Komemoracija akademiku Josipu Muselimoviću: Tužan dan i nenadoknadiv gubitak
.webp)
U Velikoj dvorani Hrvatskog doma hercega Stjepana Kosače održana je komemoracija akademiku Josipu Muselimoviću, uglednom odvjetniku, pravnom stručnjaku i književniku.
Biranim riječima o Muselimovićevom liku i djelu govorili su predstavnici Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti BiH, Advokatske komore Federacije BiH, Matice hrvatske i Hrvatskog narodnog sabora. Muselimović je bio rado viđen u svim sredinama u našoj zemlji, a osim svog Mostara na poseban način je bio vezan za Sarajevo, i ljubio je domovinu, poručeno je s tužnog skupa.
Birane riječi
Akademik Mladen Bevanda, predsjednik HAZU BiH, naglasio je da je Muselimović gradio mostove među ljudima i narodima te da je imao sposobnost povezivanja, njegovanja i očuvanja korektnih ljudskih odnosa, posebno dobrosusjedskih.
- Svjedočio je i pozivao na stvaranje povjerenja, unosio je i stvarao ugodno ozračje kao rijetko tko od suvremenika, bio je rado primljen i dobrodošao u sve sredine Bosne i Hercegovine i bio je poznat i priznat u svim dijelovima domovine, kazao je čelnik HAZU.
U svom dugogodišnjem radu primio je brojna priznanja i nagrade, a ostat će upamćen i kao utemeljitelj manifestacije “Mostarsko proljeće-Dani Matice hrvatske Mostar”. Bio je počasni predsjednik Matice, a biranim riječima od njega se oprostila predsjednica, akademkinja Ljerka Ostojić.
Istaknula je kako je Muselimović 16 godina predsjedavao Maticom, koja je za to vrijeme postala organizator prestižne međunarodne kulturne manifestacije Mostarsko proljeće za koju su izrečene pohvale od uglednika i umjetnika.
Mudrost i mirnoća
Tužan dan, nenadoknadiv gubitak, rekao je na početku svoga izlaganja Josipov prijatelj i suradnik Dragan Marjanović.
- Fraze jesu, ali nažalost dokazane. Josip je iza sebe ostavio razvalinu. Sve te monografije, knjige, i njegove i moje i onih drugih koji su se bavili zajedničkim radom, listat će se puno godina poslije, jer će biti teško složiti u nekoliko rečenica tako osebujan i plodonosan život u odvjetničkom, kulturnom i opće-društvenom i obiteljskom smislu. Bio je nježan, tih, gotovo povučen čovjek. Netko tko nije surađivao s njim ne bi znao da je to čovjek koji svakodnevno prelazi stotine kilometara autom, ide u sudnice gdje se dijele pravda i nepravda, a onda popodne se vraća kao da nigdje nije bio i kao da se cijelo vrijeme spremao za tu kavu s nama. Sudbina je htjela da na dan kada ga ispraćamo – obilježavamo 25 godina otkako je on utemeljio Mostarsko proljeće, naveo je.
U ime Odvjetničke komore FBiH od Muselimovića se oprostio Džemil Sabrihafizović, kazavši da je njegova predanost pravnoj nauci i struci bila izuzetna, dok je posebno emotivan bio njegov dugogodišnji prijatelj, Martin Raguž.
On je istaknuo da je Muselimović bio ljudska i intelektualna gromada, a u ime HNS - a BiH oproštajni govor je održao predsjednik Dragan Čović.
- Svima nama koji smo poznavali Josipa nedostajat će njegova mudrost i mirnoća. I danas na ovoj komemoraciji svjedočimo kako je Josip obilježio vrijeme koje je s nama u različitim prigodama proživio. U brojnim njegovim zapisima u tragu je ostavljao izuzetnu jasnoću i oštrinu koju ćemo dugo izučavati, čitajući i analizirajući njegovu bogatu ostavštinu, naveo je Čović.