske tehnologije, piše VOA.

"Ugovor podrazumijeva nekoliko stvari. Prvo, nije u pitanju softver, a kako se u medijima 'provlači'. U pitanju su uređaji i sustavi visokih performansi, kakvih nema na komercijalnom tržištu. Znači, ovdje govorimo o vrlo naprednoj tehnologiji koja ne postoji na dostupnom komercijalnom tržištu. Druga stvar, podrazumijeva nabavku samog sustava, implementaciju, obuku i tehničku podršku", kazao je dražen Višnjić iz ove Agencije.

Stručnjaci i analitičari upozoravaju kako nije dobro da se ovako ozbiljan projekt koji financiraju porezni obveznici realiziraju mimo važećih tenderskih procedura.

"Potpis ugovora s kineskom firmom koja je, uz to, kćer tvrtke koja je na OFAC-ovoj listi sankcioniranih ili djelomično sankcioniranih, je nešto što može stvoriti dodatni problem građanima u RS-u. S druge strane, ne znam zašto to nije bilo na tenderu. Postoje procedure za trošenje javnog novca koje se realiziraju i u obliku međunarodnih tendera gdje se mogu prijaviti najbolji, a ne praviti ugovore kao da je Vlada RS privatna tvrtka i da sklapa ugovore s onima kojima želi. Pritisak SAD-a je ozbiljan. Ovaj 'izlet' u potpisivanju netransparentnog ugovora, nepoznat, bez tendera, je krajnje opasna aktivnost, bez obzira koliko su kompetentni softveraši koji bi taj posao uradili", ocjenjuje ekonomski analitičar Zoran Pavlović.

Iz Vlade RS-a poručuju kako je projekt koji realizira kineska tvrtka povoljan jer, u slučaju da svaka institucija sama za sebe nabavlja opremu i sustave zaštite, bilo potrebno više od 350 milijuna KM uz učešće 540 stručnjaka informacijske sigurnosti, što ovaj entitet, kako su naveli, ne može priuštiti, piše VOA.

Skriveno od javnosti

Na ovu temu nedavno je pisao i ugledni banjalučki portal Capital. Vlada RS potpisala je tajni ugovor s tvrtkom ELINC iz Kine, koja je povezana s vojnom industrijom, vrijedan čak 57 milijuna maraka za nabavku softvera za digitalnu zaštitu u svim institucijama Srpske. 

Ugovor s Kinezima je, potvrđeno je za Capital iz više kredibilnih izvora, potpisan početkom lipnja ove godine, a nakon toga je na njega stavljena oznaka tajnosti, da bi se od javnosti sakrilo još jedno trošenje desetina milijuna KM na softver, kao i njegova namjena.

Planirano je da se ovaj softver implementira u sve institucije u Srpskoj na rok od deset godina, a ELINC je posao dobio po osnovu prethodnog dogovora iza zatvorenih vrata, bez tendera i obavještavanja građana iz čijih će se džepova sve to platiti, izvijestio je Capital.

Sve ovo Vlada RS dogovorila je na sjednici polovicom svibnja, pod “točkom razno” i izbjegla da o tome izvijesti javnost i raspiše javni poziv, iskoristivši mogućnosti izmijenjenog Zakona o javnim nabavkama BiH kako bi sakrili od građana trošenje desetina milijuna maraka. Kako piše Capital, američke sankcije su bile okidač za ovaj ugovor, jer je još prethodno otkriveno da je digitalna sigurnost institucija Srpske, zbog lošeg posla domaćih tvrtki, puna rupa.

Elinc Kina

Kineska tvrtka Elinc prvi put se predstavila na beogradskom sajmu naoružanju 2023.

Kako je istražio Capital, tvrtka Elinc China Co. Ltd. (ELINC) iz Pekinga je u potpunosti u vlasništvu China Electronics Corporation (CEC), osnovane 1989. u Pekingu i specijalizirana je za obrambenu elektroniku, pružajući napredne proizvode i sustave, kao i usluge podrške, uključujući konsultacije i razvoj.

ELINC se fokusira na isporuku industrijskih rješenja i usluga cyber sigurnosti, što je čini značajnim igračem u sektoru obrane.

Prvo pojavljivanje ove tvrtke na Balkanu zabilježeno je na Sajmu naoružanja u Beogradu 2023. godine gdje je predstavio svoje sustave za elektronsko ratovanje i borbu protiv dronova, uključujući CHL-906 multifunkcionalnu stanicu za ometanje radara i elektronsku inteligenciju. Ovaj događaj je označio prvo učešće ELINC-a na sajmu obrane u Evropi, što ukazuje na strateški interes za širenje prisustva na tržištu Srbije i šire balkanske regije.

Tvrtka je tada izrazila otvorenost za suradnju sa srpskom industrijom, što odražava rastuće zanimanje kineskih obrambenih tvrtki za srpsko tržište, koje se vidi kao ulaz na Balkan i prodor kineskih tvrtki na ovo područje.

Politika


Izetbegović: I Trojka i država BiH se guše u zagrljaju Dodika i Čovića, vrijeme je za mudrije politike

Bakir Izetbegović, predsjednik Stranke demokratske akcije (SDA) u intervjuu za Preporod.info govo...

3 h 2 min

NOVI ZAKON O SUDU BOSNE I HERCEGOVINE IPAK JESTE UVJET NA EU PUTU?

Je li vladajuća koalicija ponovno obmanula žitelje?

Piše: Dragan Bradvica dragan@dnevni-list.ba Bosna i Hercegovina na poklon je dobila svaki...

16 h 46 min

Ministar Velagić poziva sindikate na pregovore: Razmislimo je li put u generalni štrajk dobro rješenje

Ministra obrazovanja, znanosti, kulture i sporta HNŽ-a Adnan Velagić uputio je priopćenje za javn...

22 Stu 2024