Dnevni.ba - PRELOADER

Krijumčari u BiH lani pokušali prokrijumčariti robu vrijednu više od 11 milijuna KM

1 h 22 min


Krijumčari u BiH lani pokušali prokrijumčariti robu vrijednu više od 11 milijuna KM


U skladišta Uprave za neizravno oporezivanje (UNO) BiH prošle godine je pohranjena oduzeta roba vrijedna više od 11 milijuna maraka. Krijumčari su na crno tržište pokušali plasirati sve a potrošači, istodobno, upozoravaju da ilegalni uvoz dodatno podriva životni standard građana. 

Podaci Uprave za neizravno oporezivanje (UNO) BiH pokazuju da carinski službenici svake godine otkriju stotine pokušaja nezakonitog uvoza, te da se, unatoč pojačanim kontrolama, krijumčari ne libe preko granice pokušati prenijeti najrazličitiju robu. Iz Uprave za 'Glas Srpske' navode da su njihovi službenici lani u 766 slučajeva spriječili krijumčarenje razne robe, vrijedne oko 11,7 milijuna KM. 

- Najviše oduzete robe otpada na tekstil, vrijedan više od 2,7 milijuna KM, zatim na akcizne proizvode, tj, duhan i duhanske prerađevine u vrijednosti od oko 1,9 milijuna KM. U ovoj grupi su i auto-dijelovi vrijedni oko 1,5 milijuna KM, mobilni telefoni i tableti vrijedni oko 550.000 KM, te satovi i dijelovi i oprema za satove, vrijedni oko 533.000 KM, precizirali su iz UNO-a BiH. Prema podacima Uprave, krijumčarene su i mašine za rezanje duhana, alkohol, kava, igračke i karte za poker, motocikli, brodice za ribolov, čamac, brodski motori, a zabilježeni su i slučajevi krijumčarenja foto-albuma, pirotehničkih sredstava, ski-opreme, gnojiva i insekticida, zlata, pa čak i glazbene opreme. U usporedbi s ovim podacima, carinici su tijekom 2024. godine u 708 navrata oduzeli krijumčarenu robu, čija je ukupna vrijednost iznosila oko 12,27 milijuna KM. Iz UNO-a napominju da svu zaplijenjenu robu čuvaju određen period, nakon čega ju, ako postoje uvjeti za to, prodaju putem dražbe.

Vijesti


PREDSJEDNIK SAVEZA ZA BILJU BUDUĆNOST

Radončić: 'Trojka' će u listopadu biti ugašena

Fahrudin Radončić, predsjednik Saveza za bilju budućnost (SBB) je, govoreći u programu TV Hayat o...

1 h 54 min

BiH: U školskoj 2025/2026. djelovalo 548 predškolskih ustanova, broj djece povećan za 5,4 posto

U školskoj 2025,/2026. godini, u BiH je registrirano ukupno 548 predškolskih ustano...

2 h 42 min

MOSTAR IZA VRATA DOMA ZA STARIJE

Životi, emocije, svakodnevnica

Radio sam cijeli radni vijek na državnom poslu i bilo mi je dobro, kazao je, dodajući da mu je ži...

2 h 52 min