Kordić se hvalio učinkom u prvoj godini mandata
Simboličnim performansom aktivista Udruge “Jer nas se tiče“ započeo je jučerašnji dan pred Gradskom vijećnicom Mostara. Oni su ponovno ukazali na problematiku deponije Uborak, sat prije početa redovite 21. sjednice Gradskog vijeća .
Cilj performansa je, kako su naveli, bio alarmiranje donositelja odluka i javnosti na ovaj problem, a povod - točka koja se odnosila na sumiranje rada gradonačelnika Marija Kordića.
- Došli smo zbog toga što je riječ “Uborak“ izrečena samo jednom na sjednici od strane gradonačelnika, kazao je Fuad Hujdur, novi predsjednik Udruge “Jer nas se tiče“, istaknuvši kako su gradski čelnici dosad uglavnom obmanjivali javnost.
- Tim povodom donijeli smo vreće smeća s Uborka kako bismo pokazali Vijeću i gradonačelniku da to nitko ne sklanja. Ono stoji 24 sata tako, tijekom 365 dana u godini, tvrdio je.
Politizacija Uborka
Građanska inicijativa još jednom je ponovila tri zahtjeva kada je u pitanju Uborak. To su saniranje i zatvaranje deponije, pronalazak druge lokacije i trajno premještanje, te izuzimanje trenutne lokacije deponije iz plana Grada.
- Nadamo se kako će nas ovog puta barem pogledati i pokušati nešto uraditi, naglasio je Hujdur koji je ovog puta poručio kako se neće tolerirati lažna obećanja.
Grad je nedavno istaknuo kako je problem rješiv, ali i da sve to usporava tužba inicijative usmjerena protiv Ministarstva okoliša FBiH. Isto je kasnije na tiskovnoj konferenciji ponovio i sam Kordić. Tvrdio je kako trenutačno na računu stoje dva ipo milijuna maraka za sanaciju, međutim i da sve stoji jer se tužbe ne povlače.
- Apeliram još jednom na te ljude da povuku tužbe. To je problem svih građana Mostara i mi na njemu želimo raditi. Želimo to riješiti na dobrobit svih . Dosad nisam htio izravno govoriti o navodnim politizacijama Uborka, međutim stvari su se obistinile, a neki od tih ljudi su se i politički aktivirali. Pokušavam i preko medija komunicirati da bi građani jasno vidjeli gdje smo. Oni dobro znaju da od siječnja imamo okolišnu dozvolu, nakon toga trebale su uslijediti ozbiljne aktivnosti da ne odlažemo smeće kako se odlaže, jer trenutno je stanje nedopustivo, zbog svih nas koji živimo južno od deponije, a to se tiče i Hrvatske i Jadranskog mora, rekao je Kordić.
Kaže i kako bi, da nema opstrukcija s njihove strane, odnosno da nisu podnijeli tužbu, imali izgrađenu novu plohu, a da u tom slučaju ne bi bilo ni procjednih voda u Neretvi.
- Imali bismo završen procjedni pročistač koji je zapeo prije pet-šest godina... Kompaktor bi također pozbijao otpad da se ne gomila do neba, pa kada puhne bura vreće ne bi letjele na sve strane, rekao je Kordić.
Za izvješće o radu koje je pripremio kazao je kako vjeruje da će dobiti potporu vijećnika, a naveo je kako se predano radilo na rješavanju problema građana, te kako to svatko tko je dobronamjeran vidi ili primjeti.
- Nakon godinu dana u punom smislu je zaživjela vizija da se teme koje dolaze na dnevni red sjednica Gradskog vijeća konstruktivno raspravljaju kako bismo što bolje vodili Mostar u smislu boljeg sutra građana. Uhvatili smo ritam i sretan sam što mogu podijeliti s građanima i vijećnicima što smo sve radili u minuloj godini. To je obuhvatan izvještaj na skoro 200 stranica, poručio je Kordić.
Pohvalio je i nakanu da se Grad digitalno transformira, što bi dodatno olakšalo pristup dokumentima, kao i posao uposlenicima gradske administracije. I ova strategija je dobila potporu vijećnika.
- Moramo se uključiti u trendove u svijetu i biti otvoreni građanima. Potrebno je objediniti mjesto pristupa svim uslugama Grada, poput recimo izrade jedinstvenog mjesta na postojećoj stranici Mostara, a preko kojeg bi korisnici birali potrebnu uslugu, što trenutno jeste na određeni način započeto na trenutnoj stranici, ali nikada nije dovršeno, rekao je.
Novinare je interesiralo da li će biti kandidat HNS-a za Predsjedništvo BiH, a Kordić je kazao kako je ipak na čelu važnog grada za BiH i kako nema namjeru odstupiti od važnog zadatka koji mu je povjeren.
Vijećnici su usvojili i strategiju razvoja do 2027., i to jednoglasno. Ona se fokusira na poboljšanje kvalitete i dostupnosti socijalnih i zdravstvenih usluga građanima, te poboljšanju uvjeta obrazovanja i sporta, s posebnim fokusom na mlade.
Veliki naglasak stavljen je na razvoj kulture i pozicioniranje Mostara kao kulturnog središta, te kreiranje pozitivnog okruženja za siguran život. U oblasti održivog upravljanja okolišem, prirodnim i infrastrukturnim resursima, ona se koncentrira na unapređenje zaštite okoliša i planskog korištenja prirodnih resursa i prostora, urbanizaciju i revitalizaciju javnih objekata, povećanje zelenih površina, povećanje energijske efikasnosti te modernizacije prometne i komunalne infrastrukture što je u konačnici u funkciji osiguranja resursno efikasnog i održivog infrastrukturnog razvoja Strategija želi da Mostar bude razvijen, konkurentan i gospodarski dinamičan Grad, da bude otvoren, siguran, pametan i kreativan, a potom i organiziran, uređen, čist i zelen.
Centar 1
Zaključk o izradi odluke o pristupanju izradi regulacionog plana za Centar 1, što je bio prijedlog Kluba SDP-a, podržale su bošnjačke stranke, te SDP i NS. Zaključkom se nastoji obavezati Služba za urbanizam Grada da napravi i predloži Vijeću na usvajanje odluku o pristupu izradi plana, koji bi obuhvatio veći dio centralne gradske zone. To bi podrazumijevalo i zabranu bilo kakve gradnje do izrade plana u kojem bi šansu dobili domaći i međunarodni urbanisti od kojih se očekuju prava rješenja.
HDZ je bio protiv odluke, zatraživši na samom početku da se o njoj danas ne glasa, međutim nešto kasnije se ipak glasalo. Sjednici nisu prisustvovali Anel Kljako iz NES-a i Boška Ćavar iz Naše stranke. Zaključak nisu podržali klubovi HDZ-a i HRS-a.
H. Ž.