LIDERI PROTIV POŠTENIH IZBORA? Skeneri za poštene izbore u BiH, ili će se opet dopustiti pljačka glasova?

Središnje izborno povjerenstvo Bosne i Hercegovine u suradnji s Udrugom izbornih zvaničnika u BiH organizator je Dana otvorenih vrata “Promocija novih tehnologija u izbornom procesu”, koji je počeo u ponedjeljak, a trajat će do petka.
Svijet građana
Događaj je prigoda da učenici i studenti s biračkim pravom, izabrani i imenovani članovi organa vlasti, predstavnici političkih stranaka, novinari i drugi zainteresirani pojedinci i organizacije razgovaraju s predstavnicima SIP-a BiH o izbornome sustavu i zakonodavstvu u Bosni i Hercegovini, te dobiju praktičnu prezentaciju najsuvremenije opreme koja se koristi na biračkim mjestima, a odnosi se na automatsku identifikaciju birača, proces glasovanja i skeniranja glasačkih listića, kao i brz transfer rezultata s biračkog mjesta do glavnog centra za brojanje.
- Planiramo intenzivirati inicijativu za korištenje digitalnih tehnologija u svim segmentima izbornog procesa, a kako bismo pokušali sustići i pratiti svjetske trendove, te modernizirati izborni sustav u BiH. Ovo, naglašavam, jer možemo uticati na podizanje svijesti, iako nismo donositelji odluka. Ključnu odluku mora donijeti Parlamentarna skupština BiH. Taj zadatak treba prenijeti SIP-u BiH u kom smjeru da se ide, izjavio je predsjednik SIP-a BiH Suad Arnautović.
Pored uvida u suvremenu tehnološku opremu, posjetitelji imaju prigodu postaviti pitanja predstavnicima SIP-a i o drugim aktualnim dešavanjima u vezi s izbornim procesom u BiH. Tijekom prezentacije, SIP je prikazao biračko mjesto i na koji način se nove tehnologije mogu primijeniti tijekom rada biračkog odbora.
Predstavljen je i uređaj za identifikaciju birača putem otiska prsta, koji je dizajniran da pomogne izbornim povjerenstvima da optimiziraju procese upravljanja glasačima i olakša proces članovima biračkih odbora. Drugi uređaj skenira i broji glasačke listiće, što minimizira mogućnosti ljudske greške i skraćuje vrijeme brojanja glasova sa dana na sate.
- Uređaj daje informaciju biraču da je nevažeći glasački listi i da, ako je nevažeći može ponovo uzeti drugi listić i ponoviti glasanje kako bi se smanjio broj nevažećih glasačkih listića, ističe Ermin Kos - šef Sektora za izbore.
Nakon što se zatvore biračka mjesta, automatski se vrši transfer rezultata sa biračkog mjesta, ukoliko je uspostavljena online veza, ukoliko nije, uređaj se prenosi do OIK-a, odakle se vrši transfer rezultata. Član SIP-a Željko Bakalar ističe kako je izborna reforma prva u nizu 14 prioriteta iz Mišljenja Europske komisije o zahtjevu za članstvo BiH u EU, odnosno usklađivanje Izbornog zakonodavstva BiH s preporukama OEBS/ODIHR-a, Venecijanske komisije, te uređivanje oblasti financiranja političkih stranaka.
Preporuke se odnose i na politički segment izbornih reforma, ali i na integritet izbornog procesa uvođenjem novih tehnologija. Bakalar je komentirajući plan nove vlasti kazao da se političari u BiH ne dotiču preporuka i prioriteta, već se fokusiraju na izmjenu sastava SIP-a BiH.
- Nonsens je, kada se traži izborna reforma u smjeru koji je europski put BiH, da se to izbjegava i zanemaruje, a da je najveći problem neovisno vrhovno tijelo izborne administracije, rekao je Bakalar.
Pritisci
Odbacio je navode da je SIP u prethodnom sazivu djelovao politički, navodeći da su članovi Komisije djelovali profesionalno i u skladu sa Izbornim zakonom i Poslovnikom.
Vehid Šehić, pravnik i bivši član SIP-a, s druge strane tvrdi da je uvijek bilo i da će biti pritisaka na rad SIP-a, ali i kako je on sad intenzivniji zbog prijedloga za izmjene Izbornog zakona kad je u pitanju izbor članova.
- Tim pritiscima moraju odoljeti institucija i članovi SIP-a. Jedini autoritet je stroga primjena Izbornog zakona BiH. Ovaj saziv SIP-a napadan je odmah nakon izbora i reizbora starih članova. Često se spočitavalo da nisu izabrani na zakonit način, što nije točno. Odgovornost u jednom dijelu snosi i Predstavnički dom Parlamenta BiH, jer su neki članovi radili po dvije i po godine, a da im je mandat istekao. Izborni zakon je jasan - Zastupnički dom mora formirati povjerenstvo za izbor kandidata za člana SIP-a 30 dana prije isteka mandata tog člana ili članova, da bi u tom roku raspisala javni poziv i napravila intervju s kandidatima koji su se prijavili, te dostavili listu Zastupničkom domu na glasovanje, pojašnjava Šehić, dodajući da se odgovornost ogleda u tomu što je jednom članu SIP-a mandat istekao prije šest mjeseci, a nije formirana komisija.
Pojašnjava i kako bi uvođenje skenera prilikom glasovanja spriječilo mnoge povrede prilikom izbornoga procesa.
- Listić bi se stavljao u skener, te bi se nakon što bi se učitali rezultati, listić bi išao u posebnu kutiju, ali bi se svi podaci štitili elektronski. Time bi se onemogućilo ono što se često ranije dešavalo, kaže.
N. K.