Dnevni.ba - PRELOADER

LGBT PRAVA: Krajnja i puna odgovornost je na institucijama koje su naznačene kao odgovorne za provedbu plana

19 Kol 2022


LGBT PRAVA: Krajnja i puna odgovornost je na institucijama koje su naznačene kao odgovorne za provedbu plana

Vijeće ministara Bosne i Hercegovine u prošlom tjednu usvojilo je LGBTI akcijski plan za razdoblje od 2021. do 2024, s ciljem poboljšanja stanja ljudskih prava i sloboda LGBTI osoba u našoj zemlji.

Ovo je prvi Akcijski plan ove vrste u Bosni i Hercegovini, razvijen uz potporu Europske unije i Vijeća Europe. Uključuje tri strateška cilja, prvi je osigurati postojanje efikasnih mehanizama zaštite od diskriminacije i zločina iz mržnje za LGBTI osobe, drugi - osigurati jednaka prava LGBTI osobama u svim oblastima javnog i privatnog života, te treći - borba protiv predrasuda i stereotipa prema ovoj populaciji.

- Od vitalnog značaja je zaštititi ljudska prava svih članova i članica društva, uključujući i LGBTI osobe, promovirati toleranciju i boriti se protiv diskriminacije. Vjerujemo da će Akcijski plan pomoći u ostvarenju cilja i da će doprinijeti implementaciji ranijih preporuka Vijeća Europe, odnosno izvršenju presuda Europskog suda za ljudska prava, izjavila je šefica Ureda Vijeća Europe u Sarajevu, Bojana Urumova.

Što je sve navedeno u planu?

Posljednje izvješće Europske komisije protiv rasizma i netolerancije za Bosnu i Hercegovinu i Mišljenje EU o zahtjevu Bosne i Hercegovine za članstvo, ističe potrebu da se osigura konzistentan strateški okvir o ljudskim pravima koji, između ostalog, uključuje usvajanje strateškog okvira za zaštitu LGBTI osoba, zasnovanog na relevantnim europskim standardima, posebno onim proizašlim iz Europske konvencije o ljudskim pravima.

- Poštivanje ljudskih prava, dostojanstva, načela nediskriminacije i privatnosti su temeljne vrijednosti Europske unije. Vjerujemo da usvajanje Akcijskog plana obilježava novu fazu u našim zajedničkim naporima da promoviramo jednakost i pomognemo da se glasovi LGBTI osoba u Bosni i Hercegovini više čuju, izjavila je zamjenica šefa Delegacije Europske unije u Bosni i Hercegovini, Ekaterina Dorodnova.

Akcijski plan će doprinjeti implementaciji presuda Europskog suda za ljudska prava, preporuci Komiteta ministara Vijeća Europe o mjerama za borbu protiv diskriminacije na osnovu seksualne orijentacije ili rodnog identiteta, i najnovije EU LGBTIQ Strategije o ravnopravnosti.

- Akcijski plan za ravnopravnost LGBT osoba u Bosni i Hercegovini sastoji se od jasnog seta mjera i koraka koji su dodijeljeni odgovornim institucijama, sa rokovima za ispunjenje aktivnosti. Generalni cilj kojim se Plan vodi jeste unapređenje ljudskih prava i osnovnih sloboda lezbejki, gej, biseksualnih, transrodnih i interspolnih osoba u našoj zemlji. Za državu i organe vlasti, naredni koraci su priprema i rad na predviđenim obvezama, kao i izvještavanje o napretku na istim. Za civilno društvo, prilika je u praćenju provedbe akcionog plana, podršci, suradnji, ali i konstruktivnoj kritici nadležnih ukoliko izostane provedba ili bude neadekvatna. Na medijima je da izvještavaju i približavaju ovakve teme građanima kojima kvalitet života izravno ovisi od provođenja javnih politika poput ove. Naravno, razina ostvarenosti mjera i planiranih rezultata iz Akcijskog plana će ovisiti od učinkovitosti i visprenosti svih karika u lancu, no krajnja i puna odgovornost je na institucijama koje su naznačene kao odgovorne za provedbu, praćenje i izvještavanje o ostvarenim mjerama iz Plana, kaže za Dnevni list Emina Bošnjak, ravnateljica Sarajevo Open Centra.

Postoji napredak u BiH

LGBTI osobe u BiH, prema njezinom mišljenju, imaju nejednak tretman ili su zakonski i institucionalno ignorirane, odnosno u pravnom vakuumu u različitim oblastima privatnog i javnog života - zdravstvu, obrazovanju, sigurnosti, zapošljavanju i socijalnoj zaštiti. 

- Iako je dug put pred institucijama u Bosni i Hercegovini ka ostvarenju zadovoljavajuće razine ravnopravnosti LGBTI osoba, u posljednjih 7-10 godina primjetan je napredak, i u smislu društvenog prihvaćanja, ali i u kontekstu odgovora institucija na potrebe LGBTI osoba. Upravo je Akcijski plan jedan od dobrih primjera kako se stvari pomjeraju u smjeru progresa. Primjerice, na sigurnosne izazove zločina iz mržnje prema LGBTI osobama odgovara sa obvezama dodatne edukacije državnih službenika, policajaca i predstavnika pravosuđa. Plan predviđa aktivnosti za ministarstva obrazovanja s ciljem borbe protiv stereotipa i predrasuda u obrazovnim institucijama. Obuke zdravstvenih radnika s ciljem osiguravanja medicinske zaštite prilagođene su potrebama transrodnih i interspolnih osoba. Nadalje, Plan predviđa analizu zakonskih prepreka koje postoje za istospolne parove za ostvarivanje ekonomskih i socijalnih prava te veliki niz drugih aktivnosti raspoređenih po različitim razinama vlasti i institucijama. Stoga, ukoliko se u predviđenim rokovima ostvare planirane aktivnosti, zasigurno ćemo moći govoriti o značajnom napretku u oblasti poštivanja i zaštite ljudskih prava lezbejki, gej, biseksualnih, transrodnih i interspolnih osoba, navodi Bošnjak.

Plan je izradila radna skupina od 25 predstavnika i predstavnica nadležnih organa uprave entiteta, Brčko Distrikta, institucija Bosne i Hercegovine i civilnog društva, koje je koordinirala Agencija za ravnopravnost spolova. Njegova izrada je podržana kroz projekat “Promocija različitosti i jednakosti u Bosni i Hercegovini“, koji je dio zajedničkog programa Europske unije i Vijeća Europe.

- Ono što nudi optimizam u ovom slučaju jeste da je javna politika proizvod učešća i suradnje svih razina vlasti u BiH, te se odnosi na čitavu državu, što je iskorak u odnosu na dosadašnji ad hoc pristup pojedinim pitanjima od značaja za LGBTIQ osobe, a koji je ovisio s jedne strane od raspoloženja ili političke volje entiteta, županije ili institucije, i s druge strane mogućnosti civilnog društva, dodaje Bošnjak.

Prema izvješću Ombudsmena, u Bosni i Hercegovini od 2017. nisu napravljeni konkretni pomaci u osiguravanju stvarne ravnopravnosti LGBTIQ osoba. U izvješću objavljenom u svibnju prošle godine navodi se kako u pogledu zakonskog okvira u BiH nisu preduzeti konkretni koraci ka uređenju zajednice života istopolnih osoba, dok pojam interspolnosti nije definiran pozitivnim propisima koji su na snazi u Bosni i Hercegovini.

Po pitanju zaštite pojedinačnih prava, prisutan je i dalje govor mržnje protiv LGBTIQ osoba, a rijetki su nosioci najviših funkcija koji otvoreno istupaju u zaštiti prava ove populacije. LGBT zajednica smatra da Bosna i Hercegovina prilično kaska za zemljama regiona kada je u pitanju donošenje zakona koji bi štitili njihova prava. Ukazuju na to da Bosna i Hercegovina nema zakon o istospolnom partnerstvu, ali ni zakon o rodnom identitetu.

Za zemljama regije BiH je kasnila i u organizaciji prve povorke ponosa, koja se u Sarajevu dogodila 8. rujna 2019. pod sloganom - Ima izać. Sudjelovalo je više od tisuću osoba, a održana je bez incidenata.

Dnevni list

EU


EBRD

EBRD pripremio oko 100 milijuna eura za potporu mladim poduzetnicima

Europska banka za obnovu i razvoj (EBRD) saopćila je jučer da će u okviru programa za potporu pod...

22 Stu 2024

Delegacija EU-a u BiH: Glavni pregovarač mora imati puni mandat predstavljati državu u cjelini

Odluka Europskog vijeća iz ožujka ove godine o otvaranju pristupnih pregovora BiH s EU-om predsta...

21 Stu 2024

EU

Sutra sastanak Pododbora za poljoprivredu i ribarstvo između EU i BiH

Osmi sastanak Pododbora za poljoprivredu i ribarstvo između Evropske unije i Bosne i Hercegovine ...

18 Stu 2024