KRIMINALCI U PANICI: 2.000 osoba u BiH koristilo aplikaciju SKY, mnogi prelaze na SIGNAL
Gotovo dvije tisuće osoba iz BiH koristilo je mrežnu aplikaciju Sky i kriptirane telefone za dogovore o počinjenju kaznenih djela, no svi oni sada će biti identificirani nakon probijanja njene zaštite i već su uslijedila uhićenja, potvrdio je u srijedu ministar unutarnjih poslova Republike Srpske Dragan Lukač.
On je na konferenciji za novinstvo u Banjoj Luci potvrdio kako su uhićenja 19 pripadnika organizirane kriminalne skupine s područja istočne Bosne, koja su provedena u utorak, upravo rezultat otkrivanja tragova u aplikaciji Sky. Sve uhićene tereti se za ilegalnu trgovinu narkoticima te oružjem i vojnom opremom.
“U zadnje vrijeme imamo pristup mnogim informacijama kojima do sada nismo imali. Neka uhićenja smo proveli na temelju aplikacija koje su kriminalci koristili i mislili da su zaštićeni. Sky aplikacija se koristi više od 10 godina a prema našim podacima u BiH ju je koristilo oko dvije tisuće osoba", kazao je Lukač.
Pojasnio je kako je razbijanje organiziranih kriminalnih skupina u BiH počelo uz suradnju s Eurpolom, a traga se i za osobama za koje se opravdano sumnja da su umiješane u niz ubojstava u BiH i regiji.
Poručio je kako će policijske agencije u BiH kad-tad doći do svih identificiranih počinitelja kaznenih djela među kojima, kako je potvrdio, ima i policajaca.
"To im neće biti oprošteno", kazao je Lukač.
Istakao je da mnogi uhapšeni otkriju informacije koje za posljedicu imaju nova hapšenja.
"One (aplikacije, op.a.) sigurno nisu korištene za neke ekonomske poslove ili bilo kakve druge kontakte, već upravo za kriminalne aktivnosti. Prema informacijama koje možemo da koristimo u operativne svrhe, dovode do toga da otkrivamo i kriminalce za koje do sada i nismo znali. Mnogo više dobijamo od njih kada ih dovedemo pred tužioce i kada počnu pričati s kim su bili u kontaktu, kako su i na koji način radili te poslove. Mnogi od njih pričaju, tako da to dovodi do sljedećih hapšenja", rekao je.
Lukač je imao i poruku onima koji koriste aplikaciju Sky, a bave se kriminalom.
"Svi oni koji su koristili kriptirane telefone, zaštićene aplikacije, zapravo ne mogu biti zaštićeni. Predlažem im da sami dođu da se predaju i da ispričaju šta su uradili. Prije ili poslije ćemo mi doći do njih. Ne vrijedi im da se prikrivaju", potcrtao je.
Ministar unutarnjih poslova Republike Srpske je napomenuo da se osobe koje koriste spomenutu aplikaciju bave teškim kriminalom.
U potrazi za alternativama
Inače, u posljednje vrijeme nakon što je provaljena aplikacija SKY, sigurnosni stručnjaci tvrde da mnogi kriminalci pokušavaju naći alternativu za međusobnu komunikaciju. Tako se u kao sigurne aplikacije često spominju i neke druge poput Telegrama i Signala. Određeni izbvori tvrde da je aplikacija "Signal" postala u posljednje vrijeme alternativa za aplikaciju Sky, odnosno da mnogi kriminalci i oni koji žele sigurnu komunikaciju prelaze na aplikaciju 'Signal'.
Inače, smatra se da je Signal daleko ”privatnija” alternativa aplikacijama kao što su WhatsApp, Facebook Messenger, Skype, iMessage i SMS. Zbog čega je Signal toliko postao poseban, izdvojen te zato sve veći broj korisnika prelazi na ovaj servis.
Signal je kao usluga, dostupan za Android, iPhone i iPad te za Windows 10, Mac i Linux. Za korištenje Signala potreban vam je samo telefonski broj i naravno, Signal je u potpunosti besplatan.
Korisničko iskustvo Signala slično je, ako ne i bolje od onoga na WhatsAppu, Facebook Messengeru i drugih popularnih aplikacija za chat. Signal je aplikacija za razmjenu poruka, s dodatnim značajkama poput pojedinačnih poruka, grupa, naljepnica, fotografija, prijenosa datoteka, glasovnih poziva, s time da na Signalu čak možete uspostaviti i video pozive. Možete voditi grupne razgovore s do 1.000 ljudi i grupne pozive s do osam osoba.
Svi razgovori, kao i sva dopisivanja koja se obavljaju putem Signala, kriptirani su na ”end-to-end” način, što znači da poruke koje razmjenjujete s ostalim korisnicima, čak ni vlasnici Signala ne mogu nadzirati. Te poruke mogu vidjeti samo pošiljatelji i primatelji, što je upravo ono što i želimo od aplikacija za razmjenu poruka i komunikaciju uopće.
No, to se isto smatralo kada je u pitanju aplikacija SKY, pa je ogromna grupa kriminalaca 'pala' upravo preko te aplikacije koja se smatrala sigurnom.