Lijepo je boriti se za svoja prava, ali pitate li se kako je onima u realnom sektoru?

Zdravstveni djelatnici u Hercegovačko-neretvanskoj županiji jučer su prosvjedovali pred zgradom Županijske vlade, iz razloga što neće dobiti jednokratnu pomoć u iznosu od 1.080 KM.
Vlada je, podsjećamo, pronašla novac za ovu namjenu nakon što su im sindikati prosvjete, te državnih služebnika i namještenika bili najavili štrajk. U prosvjede će, kako stvari stoje, uskoro i mostarski vatrogasci, ali i komunalci, jer jednokratne pomoći, kako trenutno stvari stoje, ni za njih nema.
Nezadovoljne i tete iz vrtića
Štrajk upozorenja Sindikalne organizacije vatrogasaca Grada Mostara održat će se sutra u 12 sati u Sindikalnoj organizaciji, a mirni prosvjedni skup 28. prosinca s početkom na platou Gradske vijećnice.
- S ciljem zaštite prava državnih službenika i namještenika i uposlenih u Gradu Mostaru, štrajkački odbor će organizirati jednosatni štrajk upozorenja u skladu sa Zakonom o štrajku kao vid izražavanja općeg nezadovoljstva odnosom poslodavca prema uposlenima u Gradu. Ako se poslodavac i sindikati ne dogovore, održat će se prosvjedni skup u trajanju od nekoliko sati, rekli su nam u Sindikatu vatrogasaca.
Kao razlog za organiziranje štrajka, Sindikat navodi odnos poslodavca prema uposlenima zbog komunikacije s predstavnicima Sindikata i kroz nepoštivanje Uredbe Vlade FBiH o isplati jednokratne financijske pomoći uslijed rasta indeksa potrošačkih cijena u FBiH, te uvođenje njihovih članova u odnosu na iznose koji se već isplaćuje državnim službenicima i namještenicima u Federaciji BiH i HNŽ-u.
Isti problemi muče i uposlenike vrtića. Sindikat javne ustanove Dječji vrtići također je najavio prosvjede zbog najavljene pomoći, tražeći puni iznos od 1080 KM kao što su dobile i više razine, odnosno županijske i federalna. Ogorčeni su odlukom da će ih zapasti samo 400 KM te se pridružuju Sindikatu vatrogasaca u borbi za svoja prava.
Poput sindikalista u Hercegovačko-neretvanskoj županiji, i gradski sindikalisti ne pristaju na manji iznos od onoga koji je federalna Vlada preporučila kao oblik jednokratne pomoći.
Čemu šutnja?
Zahtjevi, koji su istina legitimni, od strane sindikalnih organizacija koje okupljaju proračunske korisnike uglavnom bivaju ispunjeni od strane vlasti, i to ne samo u Hercegovini.
Nezadovoljstvo, štrajkovi, prosvjedi, šetnje obilježile su minule godine u ovom dijelu zemlje, i uvijek su to bili samo uposlenici institucija, javnih ustanova, zavoda, koji su do poslova ruku na srce uglavnom dolazili zahvaljujući političkoj podobnosti.
Istovremeno, ni vlast, pa ni “nakačeni“ na državne jasle se ne pitaju kako žive i kako je uposlenima u realnom sektoru ili onima koji su nezaposleni. Realni sektor je taj koji sustav čini održivim, a u njemu je mnogo, mnogo teže, bitisati. Brojna radnička prava u ovome sektoru se ne poštivaju, jasno je to svakomu, ali se bez obzira na to rijetko tko usudi pokušati boriti protiv poslodavca, jer to uglavnom završava gubitkom poslova.
Dok država za proračunske korisnike izdvaja 1080 KM, a za nezaposlene po 100, pravo pitanje je da li bi i na koji način oni koji dižu glas, a na proračunu su, isto to učinili za sugrađane osuđene na milostinju Fadila Novalića u iznosu od 100 KM.
H. Ž.