Koliko zarađuju njemački zastupnici?

Njemačka
Njemački parlament broji 630 zastupnica i zastupnika, stotinu manje nego prethodni. Oni nisu jeftini za državu dok im traje mandat. A nisu ni kasnije, kada dođe vrijeme za mirovinu.
Prihodi zastupnika u Bundestagu se sastoje od više stavki. Temeljna plaća se usklađuje, zapravo povećava, svake godine 1. srpnja i trenutačno iznosi 11.227 eura mjesečno, ili oko 135.000 eura godišnje.
To je bruto iznos, dakle na tu svotu se plaćaju porez, zdravstveno osiguranje, dok se mirovinsko ne plaća. Ovisno o obiteljskom stanju i drugim prihodima, ostaje im oko osam tisuća eura mjesečno.
Ali to nije sve. Za dodatne troškove, poput ureda u vlastitoj izbornoj jedinici ili za naknadu troškova stanovanja u Berlinu gdje se nalazi Bundestag, zastupnici dobivaju dodatni paušalni iznos, trenutačno 5350 eura mjesečno, ili 64.200 eura godišnje.
Taj novac se ne oporezuje, a visina svote se povećava svakog 1. siječnja. U Bundestagu ne postoji naknada za nazočnost na sjednicama ili dnevnice, kao što je uobičajeno u drugim parlamentima, prenosi Deutsche Welle.
Oprema za ured, telefonski ugovori i radna oprema ne moraju se, u pravilu, plaćati iz prethodno spomenutih iznosa. Za opremu ureda, telefone i slično, svaki zastupnik ima na raspolaganju do 12.000 eura godišnje. Za te takozvane materijalne troškove novac se isplaćuje isključivo uz priloženi račun.
Putovanja Njemačkom željeznicom (DB) su za zastupnike besplatna, bez obzira radi li se o privatnim ili poslovnim razlozima. Za to postoji posebna karta DB 100, koja za 1. klasu košta 8000 eura godišnje. Za poslovna putovanja avionom mora se priložiti račun.
Svakom zastupniku su potrebni suradnici. Za njih su na raspolaganju dodatna sredstva u visini do 25.874 eura mjesečno. Obračun vrši direktno administracija Bundestaga, tako da neki zastupnik ne isplaćuje osobno plaće svojim zaposlenicima. Rodbina, bračni partneri ili bivši partneri ne mogu (ne smiju!) biti plaćeni iz ovih sredstava.
Gledajući sveukupno, jedan jedini zastupnik u Bundestagu porezne obveznike košta najmanje pola milijuna eura godišnje.
Pojedini zastupnici zarađuju i više od toga. Zastupnički klubovi mogu iz svojih sredstava isplaćivati takozvane funkcionalne dodatke. Time se nadoknađuje veći radni angažman, na primjer kod parlamentarnog državnog tajnika. Visinu tih dodataka određuje sama grupacija.
Zastupnicima je dozvoljeno obavljati i takozvane sporedne djelatnosti. Ako tim putem ostvare prihod, to mora biti transparentno prikazano, pod uvjetom da im ta djelatnost donosi više od tisuću eura mjesečno.
Kada se završi zastupnički mandat, za svaku godinu provedenu u Bundestagu zastupnicima se isplaćuje po jedan mjesec otpremnine takozvane prijelazne naknade u visini temeljne zastupničke plaće - i to ukupno najduže osamnaest mjeseci.
Počevši od drugog mjeseca nakon prestanka mandata, sva ostala zarada – uključujući i onu iz privatnih izvora - uračunava se u prijelaznu naknadu.
Zastupnici ne plaćaju doprinose za mirovinu, ali je dobivaju iz poreznih prihoda, kada navrše određeni broj godina. Pravo na tu zastupničku mirovinu imaju - u visini od 2,5 posto svoje temeljne zastupničke plaće, već nakon samo mjesec dana provedenih u Bundestagu.
Mirovinu od nešto više od tisuću eura mjesečno, zastupnici Bundestaga dobivaju već nakon jednog četverogodišnjeg mandata. Većina zastupnika u Bundestagu provede u prosjeku barem dva do tri mandata.