Konaković nezadrživo puca na krunu 'bošnjačkog poglavice'!
Elmedin Konaković i Aljoša Čampara kotiraju u bošnjačkom javnom prostoru kao dvije ostvarene političke figure koje imaju odvažnosti i karizmu povesti proces 'smaknuća' SDA na lokalnim, a dvije godine potom i na parlamentarnim izborima.
Robusni Konaković već ima definiranu političku matricu i infrastrukturu u grananju i usponu dok Čampara još liječi rane nakon što ga je Fikret Prevljak, “čovjek iz naroda”, protjerao iz stranke, jasno po nalogu bračnog para Izetbegović.
Konaković i Čampara
U kojem pravcu će ići politička karijera federalnog ministra unutarnjih poslova tek će se vidjeti. Obojica su izvan svake sumnje određeno osvježenje na sarajevskoj političkoj pozornici s neskrivenim apetitima da rasprostrane svoje povjerenje u narodu i malo šire izvan glavnog grada u državi.
Objektivno, Elmedin Konaković, lider nadolazeće mlade stranke Narod i pravda se meteorskom brzinom, beskompromisno i daleko brže nameće od Aljoše Čampare, makar je neupitno da bi udruženim snagama bili jako opasni rivali najjačoj bošnjačkoj stranci.
Bošnjaci i desne i lijeve provenijencije imaju sijaset političkih lidera, Nermina Nikšića, Fahrudina Radončića, Senada Šepića, Fuada Kasumovića, Mirsada Hadžikadića, Envera Bijedića, međutim u zadnje vrijeme dominira opći dojam kako jedino Elmedin Konaković izrasta u ozbiljnog rivala Bakiru Izetbegoviću i to iz najmanje nekoliko razloga ili aduta.
Svrstavaju ga u daleko boljeg oratora od Izetbegovića koji se često i sam izvrgava ruglu zbog priprostih narodnih poštapalica. Konaković nije posebno akademski obrazovan, ali nije niti Bakir Izetbegović.
Čelnik Naroda i pravde je i 'dokazani' vjernik, hadžija što kod Bošnjaka nije nebitno, i tu “potvrdu” nema recimo Čampara koji je ipak dijete komuniste i prirodno mu je stanište nekako ljevica, makar se dobro snašao i u nacionalnoj stranci. Konaković Ima hrabrosti lupiti šakom o stol i beskompromisno nasrnuti na Sebiju Izetbegović, sjajno poznaje stanje o djelovanje SDA i glavnih 'čivija' i sve njihove neuralgične točke.
Poruka Elmedina Konakovića da jamačno neće biti sarajevski županijski premijer, uklapa se u glasine koje kruže po minderu da njegove neslućene ambicije prevazilaze liderstvo u “četvorki” i da agresivno želi od Izetbegovića preuzeti krunu bošnjačkog vođe. Vrlo je moguće da robusni čelnik Naroda i pravde za dvije godine bude kandidat za bošnjačkog člana Predsjedništva BiH.
Borba
Šef SDA Bakir Izetbegović je pomalo već dosadio bošnjačkom biračkome tijelu, dobrano je potrošen i ogrezao u svakakve poslove.
Navodno je jednoj grupi zabrinutih Bošnjaka koji su ga pohodili dok je bio u bolesničkoj postelji, da bi ga nagovorili da stranku ostavi sinu Bakiru u amanet, na ceduljici Alija napisao: “Moj Bakir ne zna voziti avion“. I doista, Alija Izetbegović je SDA ostavio u amanet Sulejmanu Tihiću, no, sin Bakir se nije predavao sve dok je nije od njega otrgnuo, a tada mu je, kojega li paradoksa, pomagao baš Elmedin Konaković.
Jasno je da SDA-u ne „cvatu ruže“, kao što je jasno da narod nije oduševljen ni opozicijom jer nema elektibilnih lidera i kandidata, ipak se očekuje da će SDA imati najlošiji rezultat u odnosu na sve dosadašnje izborne cikluse. Jedan od uzroka, tvrde analitičari, je što je Izetbegović SDA, kao nacionalni pokret bosanski muslimana, pretvorio u bezidejnu zombi partiju. I to bi moglo dodatno uzdrmati poziciju Izetbegovića kao nacionalnog lidera Bošnjaka.
“Ja sam vidio sve što u SDA ne valja i sa jednom grupom hrabrih ljudi sam izašao. Taj koncept razlaza sa SDA meni zaista nije bio lagan. Petnaest godina sam skoro proveo u toj stranci, zadnjih pet šest godina bio uvjeren da se stvari mogu promijeniti iznutra. Kad sam s pozicije premijera došao do svih papira koji dokazuju kriminal kadrova SDA, a prezentirao ih svojoj stranci i njenom rukovodstvu, njenom predsjedniku i kad sam od njih počeo dobijati naloge da te ljude štitim shvatili smo da to ne vodi nigdje. I to je možda drugi dio odgovora, ovakva SDA koja je napravila firmu od stranke, firmu koja je očigledno njima važnija i od države i od naroda sigurno ne ide nigdje. Ona nema uzlazni već ima silaznu putanju, dokle će ne znam, skenirao je odnose unutar matične stranke Elmedin Konaković.
Dodaje da, ako bude snage unutar SDA da se trznu i obračunaju sa ovim novalićima, sarajlićima i ostalim tamo ima neke šanse.
-Ja u ovo rukovodstvo koje dobro poznajem ne vjerujem još će sigurno nekoliko godina biti ovakva, a što je za Narod i pravdu s aspekta konkurencije jako dobra stvar. Nažalost, ono što je važnije, s aspekta države jako loše, smatra čelnik Naroda i pravde.
Lokalni izbori su uvjet, test trenutnog rejtinga i pouzdani signal za buduće poteze. Elmedin Konaković nezadrživo se pretvara u ozbiljnog rivala Bakiru Izetbegoviću i njihove se ambicije moraju sresti pred zgradom Predsjedništva BiH. J. S.