Dnevni.ba - PRELOADER

KORONA U BiH: Povećava se broj zaraženih

22 Velj 2021


KORONA U BiH: Povećava se broj zaraženih

Nakon održane žurne sjednice Vlade Sarajevske žuapnije (SŽ), a povod održavanju koje je bilo povećanje broja zaraženih virusom korona, županijski premijer Edin Forto obratio se javnosti priopćivši da su donesena četiri zaključka u cilju izbjegavanja paralize zdravstvenog sustava. “Odlučili smo ne ići u pooštravanje mjera, ali sam vrlo zabrinut činjenicom da dolazi do opuštanja s prvim izlaskom sunca. Svi smo umorni od restriktivnih mjera, ali moramo izdržati. Ne vidimo kraj pandemiji u ovom trenutku“, rekao je. Tako će Ministarstvo zdravstva SŽ-a izdati upute zdravstvenim ustanovama za mobilizaciju zdravstvenog kadra, a povećat će se i broj testiranja. Ujedno će se raditi i analize žarišta zaraze te posebno staviti naglasak na ona mjesta gdje najviše dolazi do izvora zaraze. Kako postojeći dio inspekcije za kontrolu provođenja mjera nema dovoljan kapacitet, to će ga se širiti. Ići će se i u žurne izmjene zakona o inspekcijama koji će kažnjavati one objekte koji krše mjere. Ako se na zatvorenim prostorima zatekne više od propisanog broja ljudi, ići će se na izricanje mjere zabrane kretanja svima prekobrojnima koje se zatekne u dotičnom objektu. “Suštinski, pojačavamo važeće mjere, dozvoljavamo inspekciji pojačati kapacite a policiji provoditi ih na terenu“, naveo je premijer Forto. Najinteresantniji je zaključak onaj koji bi omogućio inspekciji naložiti 10-dnevnu izolaciju za sve koji budu zatečeni u kršenju epidemioloških mjera.

U osvrtu na pokušaje da SŽ nabavi cjepiva protiv korona virusa, premijer Forto kaže da postoje samo dva načina: ili da ih oni nabave uz pomoć veledrogerija ili da se država probudi. Uz opasku da je izrazito teško upasti u lanac nabave cjepiva stoga što mnogi proizvođači, poput Pfizera, pregovaraju samo s državama, naveo je i da nije jednostavno nabaviti manje količine koje su potrebne Sarajevskoj županiji. Kako je, nadalje, pojasnio, postupake isuviše složen za nabavu cjepiva ako bi to SŽ pokušao uraditi po osnovu međunarodnog sporazuma jer taj sporazum mora proći državni i federalni parlament, a ta procedura je poprilično spora.

FBiH: 286 pozitivnih na COVID-19

Prema podacima Zavoda za javno zdravstvo FBiH od ponedjeljka prijepodne, u FBiH su prijavljeni rezultati testiranja 1.221 uzorka, od kojih je 286 bilo pozitivno na COVID-19. Novi slučajevi zaraze korona virusom zabilježeni su u svim županijama, izuzev u Hercegbosanskoj. Istodobno je Zavodu za javno zdravstvo FBiH prijavljeno šest smrtnih ishoda te je, s jučerašnjim danom, ukupan broj smrtnih ishoda na području FBiH iznosio 2.631. U ovom je bh. entitetu do sada testirano ukupno 438.199 uzoraka, a COVID-19 potvrđen kod 83.127 osoba. Zaključno s ponedjeljkom, evidentiran je oporavak 75.796 pacijenata dok je aktivno bilo 4.700 slučajeva zaraze.

U Brčko Distriktu BiH jučer su zabilježena dva nova slučaja zaraze.

RS: Virus potvrđen kod 55 osoba

U Rеpublici Srpskој je, prema podacima od pоnedjeljka prijepodne, tеstirаno još 449 lаbоrаtоriјskih uzоrаkа, а nоvi virus kоrоnа (SARS-CoV-2) pоtvrđеn је kоd 55 оsоba: 25 muških i 30 žеnskih оsоbа, оd kојih је šеst mlаđе, 37 srеdnjе i 12 оsоbа stаriје živоtnе dоbi.

Od pоsljеdnjeg izvješćа o epidemiološkoj situaciji, Institutu RS-a zа јаvnо zdrаvstvо su priјаvljеnа tri smrtnа slučаја osoba stаriје živоtnе dоbi kоd kојih је pоtvrđеnо prisustvо virusа kоrоnа. Dо sаdа је u RS-u pоtvrđеno 42.240 slučајеvа virusа kоrоnа, а prеminulо је ukupnо 2.211 оsоbа kојe su bilе pоzitivne na ovaj virus. Od početka pandemije, оpоrаvilо se 34.109 оsоbа, а tеstirаnо ih је ukupnо 196.363.

Ugostitelji u RS traže produženje radnog vremena

Predstavnici Udruženja poslodavaca, turizma i ugostiteljstva RS-a “Horeka” pozivaju Vladu RS-a, Institut RS-a za javno zdravstvo i Republički stožer za vanredne situacije da razmotre mogućnost produženja radnog vremena ugostiteljskih objekata do najmanje 23 sata. “Vjerujemo da su, obzirom na trenutnu epidemiološku situaciju, stvoreni uvjeti za produženje radnog vremena, što bi utjecalo na očuvanje postojećeg broja radnih mjesta”, navode iz Udruženja i obrazlažu da bi produženje radnog vremena mnogim ugostiteljima značilo opstanak. “Ugostitelji su spremni i dalje poštivati sve epidemiološke mjere i preporuke a mi ovom prilikom pozivamo inspekcije i sva kontrolna tijela da pojačaju rad na terenu i kazne neodgovorne poslodavce, osobito one koji ne poštuju radno vrijeme”, poručeno je.

Anketa INZ-a: Dvije trećine anketiranih podržavaju imunizaciju

Trećina stanovništva podupire proces imunizacije ili još razmišlja, dok je svaka peta anketirana osoba već uvjerena u "kontra" proces, pokazuju nalazi ankete koju je početkom veljače uradio Institut za zdravlje i sigurnost hrane Zenica (INZ). Rezultati će poslužiti za istraživanje komunikacijskih strategija i promotivnih aktivnosti u borbi protiv pandemije Covid-19, a pitanja u anonimnoj anketi su bila sukladna Planu za cijepljenje protiv Covid-19 u FBiH. Prema podacima INZ-a, od gotovo 38.000 onih koji su se informirali o anketi, sve odgovore je dalo 1.712 osoba s prebivalištem na području Zeničko-dobojske županije (ZDŽ). “Namjera nam je bila procijeniti stavove o cijepljenju protiv Covid-19 među građanima ZDŽ-a, utvrditi glavne izvore informiranja, nedostatke u protoku informacija te izvore kojima se najviše vjeruje kad je riječ o plasiranju informacija vezanih za postojeća cjepiva i njihovu učinkovitost“, pojasnio je koordinator internog Kriznog stožera za zdravstveno-odgojne aktivnosti INZ-a tijekom pandemije Nino Hasanica. Među anketiranim, na pitanje bi li primili cjepivo protiv Covid-19 kad ono bude dostupno, najčešći odgovor je bio "definitivno da" (29,2%) te "definitivno ne" (21,1 %). Slijede "vjerojatno da" (20,3%), "nisam siguran/sigurna" (16,3%) i "vjerojatno ne" (13,3%). Na upit o čemu i o kakvim informacijama ovisi odluka o cijepljenju, najčešći odgovor kod čak 1.125 anketiranih je glasio da je 'cjepivo bilo duže vrijeme u upotrebi", dok 469 osoba podupire cijepljenje "ako se cjepivo koristi u drugim zemljama". Među zanimljivim nalazima je i onaj da čak 30,4% od svih 1.712 anketiranih osoba smatra da cjepivo treba biti obvezno, dok 23,6% potpuno isključuje tu opciju. Nadalje, gotovo 60% anketiranih smatra ili vjeruje (potpuno ili djelomično) da će cijepljenjem moći izbjeći barem dio mjera koje su na snazi.

BIH


ISKUSTVA RADNIKA

Radnik: Poslodavac mi uplatio pomoć pa je uzeo, dio plate primam ‘na ruke’

Otkako je Vlada Federacije Bosne i Hercegovine donijela odluku da se minimalna plata u ovom bh. e...

3 h 5 min

NEBOJŠA VUKANOVIĆ

Nebojša Vukanović po nalogu BIA-e zadržan i pretresan prilikom ulaska u Srbiju

Sinoć najavljena posjeta Srbiji pretvorila se u neugodno iskustvo za poslanika Narodne skupštine ...

5 h 2 min

BUNT HRVATSKIH FILMSKIH UMJETNIKA

Mlakić i Jurilj: 'Zaklinjanje da štite prava Hrvata je najobičnija laž'

Piše: V.S.Herceg mostar@dnevni-list.ba Veliko zanimanje bh javnosti pobudilo je pismo kn...

6 h 17 min