Dnevni.ba - PRELOADER

Latinska Amerika u energetskoj krizi: Suočavanje s klimatskim izazovima

13 Stu 2024


Latinska Amerika u energetskoj krizi: Suočavanje s klimatskim izazovima
Latinska Amerika

Latinska Amerika suočava se s ozbiljnim energetskim izazovima, uključujući česte nestanke struje i racionalizaciju energije u nekim zemljama. Ekvador i Kuba povremeno su danima bez struje, a Brazil prolazi kroz povremene nestašice. Klimatske promjene snažno su pogodile ovu regiju, iako je poznata po pionirskom radu na obnovljivim izvorima energije. Dugotrajne suše uzrokovale su opadanje razina rijeka i akumulacijskih jezera, ugrožavajući rad hidroelektrana koje su ključne za lokalnu opskrbu energijom. Normalne okolnosti opskrbe su poremećene, a pritisak na energetsku infrastrukturu raste.

Nastala situacija dovela je do sukoba oko raspodjele energije. Kolumbija je nedavno odlučila prekinuti distribuciju struje u Ekvador kako bi zaštitila svoje tržište. Iako uzroci energetske krize variraju među državama, posljedice su svugdje iste: racioniranje i nestašice energije. Kao rezultat toga, zemlje Latinske Amerike počinju raspravljati o dugoročnim rješenjima za stabilnu opskrbu energijom.

U El Salvadoru su tako reaktivirali planove za nuklearnu energiju. Šef Komisije za hidroenergiju (CEL), Daniel Alvarez, najavio je planove za istraživački nuklearni reaktor u roku od sedam godina, nakon čega bi uslijedio i komercijalni. I druge zemlje prate ovaj razvoj, razmatrajući novu generaciju manjih nuklearnih reaktora kao zelenu energiju koja nema emisija štetnih plinova, saznaje Seebiz.

Debata o litiju i njegovom utjecaju na okoliš
Važan dio energetske debate odnosi se na eksploataciju litija, ključnog za proizvodnju baterija električnih automobila. Ti automobili ne zagađuju okoliš i mogli bi zamijeniti vozila s motorima na fosilna goriva. Međutim, eksploatacija litija izaziva sve veći otpor u regiji, posebno zbog velikih količina vode potrebnih za njegovu proizvodnju. U Peruu je, primjerice, kritiziran projekt kanadske kompanije koja planira vađenje litija u Andama. Lokalni ekološki aktivisti zabrinuti su da bi projekt mogao ugroziti opskrbu vodom za lokalno stanovništvo i narušiti prirodni ekosustav.

Istovremeno, početna euforija oko zelenog vodika jenjava, a u Čileu se sve više izražava skepsa. Čileanski portal Emol istaknuo je zabrinutost zbog visokih investicijskih troškova povezivanih sa zelenim vodikom. Direktor Centra za istraživanje održivosti, Alex Godoy, zagovara realniji pristup s manjim, pažljivo planiranim koracima. Kratkoročni ciljevi i bolje planiranje smatra ključnima kako bi projekti postali isplativi i ekološki održivi.

U Brazilu su, s druge strane, entuzijastični oko potencijala zelenog vodika. Na sjeveroistoku zemlje, koji je strukturno slabo razvijen, postoji veliki potencijal za proizvodnju povoljne struje i vodika iz obnovljivih izvora. Pokrajine poput Ceará i Pernambuco već su sklopile ugovore s inozemnim investitorima. Prema konzultantu Ansgaru Pinkowskom, nedavni zakoni o održivom vodiku smanjuju rizike za investitore i čine ulaganja privlačnijima.

U idućim godinama Brazil očekuje snažan gospodarski rast zbog ulaganja u ovu energetsku tranziciju, od čega bi mogli profitirati svi slojevi društva.

Vijesti iz svijeta


DONALD TRUMP

Još jedna velika pobjeda za Trumpa, sad je osvojio sve

Republikanci su jučer učvrstili svoju kontrolu nad Zastupničkim domom nakon što su zadržali nekol...

22 min

Sjedinjene Države zabrinute rastućim vezama Rusije sa Sjevernom Korejom

Sjedinjene Države zabrinute su rastućim vezama Rusije sa Sjevernom Korejom i zbog tehnologije koj...

13 Stu 2024

LARRY ELLISON

Jedan od najbogatijih ljudi na svijetu kandidatima za posao postavlja isto pitanje: Šta biste vi odgovorili?

Larry Ellison, suosnivač softverske kompanije Oracle Corporation, svim kandidatima za posao posta...

13 Stu 2024