Dnevni.ba - PRELOADER

Komšić razgovarao o sankcijama sa zastupnicima u Bundestagu

14 Stu 2021


Komšić razgovarao o sankcijama sa zastupnicima u Bundestagu

Predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić sastao se u Stuttgartu s dugogodišnjim zastupnikom Socijaldemokratske partije u njemačkom Bundestagu i europarlamentarcem Josipom Juratovićem i mladim političarem bh. porijekla Adisom Ahmetovićem, koji je od ove godine takođe dio Bundestaga iz ove stranke. 

Sagovornici su razmijenili mišljenja o trenutnoj političkoji situaciji u Evropi i svijetu, te kako se te politike reflektuju na zemlje Zapadnog Balkana.

Predsjedavajući Komšić kazao je da od nove njemačke Vlade očekuje razumijevanje i sagovornika za političko stanje u BiH, saopćeno je iz kabineta predsjedavajućeg Komšića.

Dupli standardi međunarodne zajednice prema dešavanjima u BiH ocijenjeni su kao pogubni, te je istaknuto da se pregovori o budućnosti naše zemlje pod hitno moraju vratiti u institucije.  

-Razgovarno je o modalitetima sankcija za pojedince koji intenzivno rade na rušenju ustavnog poretka i razgradnji države, te je naglašeno da su sada na potezu tužilaštvo i sud kako bi se stalo u kraj separatističkim politikama - navodi se u saopćenju.

Razgovarano je i o 14 ključnih prioriteta iz Mišljenja Evropske komisije za koje su se sagovornici složili da se radi o vrlo važnom i istorijskom dokumentu za BiH, te kako je neophodno da međunarodna zajednica insistira na provođenju ovog dokumenta bez kompromisa unatoč pritiscima iz pojednih krugova unutar Bosne i Hercegovine.

Sagovornici su jasno naglasili da se od EU očekuje da u odnosu sa BiH komuniciraju iste one standarde koji važe i u njihovim zemljama kao što je zaštita ljudskih prava, demokratija i vladavina prava.

BIH


Završen Mostar Summer Fest: Regionalni festival nasmiješenih ljudi

Sjajnom finalnom subotom završen je 13. Mostar Summer Fest. Još jednom, i iznova, f...

06 Srp 2025

Bez posla u FBiH ostala divizija ljudi

Od prosinca 2024., do lipnja ove godine, broj zaposlenih je smanjen za 5.412 osoba, na što...

06 Srp 2025

Umirovljenicima ne bi pomogao ni Koperfild, političarima se moraju smanjiti plaće

Za ovo ljeto nisu najavljene samo visoke temperature, već i novi val poskupljenja - struja, voda,...

06 Srp 2025