Dnevni.ba - PRELOADER

Kralj Charles pozvao Trumpa u posjet Britaniji, on odmah prihvatio poziv

27 Velj 2025


Kralj Charles pozvao Trumpa u posjet Britaniji, on odmah prihvatio poziv
Kralj Charles i Donald Trump

AMERIČKI predsjednik Donald Trump prihvatio je danas poziv kralja Charlesa III. da posjeti Britaniju, čime je postao prvi izabrani politički čelnik u modernoj povijesti kojem je britanski monarh priredio dva državna posjeta. Britanski premijer Keir Starmer predao je Trumpu kraljevo pismo tijekom konferencije za novinare u Bijeloj kući. Trump je poziv odmah prihvatio, javlja HINA. 

Pokojna kraljica Elizabeta II. ugostila je Trumpa u lipnju 2019. godine, tijekom njegova prvog mandata, u trodnevnom državnom posjetu, tijekom kojeg je prisustvovao raskošnoj državnoj večeri, privatnom ručku s kraljicom te čajanki s Charlesom, koji je tada bio prijestolonasljednik.

Trump je za vrijeme prošlog posjeta izazvao kritike
Taj je posjet već tada svrstao Trumpa u uski krug američkih predsjednika, jer su prije njega samo Barack Obama i George W. Bush imali službene državne posjete Britaniji s punim kraljevskim protokolom tijekom rekordne 70-godišnje vladavine kraljice Elizabete II. Ujedno, Trumpov posjet je bio posljednji od više od 110 državnih posjeta koje je kraljica ugostila tijekom svoje vladavine prije smrti u rujnu 2022. godine

Godine 2018. također je bio pozvan na čaj u dvorac Windsor tijekom posjeta Britaniji, kada je izazvao kritike jer je prekršio kraljevski protokol ne naklonivši se kraljici i hodajući ispred nje.

Oba njegova posjeta Britaniji izazvala su masovne prosvjede, a putovanje 2018. koštalo je policiju više od 14 milijuna funti, a 10.000 policajaca bilo je raspoređeno diljem zemlje.

Vijesti iz svijeta


IVICA DAČIĆ

Dačić: Svi mostovi u Beogradu su prohodni; tužiteljstvo pojačalo dežurstva

U gradovima diljem Srbije studenti i zborovi građana blokiraju raskrižja i ulice koje policija uk...

2 h 53 min

EKSPLOZIJA

Ogromna eksplozija u Rimu, najmanje 21 osoba ozlijeđena

Više  osoba je ozlijeđeno, a stanovnici su bili prisiljeni pobjeći nakon jutrošnje eksplozije na...

3 h 21 min

Nizozemski obavještajci: Rusija naširoko koristi kemijsko oružje u Ukrajini

Nizozemske obavještajne agencije prikupile su dokaze o raširenoj ruskoj upotrebi zabranjenog kemi...

3 h 26 min