Kurt Bassuener: Međunarodna zajednica ima pogrešan pristup u BiH
U proteklih 25 godina, međunarodna zajednica ima potpuno pogrešan pristup u Bosni i Hercegovini, stav je Kurta Bassuenera, suutemeljitelja i višeg suradnika Vijeća za politiku demokratizacije iz Berlina, koji je jučer kao uvodničar izlagao na redovitoj online sesiji Asocijacije nezavisnih intelektualaca “Krug 99“, tema koje je bila “Može li i treba li BiH biti građanska? (Uloga međunarodne zajednice u potkrepljivanju oligarhije)“. Bassuener se u tom kontekstu osvrnuo se i na svoju nedavno obranjenu doktorsku dizertaciju na temu “Mirovni karteli: Međunarodno posredovanje u podjeli moći i vječna oligarhija u BiH i Sjevernoj Makedoniji“ uz opasku da je paradoks da se i međunarodna zajednica oslanja na liberalnu demokraciju Zapada.
“Sa strateškom politikom, ona bi imala sve alate da uvede tu demokraciju i ovdje“, smatra Bassuener koji je pojasnio i da je 'međunarodna zajednica' mnogo širi pojam. Njegova je ocjena i da su neliberalne snage u BiH danas puno jače no što su bile prije 20 godina.
“Unatoč toj snazi, mislim da je međunarodna zajednica potpala pod politike ovdje, koje su taktičke i tranzicijske i koje ne doprinose svrsi koja je zadana ovdje. Primjeri za to su Izborni zakon BiH i određene promjene u Ustavu koje zagovaraju, pod utjecajem Dragana Čovića i Milorada Dodika, i Europska unija, OESS i Sjedinjene Američke Države. Unatoč službenoj verziji, sve se svodi na to. Pored sudske presude, Dragan Čović pokušava osigurati da može biti izabran za hrvatskog člana u Predsjedništvu BiH“, ilustrirao je Bassuener, koji je stava da se tu snagu koristi za njihove vlastite interese i prema čijim je riječima najveća ambicija zapadnih sila da BiH ne bude više problem i da se ne spominje kao problem u EU.
Na sceni politika pacifikacije
“Nažalost, ovdje je zastupljena tzv. politika pacifikacije, dakle, najveća ambicija Zapada je da se BiH više ne spominje kao problem u njihovim glavnim gradovima. Jedan neslužbeni dokument kojeg je inicirala Hrvatska, a kojeg su sponzorirale Bugarska, Grčka, Mađarska i Slovenija, zapravo je primjer kako sve to funkcionira“, rekao je Bassuener te napomenuo da se kroz čitav dokument najčešće spominje riječ 'stabilnost'.
“No, upravo, do suštine, do glavnog zahtjeva dolazimo na drugoj stranici, gdje se spominje izmjene Izbornog zakona BiH i to u kontekstu građanskih i ljudskih prava, da svatko ima pravo na izbor svog konstitutivnog predstavnika“, ukazao je on.
Bassuener se dotakao i pitanja migracija navodeći da BiH neće moći funkcionirati dok ne uvede migracijske politike.
“Želim objasnim kako mirovni karteli, kako ih ja nazivam, ovdje funkcioniraju. Dakle, lokalna politika pokriva, ne samo politiku, već i biznis, organizirani kriminal, medije, intelektualnu zajednicu i oni koriste iste poluge prema svojim građanima i prema međunarodnoj zajednici, a to su poluge straha i pokroviteljstva. U posljednjih 25 godina, međunarodna zajednica ima potpuno pogrešan pristup u BiH“, izjavio je Bassuener te sa žaljenjem konstatirao da je trenutna politička zbilja u BiH ta da je međunarodna zajednica, iz svojih praktičnih ili nekih drugih razloga, na strani političkog rukovodstva a protiv građana BiH.
“Dodatno vas vrijeđaju time što kažu da je to ustvari dobro za vas“, poručio je.
Predsjednik Asocijacije “Krug 99“ Adil Kulenović napomenuo je da tema jučerašnje sesije predstavlja kontinuitet djelovanja “Kruga 99“ kada je riječ o građanskom uređenju BiH te da su im ključni motivi da BiH konačno izađe iz statusa quo i nefunkcionalnosti.
“Taj put je jasan: uspostava liberalne demokracije na isti način kao u svim demokratskim zemljama, a to znači izgradnja državnog uređenja koje će počivati na interesima građana u ukupnom političkom sustavu“, zaključio je Kulenović.