Dnevni.ba - PRELOADER

Macron saziva drugi sastanak o Ukrajini s ostalim europskim zemljama i Kanadom

18 Velj 2025


Macron saziva drugi sastanak o Ukrajini s ostalim europskim zemljama i Kanadom
Emmanuel Macron

Francuska planira u srijedu održati drugi sastanak o Ukrajini i europskoj sigurnosti, ali je ovaj put pozvala europske zemlje koje nisu bile prisutne ranije ovog tjedna te NATO saveznicu Kanadu, rekli su u utorak diplomatski izvori.

Dva izvora navode da su pozvane Norveška, Kanada, Litva, Estonija, Latvija, Češka, Grčka, Finska, Rumunjska, Švedska i Belgija. Format bi bio hibridan, to jest uključivao bi sudjelovanje putem videopoziva, rekla su tri diplomata, javlja HINA. 

Francuski predsjednik Emmanuel Macron u ponedjeljak je sazvao hitan sastanak s Velikom Britanijom, Njemačkom i Italijom, kao i s predstavnicima NATO saveza i izvršnim tijelima Europske unije.

Sastanak je bio dio napora da se procijeni kako bi mogla izgledati sigurnosna jamstva za Ukrajinu, kako bi Europa mogla brže povećati izdvajanja za obranu te kako ubrzati djelovanje dok američka administracija intenzivira diplomatske napore za okončanje trogodišnjeg rata između Ukrajine i Rusije.

Neke su zemlje bile nezadovoljne time što je sastanak bio ograničen samo na odabrane lidere, a ne sve članice EU-a, rekli su dužnosnici Unije.

Elizejska palača nije odmah odgovorila na zahtjev za komentarom.

Vijesti iz svijeta


Studenti u Srbiji najavili novu strategiju: Evo što podrazumijeva akcija "Marička“

Studenti FTN-a u blokadi večeras su najavili novu akciju. Kako je objavljeno na službenom profil...

13 min

UN: IDF ubio 613 stanovnika Gaze kod centara za distribuciju pomoći od kraja svibnja

Najmanje 613 osoba je ubijeno u Pojasu Gaze od kraja svibnja u blizini centara za distribuciju hr...

34 min

JAPAN

Turisti masovno otkazuju putovanja u Japan zbog mange koja "predviđa" megapotres za 5. srpnja

Zastrašujuće proročanstvo iz japanske mange opet puni naslovnice: autorica koja je "pogodi...

1 h 39 min