Dnevni.ba - PRELOADER

'Krojenje' imuniteta po mjeri Milorada Dodika

08 Pro 2023


'Krojenje' imuniteta po mjeri Milorada Dodika

Predstavnici vlasti u Republici Srpskoj su u novom pohodu protiv odluka visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini.

Najavljuju donošenje zakona o imunitetu kojim će biti zaštićeni od nepoštivanja odluka visokog predstavnika. To je, naime, jedan od članova nacrta zakona koji će se naći na dnevnom redu Narodne skupštine RS-a, čije zasjedanje je zakazano za 12. prosinac.

Osim ovog člana u nacrtu zakona, u koji je RSE imao uvid, definira se da dužnosnici zakonodavne i izvršne vlasti ne mogu odgovarati za postupke u okviru svojih dužnosti.

To znači da zastupnici u Skupštini RS-a, članovi Vlade RS-a, predsjednik i dva potpredsjednika, te delegati u Vijeću naroda RS-a neće biti, ukoliko bude usvojen ovaj zakon, krivično ili građanski odgovorni za glasanje za zakone, odluke ili potpisivanje ukaza, između ostalog.

Upravo za to se trenutno terete Milorad Dodik, predsjednik RS-a i Miloš Lukić, v.d. direktora Službenog glasnika RS protiv kojih se vodi postupak u Sudu BiH za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.

Dodiku prijeti zatvorska kazna do pet godina zatvora i zabrana rada u svim javnim institucijama i poduzećima, jer je potpisao ukaze kojima se omogućuje stupanje na snagu zakona u RS-u o neprimjenjivanju odluka visokog predstavnika u BiH i odluka Ustavnog suda BiH.

Te zakone, usvojene u Skupštini RS-a, prethodno je visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt poništio 1. srpnja ove godine. Tada je, koristeći Bonske ovlasti, nametnuo i izmjene Krivičnog zakona BiH kojima je neprovođenje odluka visokog predstavnika definirao krivično djelo.

Za Veleposlanstvo SAD u Bosni i Hercegovini nacrt zakona o imunitetu je "jasan pokušaj da se Milorad Dodik i zvaničnici u vlasti Republike Srpske (RS) zaštite od odgovornosti za bilo kakve nelegalne radnje koje su počinili ili će počiniti".

Šta još kažu u veleposlanstvu SAD?

U Veleposlanstvu SAD u BiH za Radio Slobodna Europa (RSE) kažu i da će Zakon o imunitetu RS "omogućiti veću korupciju i zloupotrebu vlasti od strane zvaničnika RS", te da nije u skladu sa međunarodnim standardima.

-Njegovo usvajanje značilo bi da se međunarodne pravne norme ne primjenjuju u RS i da se podriva vladavina zakona, navode u Veleposlanstvu SAD u BiH za RSE.

Pozivaju i zastupnike da ne usvoje nacrt zakona.

-Građani RS-a zaslužuju transparentnu i odgovornu vlast koja je fokusirana na stvaranje političkog, ekonomskog i sigurnosnog okruženja neophodnog za prosperitet građana, njihove djece i unučadi. Predloženi nacrt zakona o imunitetu vodi RS u suprotnom smjeru, istakli su u Veleposlanstvu SAD u BiH.

Što se još navodi u Nacrtu zakona?

Visoki predstavnik se u tekstu Zakona definira kao "lice koje nije imenovano za visokog predstavnika u skladu sa Aneksom 10 Općeg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini".

Vlasti u RS-u ne priznaju Schmidta za visokog predstavnika u BiH, jer njegovo imenovanje nije potvrđeno u Vijeću sigurnosti Ujedinjenih nacija.

Zakon predviđa retroaktivnu primjenu, odnosno odnosi se na krivične ili parnične postupke počevši od 1. kolovoza 2021. godine. Radi se o datumu kada je Christian Schmidt preuzeo dužnost visokog predstavnika u BiH.

U prethodnom Zakonu o imunitetu RS-a, kojeg je nametnuo 2002. godine tadašnji visoki predstavnik Paddy Ashdown, od krivičnog i građanskog postupka oslobođeni su zastupnici i delegati u Vijeću naroda RS-a, a od građanske odgovornosti predsjednik i potpredsjednici RS-a, te entitetski premijer i ministri u Vladi RS-a.

U Nacrtu novog zakona sada su krivičnim imunitetom obuhvaćeni i predsjednik RS-a s potpredsjednicima, te premijer i članovi Vlade RS-a.

Što kažu predlagači zakona?

Tekst Nacrta u skupštinu je uputila "grupa zastupnika", a potpisnik zahtjeva za skupštinsku raspravu je Kostadin Vasić, zastupnik Ujedinjene Srpske u Skupštini RS-a. Radi se o partiji koja je u koaliciji s Dodikovim Savezom nezavisnih socijaldemokrata (SNSD). Vasić za RSE navodi da je predloženi zakon "reakcija na odnos Federacije BiH i stranaca u odnosu na Republiku Srpsku, kao i hajku koja se diže na visoke dužnosnike iz svih stranaka i Vlade RS".

Na upit RSE-a da li se zakon predlaže zbog procesa protiv Dodika, Vasić je odgovorio: "Naravno da Republika Srpska mora da se zaštiti, da zaštiti svog predsjednika, člana Predsjedništva (BiH) i sve ostale funkcionere koji obavljaju dužnost i na nivou BiH i na nivou RS".

U oporbenoj Partiji demokratskog progresa (PDP) za RSE navode da neće podržati Nacrt zakona o imunitetu. Šef zastupničkog kluba PDP u Skupštini RS Igor Crnadak mišljenja je da se "radi o potpuno nepotrebnom zakonu".

-Radi se o zakonu kojim vlast, odnosno Ujedinjena Srpska, u ime SNSD-a, pokušava da stvori novi neprobojni bedem prema dužnosnicima. Umjesto popravljanja položaja građana, popravlja se i unapređuje položaj dužnosnika, kaže Crnadak.

Crnadak nije želio komentirati je li sudski proces protiv Dodika motiv za novi zakon.

-Ne mogu ja reći šta su njihovi motivi u smislu pojedinačnih lica i da li se tu radi zbog nekog pojedinačnog političara, ali mislim da taj zakon ne treba uopće da se usvoji. A drugo, mislim da čak i kada bi bio usvojen, ni meni nije najjasnije kako bi funkcionirao, na koji način bi, na primjer, mogao zaštititi nekoga od eventualnog sudskog procesa pred Sudom BiH, navodi Crnadak.

Kako će se provoditi Zakon?

Kostadin Vasić, iako zvanično predlagač, nije mogao da objasni kako će izgledati provođenje Zakona o imunitetu RS u praksi, točnije, kako će njime biti omogućeno Dodiku da se pozove na imunitet pred Sudom BiH.

-Pitanje je sad i koliko će taj zakon oni poštovati, jer očigledno da ništa ne poštuju, koliko će ga poštovati stranci i Bošnjaci na nivou Federacije, odnosno Bosne i Hercegovine, rekao je Vasić.

U tekstu Nacrta navodi se da se pitanje imuniteta rješava odlukom suda pred kojim se vodi krivični postupak, nakon što lice protiv koga se vodi proces izjavi da je osnova za pokretanje krivičnog postupka izvršena u okviru njegovih dužnosti. Dodaje se i kako se protiv odluke suda može podnijeti žalba Ustavnom sudu Republike Srpske.

Pred Sudom BiH se ne može primijeniti entitetski zakon

Kako kaže Šukrija Bakšić, profesor ustavnog prava, "nacrtom zakona u RS politički se zloupotrebljava pravo na imunitet, jer taj pravni institut ne može da štiti dužnosnike, ukoliko oni, obavljajući dužnost ili funkciju, krše zakon".

-U procesima pred Sudom BiH se ne mogu primijeniti entitetski zakoni, oni ne vrijede za postupak koji se vodi pred državnim sudom (protiv Dodika). E sad, ovdje je interesantno dalje pratiti situaciju kako će se ponašati i Sud BiH, kako će se ponašati visoki predstavnik. Ovo je još jedan izazov praktično visokom predstavniku u smislu 'ti si ništa ovdje, ti si bezveze ovdje i mi te ne priznajemo', kaže Bakšić za RSE.

On ističe kako u regiji, u susjednim zemljama postoje zakoni koji predviđaju imunitet.

-Postoji u teoriji imunitet neodgovornosti i to znači da nosilac funkcije može obavljati svoju funkciju i da neće odgovarati krivično za one radnje koje je proveo u okviru svoje funkcije. Ali, se podrazumijeva da sve radnje koje poduzima, poduzima u skladu sa zakonom, navodi Bakšić.

Dodaje kako postoji i imunitet nepovredivosti koji definira "da, ako se posumnja da je krivično djelo počinio izabrani zvaničnik, recimo član parlamenta, ne može biti uhićen bez suglasnosti parlamenta".

-Samo nigdje nemate ovako sada nakaradno postavljeno, kao u ovome prijedlogu zakona. Oni kažu, mi ćemo biti pod imunitetom u slučaju nepoštovanja odluka visokog predstavnika, jer je on nelegitiman. A visoki predstavnik dođe u Ujedinjene nacije kao visoki predstavnik i tamo ga priznaju kao legitimnog i podnosi izvještaje, zaključuje Bakšić.

Imunitet je, zapravo, po njegovim riječima, institut prije svega namijenjen za zaštitu djelovanja oporbenih zastupnika u parlamentima, da mogu da se kritički odnose prema vlasti, da postavljaju poslanička pitanja i podnose interpelacije bez straha da će biti uhićeni.

Kakva je dalja procedura?

Da bi Zakon o imunitetu RS-a stupio na snagu, potrebno je, da nakon razmatranja i usvajanja nacrta, bude usvojen i u formi prijedloga. Kostadin Vasić naveo je da postoji većina u Skupštini RS da tekst Nacrta bude usvojen. Ministar pravde RS-a Miloš Bukejlović, za Javni medijski servis, Radio Televiziju Republike Srpske, naveo je da će Zakon o imunitetu RS ide u redovnu proceduru.

To podrazumijeva i javnu raspravu o čijoj dužini će također odlučiti Skupština RS, piše Radio Slobodna Europa.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

5 h 13 min

U novom broju donosimo

Novi broj

21 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

20 Stu 2024