Dnevni.ba - PRELOADER

Krug 99: U BiH ne treba uvoditi elektorski sistem glasanja po uzoru na SAD

15 Svi 2022


Krug 99: U BiH ne treba uvoditi elektorski sistem glasanja po uzoru na SAD

Elektorski sistem u Sjedinjenim Američkim Državama, koji neki žele prenijeti u Bosnu i Hercegovinu, dosta je zastario i pogrešan je, a mi ćemo ga još nakaradnije prenijeti u BiH, poručeno je danas na redovnoj sesiji "Kruga 99" koja je održana u online formatu na temu "Kvantitativni aspekti izbornih modela i pošteni izbori".

Uvodničar sesije je bio prof. dr. Ismar Volić sa američkog Wellesley Collegea i direktor Instituta za matematiku i demokratiju, koji je tom prilikom istakao da je kvantitativna politička pismenost apsolutno krucijalna u modernom demokratskom društvu.

"Bez kvantitativne pismenosti u doba tehnologije nema napretka. Ali, vrlo se malo pažnje posvećuje političkoj kvantitativnoj pismenosti, i to nije slučaj samo u Bosni i Hercegovini. U Americi je isti slučaj. Ipak, sve više je akademskih radnika i statističara koji su u kolaboraciji sa historičarima i koji su posvećeni tom pitanju", kazao je Volić.

Pojasnio je da su izborni sistemi ogromno polje za istraživanje, dodajući da je to pitanje bitno za SAD, ali i za BiH. U svom izlaganju posebnu pažnju je posvetio modelu izbora koji je, kako je kazao, bolji nego model relativne većine koji koriste svi, i u SAD i u BiH.

Također je govorio i o elektorskom sistemu u Sjedinjenim Američkim Državama, a koji, kako je rekao, neki žele prenijeti u BiH.

"Taj sistem je dosta zastario i pogrešan je, a mi ćemo ga još nakaradnije prenijeti u Bosnu i Hercegovinu", istakao je prof. Volić.

Napomenuo je da je i relativna većina "s kojom mi glasamo uglavnom svugdje u svijetu vrlo nesuvisla, nedovoljna, matematički nedovršena".

"Biranje onog kandidata koji postigne najveći broj glasova zvuči dobro ali je apsolutno pogrešno. Čim postoji tri ili više kandidata, postoji šansa da je izabran neko ko je dobio manjinu glasova, ne nužno više od 50 posto glasova", kazao je prof. Volić.

Istakao je da postoje mnogo bolje alternative, matematički suvisliji modeli glasanja.

"Ipak, elektorski sistem glasanja, koji je u SAD uspostavljen pri osnivanju Amerike, nakon 40 godina već se pokazao lošim. On je već 200 godina loš sistem u Americi, ali je toliko duboko ukorijenjen u američki sistem, upisan u Ustavu, da ga je teško promijeniti. On je u koliziji sa građanskim glasanjem i oni nisu kompatibilni. Ide na ruku interesnim grupama, određenim američkim državama, tako da ga je teško promijeniti. Svako ko poznaje taj sistem, jasno mu je da taj sistem ne funkcioniše i da treba da se eliminiše. Apsolutno je tragedija da se govori o uvođenju takvog sistema u BiH. On nigdje drugo ne postoji nego u Americi jer niko ne želi takav pogrešan sistem biranja predsjednika", pojasnio je prof. Volić.

Ponovio je da se takav sistem ne treba uvoditi u Bosni i Hercegovini te da je matematički neprimjenjiv.

"Ima probleme kvantitativne i matematičke i pokazuje da on nije model koji može da služi reprezentativnoj demokratiji, jedna osoba jedna glas. Apsolutno je u koliziji sa tim osnovnim principom", kazao je prof. Volić.

Vijesti BiH


SNIJEG

U nekoliko gradova ZDK-a snijeg izazvao probleme sa snabdijevanjem strujom

Prve ovogodišnje snježne padavine praćene i jakim vjetrom, izazvale su probleme sa snabdijevanjem...

21 Stu 2024

NASILJE

U Sarajevu danas o važnosti uključivanja muškaraca u borbu protiv rodno zasnovanog nasilja

Federalno ministarstvo rada i socijalne politike, u saradnji sa Populacijskim fondom Ujedinjenih ...

12 Stu 2024

ANUBIH

ANUBiH obilježio Svjetski dan nauke

Akademija nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine organizirala je danas prigodnu svečanost povodom...

11 Stu 2024