Kome Milanović pogoduje, Hrvatima u BiH ili sebi samom?
Piše: V.S.Herceg
Brojne su reakcije na jučerašnji posjet hrvatskog predsjednika Zorana Milanovića Derventi i njegovom uručenju odlikovanja 103. brigadi HVO-a.
Ovime predsjednik susjedne Hrvatske, koji je od prvog dana mandata "iskopao ratnu sjekiru" prema vladi Andreja Plenkovića, po idejama svojih savjetnika nastavlja praksu pridobivanja naklonosti braniteljske populacije u BiH uručivanjem odličja i priznanja pojedinim postrojbama i visokim časnicima HVO-a, za koje do prije nekog vremena vjerojatno nije ni znao da su postojale.
Milanović, pri tom, ne propušta naglasiti kako to prije njega nitko nije učinio iako su odlikovanja i priznanja postrojbe zaslužile, što je neizravna kritika prvenstveno svim dosadašnjim vlastima HDZ-a.
Drugo pitanje je kome više koriste ovakvi njegovi potezi: Hrvatima u BiH ili njemu samom? Naime, nakon njegovog odlaska iz Dervente, ponovno su "osvježene" srpske tenzije protiv HVO-a.
Reakcije: Hrvatska vojska gubitnička, zloglasna, zločinačka...
Njegov posjet Derventi naišao je na mnoge kritike srpskih predstavnika u Republici Srpskoj, i oporbe i vlasti te je, može se kazati da je hrvatski predsjednik, ciljano ili ne, uspio ujediniti.
U ovom kontekstu za podsjetiti je kako Milanović za aktualnog predsjednika RS-a i vladajućeg SNSD-a Milorada Dodika nije imao riječ kritike, te je u više navrata isticao kako je "Dodik partner".
No, mora se priznati, dok je hrvatska javnost već navikla na njegove uvrjedljive i 'maštovite performanse' te ih počela i ignorirati, u BiH, prvenstveno RS-u, uspio je zadobiti pozornost javnosti i izazvati brojne reakcije.
Boračka organizacija RS-a (BORS) priopćila je kako je okupljanje velikog broja pripadnika nekadašnje 103. brigade HVO-a u Derventi "novi akt agresije i vrijeđanje srpskih žrtava".
Predsjednik RS-a Milorad Dodik, komentirajući Milanovićev posjet, poručio je kako je "Derventa nesumnjivo u Republici Srpskoj i prije, a i poslije posjete predsjednika Hrvatske Zorana Milanovića", te da je "hrvatska vojska u RS-u nesumnjivo gubitnička".
-Storija Srba i Hrvata teška i trebat će godine truda da se premoste razlike Srba i Hrvata i riješe pitanja koja ih razdvajaju, poručio je Dodik iz Grčke gdje se trenutno odmara.
Premijer Republike Srpske Radovan Višković slično je reagirao: "Derventa je, i prije i poslije posjete Milanovića, bila i ostala grad heroj i simbol stradanja i ogromne žrtve koje je srpski narod podnio tokom rata. Derventa se iz ratnog pepela i grada sa gotovo potpuno uništenom infrastrukturom danas uzdigla do privrednog centra regije, s najvećim brojem stranih investicija i ostvarenim izvozom. Posjeta Milanovića samo nas opominje da nikada ne smijemo zaboraviti koju je žrtvu srpski narod podnio tijekom rata da bi, najprije, sačuvali goli život, a poslije okončanja oružanog sukoba, u potpunosti stvorili uvjete za život stanovnika Dervente, u kojoj danas zajedno, u miru i uzajamnom poštovanju, žive i privređuju Srbi, Hrvati i Bošnjaci i ostali narodi".
Višković je istaknuo kako "odlikovanje brigade HVO-a od strane hrvatskog predsjednika predstavlja nepotrebno provociranje i bolno uznemirivanje stanovnika Dervente, ne doprinoseći boljem razumijevanju i uvažavanju koje nam je prijeko potrebno na ovim prostorima i cijeloj regiji".
Srpska članica predsjedništva BiH Željka Cvijanović rekla je da Milanovićevo "odlikovanje zloglasnoj brigadi HVO-a ne doprinosi pomirenju, niti unaprijeđenju dobrosusjedskih odnosa".
-Nekorektan, neprimjeren i provokativan politički potez kojim se umanjuju i vrijeđaju srpske žrtve uoči 31. godišnjice stradanja u Sijekovcu, komentirao je i gradonačelnik Banja Luke Draško Stanivuković, zaključivši da Milanovićev potez "ne doprinosti pomirenju na ovim prostorima".
Reakcije oporbe još oštrije
Predsjednik PDP-a Branislav Borenović rekao je kako je Milanovićeva Derventi "skandal i nacionalna sramota za Srbe i RS" te da je on "odlikovao HVO koji je rušio Derventu i ubijao Srbe, a ne da bi s vlastima RS-a razgovarao o problemu Trgovske gore", gdje Hrvatska planira napraviti odlagalište nuklearnog otpada u blizini granice BiH, entiteta RS.
Borenović nije propustio podsjetiti i na prošlogodišnje privatno druženje Milanovića i Dodika nakon što je hrvatski predsjednik nazočio obilježavanju 27. godišnjice oslobođenja Jajca u akciji 'Maestral' koju je također nazvao zločinačkom.
-Ono što sigurno ne možemo očekivati je da veliki borac za hrvatske interese, Dodik, svog prijatelja pita kada ćemo mi na teritoriji Hrvatske obilježavati progone i zločine nad Srbima u okviru akcije 'Oluja' i drugih pogroma našeg naroda. Jadno je i tužno šta smo dočekali pod vlašću velikih 'patriota', komentirao je Borenović.
Potpredsjednik PDP Igor Crnadak je poručio: "Lijepo je što je Dodik u posjeti Hilandaru, ali njegovu sramotu ne može saprati čak ni Sveta gora".
Milanović vješto manipulira desnicom koja ga je i dovela na Pantovčak
Hrvatski predsjednik Milanović u svom izričaju i nastupu neodoljivo podsjeća na retoriku i pristup bivšeg američkog predsjednika Trumpa i uspio je u gotovo nemogućem - kao kandidat ljevice i bivši predsjednik SDP-a, koji je za premijerskog mandata "bio bitku" s braniteljskim prosvjedima tzv. "šatorašima" tijekom 2015. i 2016. godine, svojim stavovim i retorikom zadobio je hrvatsku desnicu te tako zajednički "ne daju mira" Plenkovićevoj vladi.
Što se tiče političkih ciljeva, rekli bi vrlo mudro, ali i upitno kada je riječ o državi Hrvatskoj i njenom ugledu u vanjskoj politici. Naime, ne ostajući mu "dužan", već nekoliko puta hrvatski premijer Andrej Plenković nazvao ga je "štetočinom".
Podsjetimo da je hrvatski predsjednik Milanović šokirao javnost stavom o ruskoj agresiji na Ukrajinu, odbio je suglasnost za obuku ukrajinskih vojnika u BiH, oštar je kritičar EU-a, NATO-a, američke administracije, smatrao je kako treba blokirati ulazak Švedske i Finske u NATO, podržava slične stavove mađarskog premijera Orbana te se često čini kako je, zapravo, krajnje desno orijentiran.
S druge strane nikako ne gubi naklonost i povjerenje ljevice koja ga je kandidirala za predsjednika. Za običnog promatrača to bi značilo pravu konfuziju, no Milanović je previše inteligentan i politički iskusan - svojim pristupom od prvog dana priprema se za drugi predsjednički ili, još bolje, premijerski mandat. Mora se priznati: maestralan plan.
Pri tom, glasovi ljevice su mu osigurani, a značajnu prednost dali bi mu glasovi krajnje desno orijentiranih birača. Uostalom, tako je i pobijedio na predsjedničkim izborima, porazivši HDZ-ovu kandidatkinju Kolindu Grabar Kitarović što, na koncu, pokazuje kako je vrlo vješto izmanipulirao desnicu. Na koncu, odlikovanjima postrojbama HVO-a možda je dana zadovoljština, no to otvara i mnoga druga pitanja. Međutim, u njegovom pohodu na novi mandat, ona ga ne zanimaju.