Kraj godine i kraj nadanja u kvalitetniji život žitelja. U 2025. nastavak bjesomučnih zaduženja
Katastrofalne politike
Piše: Dragan Bradvica
dragan@dnevni-list.ba
Dok brojimo posljednje dane 2024. godine ono što su aktualne entitetske vlasti radile do sada samo se ubrzava. Nesposobni i nevoljni raditi bilo kakve reforme i poboljšavanja ekonomske klime u državi, a samim time i boljeg života konstitutivnih naroda i žitelja, pribjegavaju onome to jedino znaju – bjesomučnim zaduživanjima i povećanju cijena javnih usluga.
Na taj način samo ubrzano kopaju rupu iz koje ćemo se jako teško izvući. Razvaljivači Federacije u liku i (ne)djelu sarajevske 'trojke' (SDP, NiP, NS) ovih dana ne da nastavljaju zaduživanjima na domaćem tržištu, nego se ona broje u stotinama milijuna maraka. Što i očekivati od uvelike podkapacitiranih osoba koje su u rekordnom roku entitet, a i javna poduzeća u njemu, iz suficita gurnuli u debeli deficit. U maniri najvećih svjetskih populista trude se poluistinama i potpunim neistinama sve to zamagliti.
Na taj način su postali identični onima s kojima malo tko u svijetu želi biti sličan – vlastima u Republici Srpskoj.
Zaduživanja
Tamošnji režim je već dulje vremena u katastrofalnim ekonomskim prilikama – što zbog vlastitih pogubih politika, što zbog nebrojenih sankcija. Pravo stanje stvari znaju samo oni, jer ono što plasiraju u javnost je daleko od istine. A istina je kako do novca ne mogu na međunarodnim tržištima kapitala, a sve i da mogu za to će platiti visoku cijenu – rasprodaja prirodnih bogatstava u bescjenje. Zarad ostanka na vlasti režim je spreman i na to.
A Narodna skupština RS je usvojila proračun za 2025. godinu u iznosu od 6,070 milijardi maraka. On je za 260 milijuna maraka ili 4,5 posto veći od okvira rebalansa proračuna za tekuću godinu. Istovremeno, usvojena je i Odluka o dugoročnom zaduživanju RS za sljedeću godinu po kojoj se proračun RS može dugoročno zadužiti do 862 milijuna maraka. Konkretnije, na domaćem tržištu 358 milijuna maraka dugoročno zaduženje i na međunarodnom tržištu 504 milijuna maraka dugoročno zaduženje. Naravno, kada uđemo u novu godinu i vidi se pravo stanje stvari ta zaduženja će biti i veća.
Ali, poraznim politikama u RS niti to nije dovoljno kako bi krpale proračunske rupe i kupovale odanost vojske uhljeba, nego ide i povećanje cijena javnih usluga. Konkretno, od nove godine idu i nove cijene električne energije. Dakle, rade isto ono što su federalni ekonomski 'genijalci' već uradili kada su u rekordnom roku na koljena bacili Elektroprivredu BiH.
Cijena struje skače za 20 posto
Naime, Vlada RS već danas bi trebala razmatrati prijedlog entitetske Elektroprivrede za povećanje cijene električne energije, nakon čega će on biti upućen dalje u proceduru Regulatornom povjerenstvu za energetiku RS. Prema saznanjima Capitala, ERS predlaže poskupljenje od 20 posto. Konkretno, ukupni računi bi bili viši za deset posto, s obzirom na to da struja u konačnom računu sudjeluje oko 50 posto, dok se druga polovina odnosi na troškove prijenosne i distributivne mrežarine koji bar za sada ostaju isti.
Ono što je u ovom trenutku izvjesno jeste kako će do poskupljenja doći, samo je pitanje u kojem obimu, što je i ranije potvrđeno od strane najviših dužnosnika RS.
Situacija u elektro-energetskom sektoru RS je, najblaže rečeno, zabrinjavajuća s obzirom na to da su zalihe uglja u termoelektranama na minimumu, a da RiTE 'Ugljevik', koja proizvodi trećinu struje u RS, nije u pogonu više od deset dana. ERS se tako od najvećeg izvoznika struje doveo u položaj da svakodnevno uvozi električnu energiju u vrijednosti od 1,2 milijuna maraka.