Liječnica greškom 12-godišnjakinji ubrizgala dva različita cjepiva jedno nakon drugog
Pod naslovom „Bečka liječnica djevojčici (12) odmah ubrizgala dva korona cjepiva“ i nadnaslovom „Mini doza Johnson & Johnsona i potom Pfizer“ austrijski dnevni list „Heute“ u srijedu na naslovnici piše kako je u ponedjeljak Bečanka Michaela T. (45) svoju 12-godišnju kćer Elenu, kako bi joj osigurala što bezbrižnije ljeto, odvela na cijepljenje protiv koronavirusa u „Box za cijepljenje“ na trgu ispred bečke Gradske vijećnice, posebno postavljen u sklopu održavanja 30. Filmskog festivala, koji se održava do 4. rujna u Beču.
Naime, zdravstvene vlasti Grada Beča su došle na ideju da uz program s besplatnim filmskim projekcijama te projekcijama koncerata, opera i baleta posjetiteljima ponude i mogućnost cijepljenja.
U svakom slučaju dobra ideja. Tako su mislili i roditelji 12-godišnjakinje sve dok im kćer nije plačući izašla iz kontejnera za cijepljenje.
Kako je majka ispričala za „Heute“, liječnica je navodno greškom Eleni prvo dala „mini dozu“ cjepiva Johnson & Johnson, koje je odobreno samo za starije od 18 godina.
„Moj je suprug još prethodno pitao da li će Elena biti cijepljena BionTech / Pfizerom, što je potvrđeno“, rekla je djevojčičina majka. Primijetivši da je pogriješila, liječnica je odmah prekinula cijepljenje i potom je 12-godišnjakinju cijepila u drugu ruku Pfizerovim cjepivom.
„ Liječnica se je iznenada izvinula i rekla da joj je strašno žao što se je to dogodilo, ali da je Eleni ubrizgala samo malu dozu. Ja sam ostala šokirana“, istaknula je majka Michaela za Heute.
Kako je ostalo sporno koju je dozu cjepiva „Johnson & Johnson“ dobila djevojčica, novinarka „Heutea“ zatražila je pojašnjenje oko navedenog slučaja kod humanitarne organizacije Johanniter, koja provodi cijepljenje na trgu ispred bečke Gradske vijećnice. No, priča Johannitera zvuči potpuno drugačije. Djevojčici, kako tvrde „ cjepivo nije bilo ubrizgano“. Uz poruku da je „liječnica primijetila grešku još dok je igla bila ubodena u djevojčičinu ruku, dakle prije nego li je cjepivo trebalo ubrizgati“. Prema riječima Johannitaraca liječnica je pravovremeno uočila grešku i potom je 12-godišnjakinju cijepila ispravnim Pfizerovim cjepivom.
Nakon članka objavljenog u Heuteu odmah su se oglasili i austrijski stručnjaci, virolozi i imunolozi s pitanjem što bi se dogodilo da je djevojčica cijepljenja, gotovo istovremeno, s dvije doze različitih cjepiva?
„Ne znamo“, glasio je kratak, ali jasan odgovor poznatog austrijskog imunologa i člana Nacionalnog stožera za borbu protiv pandemije koronavirusa sveuč. prof. dr. Herwiga Kollaritscha s bečkog Medicinskog sveučilišta. Kollaritsch je rekao kako je naknadno cijepljenje Pfizerom bila „čista besmislica“, jer je i cjepivo Johnson & Johnson „ s visokom vjerojatnošću“ učinkovito i kod osoba mlađih od 18 godina. Istakao je kako bi cijepljenje Johnson & Johnsonom bilo uredu da je liječnica „na Off- Label Use“ (op. dakle izvan aktualnih preporuka) ukazala o čemu se radi i pojasnila roditeljima upotrebu tog cjepiva.
Dr. Markus Zeitlinger sa Sveučilišne klinike za kliničku farmakologiju je sličnog mišljenja kao njegov kolega Kolaritsch.
„Naravno da se mogu potkrasti greške. Ali ako je dijete zabunom cijepljeno Johnson & Johnsonom, vjerojatno mu se neće ništa dogoditi“, istakao je dr. Zeitlinger, napomenuvši kako dijete treba biti pod roditeljskim nadzorom.