Dnevni.ba - PRELOADER

Liječnici bježe iz Konjica

06 Stu 2023


<strong>Liječnici bježe iz Konjica</strong>

Većina liječnika Doma zdravlja Konjic u petak popodne je potpisala i isporučila Upravnom odboru kolektivni otkaz jer plate nisu dobili od lipnja.

Informaciju je potvrdila predsjednica Sindikata Doma zdravlja i liječnica u ovoj ustanovi doktorica Džana Boloban. Izuzetak su stomatolozi i specijalizanti, njih petoro.

Kolektivni otkaz uručen je u petak na kraju radnog vremena, otkad teče otkazni rok. Ukoliko u vrijeme ovoga roka (mjesec dana) ne bude riješen problem uposlenih u Domu zdravlja Konjic, ova zdravstvena ustanova će ostati bez kadra, što bi moglo značiti i stavljanje ključa u bravu i potpunog kolapsa konjičkog zdravstva.

Stari problemi

Ranije su uposleni u medijskim istupima tvrdili kako je postalo neizdrživo u Domu zdravlja, te da zbog toga liječnici i tehničari napuštaju ustanovu i odlaze u inozemstvo. Osim kašnjenja plaća, mnogo je i drugih razloga za nezadovoljstvo, a najgore je to, kako naglašavaju što su problemi godinama gomilaju i ne rješavaju.

- Nezadovoljstvo svih uposlenika je svakim danom veće, jer su nam uskraćena osnovna ljudska i egzistencijalna prava, kazala je predsjednica Sindikata zaposlenika u Domu zdravlja Konjic, Džana Boloban.

Zaposlenici traže financijsku konsolidaciju koja bi riješila probleme ustanove.

- Naši zahtjevi su jasni, to je prihvaćanje i rješavanje financijske konsolidacije, isplata svih zaostalih plaća i redovne plaće u narednom periodu, poručila je Boloban.

Na taj potez ih je natjerala konstantna borba za plaće. Zadnju su, kako navodi, dobili u lipnju dok o uplati doprinosa i toplom obroku više nitko i ne priča.

- Svi specijalisti i mladi liječnici ove ustanove u petak su donijeli ovu odluku. Odlučili smo se na to zbog činjenice da smo zadnju plaću primili za lipanj s tim da je srpanjska bila bez toplog obroka. Izuzetak je pet specijalizanata i pet stomatologa. Svi ostali liječnici i specijalisti, od ukupno nas 16, 15 je potpisalo otkaz, govori Boloban.

Općine i gradovi

Osim kašnjenja plaća, prema njenim riječima, i brojni drugi problemi u Domu zdravlja se gomilaju i ne rješavaju.

- Naš problem je mnogo veći od neisplaćenih plata. Navikli smo godinama da nam kasne dvije do tri plaće, pa se iznađe neka mogućnost, uplati se jedna i malo se smiri situacija. Ali naš veći problem od neisplaćenih plaća, i razlog što smo digli glas, je agonija zbog nagomilanih dugovanja u posljednjih desetak godina. Prijetnja zbog neisplaćenih obveza nadvila se zbog predstojeće blokade računa od strane porezne uprave FBiH, naglasila je Boloban.

Istaknula je da su oni, prije svega, liječnici i da “ne žele odlazak mladih liječnika i nemogućnost odlaska specijalista u zaslužene mirovine.”

- Želimo da se bavimo edukacijama i specijalizacijama i još većoj posvećenosti našim pacijentima, jer mi smo prvenstveno tu zbog njih, dodaje.

Vrijedi napomenuti da je Skupština HNŽ-a u petak usvojila Financijski izvještaj ZZO-a, što bi za Dom zdravlja Konjic značilo isplatu, eventualno, jedne plaće, ali ne i rješavanje problema. Slično je i s ostalim domovima zdravlja u HNŽ-u.

Jedini zahtjev koji imaju predstavnici domova zdravlja je da se u sljedećem rebalansu do kraja ove godine nađe četiri milijuna maraka više za primarnu zdravstvenu zaštitu, istakao je ranije Tomislav Martinović, zamjenik predsjedatelja Skupštine HNŽ-a.

O tomu će već u ponedjeljak čelnici Skupštine razgovarati s predstavnicima svih domova zdravlja u županiji. Teret financiranja zdravstvenih ustanova, poručuju s druge strane, ne može više biti isključivo na Vladi HNŽ-a, budući da općine i gradovi na godišnjoj razini za financiranje 12 domova zdravlja i tri bolnice izdvoje svega 800.000 KM, što ne pokriva ni osnovne troškove.

N. K.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

7 h 14 min

U novom broju donosimo

Novi broj

21 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

20 Stu 2024