KRUG 99 O KORONI: Donijeti precizne mjere, biti odgovoran, ne širiti paniku
Na online sesiji Asocijacije nezavisnih intelektualaca “Krug 99“, tema koje je bila “Zdravstveni i psihološki izazovi epidemije COVID-19 i kako dalje“, istaknut značaj adekvatnog informiranja i educiranja građana o nužnosti mjera prevencije. Bojan Šošić, jedan od uvodničara sesije, psiholog i član Predsjedništva “Kruga 99” te član Odbora za psihijatrijska i neurološka istraživanja Odjeljenja medicinskih nauka ANUBiH, je ocijenio da je dosta toga što je u pogledu širenja informacija dovelo do jednog masovnog nerazumijevanja nekih pojava. “Mnogi govore o 'švedskom modelu'. Ja do sada nisam vidio da je netko na našem jeziku vrlo jasno objasnio što 'švedski model' pristupa epidemiji Covid-19 znači. Treba jasno reći da ni Šveđani nikada nisu išli, od samog početka, na osiguravanje tzv. prirodnog imuniteta već, kao i mi, samo na jedan recimo grublji način, tzv. uravnjavanje krivulje zaraze“, rekao je Šošić ukazavši da mi, pak, u odnosu na Šveđane, imamo bitno drugačije uvjete, bitno drugačiju demografiju, drugačiji mentalitet. Šveđani su, dodao je, puno discipliniraniji, a da se ne spominje kapacitete njihovih zdravstvenih ustanova.
Govoreći o korona virusu, Šošić je napomenuo da nije riječ oobičnoj gripi, zbog čega je jako bitno i testiranje, ali i drugi aspekti dijagnostike, jer pomažu da se kontrolira pojava tzv. superširitelja koji, ostvarujući veliki broj kontakata, da i ne znaju da nose virus, doprinose širenju zaraze. Prema njegovoj ocjeni, širenje dezinformacija jedna od ozbiljnih prijetnji mentalnom zdravlju građana. Ovaj psiholog smatra da se treba ponašati na način da se ide dan za danom, da se razvijamo osobne mogućnosti suočavanja sa stresom kroz širenje raspona vještina i navika koje imamo da bi se bolje sačuvalo vlastito mentalno zdravlje. Šošić bitnim drži i adekvatno informiranje i educiranje građana o nužnosti mjera prevencije jer one zaista služe da se kontrolira virus, a ne nas.
Prim. Dr. Nazif Derviškadić, specijalist infektologije i šef Službe za zarazne bolesti Bolnice “Dr. Safet Mujić” Mostar, je kazao da je narod zbunjen jer nije informiran što su zarazne bolesti. Govoreći o tome što dalje, naveo je da krizne stožere treba 'osvježiti' umirovljenim infektolozima i epidemiolozima, kao i da treba vršiti zdravstvenu edukaciju, pojasniti građanima što su zarazne bolesti i kako se javljaju, te aktivirati volontere zdravstvene struke i informatike. Potrebnim Derviškadić smatra i dodijeliti telefonske brojeve i telefone primarnoj i sekundarnoj zdravstvenoj zaštiti na koje bi se ti volonteri javljati, te angažirati informatičare koji će sve to slagati, a što su sve mjere koje se može lako primijeniti. On kaže i da treba nabaviti testove te one koji su pozitivni ne vraćati kućama budući je veliki broj raspoloživih objekata u kojima bi svi pozitivni na ovaj virus bili pod zdravstvenim nadzorom. Na koncu je
poručio novinarima da ne primaju nikada informaciju, brojke, ako ta brojka nema analizu - starost, uzrast, spol, ranija oboljenja, pozitivne bez simptoma, pozitivne s blagim simptomima i pozitivne koji zahtijevaju liječenje.
Specijalista mikrobiologije i parazitologije, šef Zavoda za mikrobiologiju UKC Tuzla, prof. Dr. Nijaz Tihić je podsjetio da virus SARS-CoV-2, koji izaziva Covid-19 infekciju, može dovesti do smrtnog ishoda a što je najavažnija poruka koju građani moraju shvatiti, kao i to da se prevencijom, mjerama koje se predviđa širenje može zaustaviti, a time i smanjiti broj mogućih težih oblika kliničke infekcije koje mogu imati smrtni ishod.