Dnevni.ba - PRELOADER

Malverzacijama s javnim nabavkama se mora stati u kraj

28 Srp 2024


Malverzacijama s javnim nabavkama se mora stati u kraj
Direktiva iz Europske unije

Za veliki broj javnih nabavki u Bosni i Hercegovini se sumnja ili je dokazano da su nezakonite. Stoga je nužno u potpunosti prihvatiti uvjete Europske unije za smanjenje mogućnosti nezakonitosti. 

Kolika je sumnja u zakonitost javnih nabavki pokazuje i to da ih pojedini karakteriziraju kao javnu krađu ili priliku za korupciju. To za posljedicu ima i to da je Bosna i Hercegovina prema indeksu percepcije korupcije jedna od najlošije rangiranih država Europe.

Korupcija u javnim nabavkama i društvu općenito nije samo stvar percepcije, već nezakonitost kojom se pogoršava život svakog čovjeka. Korupcija u javnim nabavkama ili tenderima podrazumijeva neprihvatljiv način potrošnje novca. 

Preciznije, to znači da tim, nerijetko teško zarađenim novcem, neće biti plaćen onaj tko je imao najpovoljniju ponudu, već onaj tko je korupcijom ili drugim nezakonitostima osigurao na tenderu da upravo on radi određeni posao, a nije imao najpovoljniju ponudu. Pritom je upitno i da li će I koliko će to adekvatno uraditi.

9 nepravilnih od ukupno 10

U nevladinoj organizaciji Transparency International primijetili su da je potrošnja budžetskog novca, što se odnosi i kroz javne nabavke, intenzivnija uoči izbora.

- Portal Pratimo tendere specijaliziran za ovu oblast, prema njihovim istraživanjima devet od deset javnih nabavki se pokazalo nepravilnim. Dakle, imali su najmanje neku nepravilnost, upozorava Damjan Ožegović iz ove organizacije.

Pozdravio je napore Europske unije da se ova oblast u Bosni i Hercegovini konačno uredi i što je to jedan od prioriteta, međutim upozorio je i kako ranije izmjene nisu donijele očekivane suštinske promjene u ovoj oblasti.

- U rujnu 2022. su donesene izmjene iz dopune Zakona koji bi trebao biti jedan od prioriteta na putu ka Europskoj uniji. Upravo je hvaljen kao jedan od prvih iz toga seta zakona. On je u principu bio kozmetički i nije ništa izmijenio u suštini. Kada su u pitanju anti-koruptivne odredbe nije ništa urađeno i propuštena je prilika da se unaprijedi žalbeni postupak ili postupak ispitivanja nepravilnosti po službenoj dužnosti, a posljedično i cijeli sustav sankcija. Sljedeći zakoni koji su dolazili su unazađivali i onako loše stanje i ne možemo govoriti o napretku. Kozmetika nam ne treba, potrebna nam je suština, upozorava.

Žalbeni postupak bi konačno trebao biti uređen nakon posljednjih izmjena i dopuna, usvojenih prošloga tjedna. Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH usvojio je nedavno izmjene i dopune Zakona o javnim nabavkama po hitnom postupku. Ovim zakonom se uspostavlja princip da "neuredne žalbe" neće biti razmatrane niti će postojati mogućnost da se njima, kao dosad, zaustavlja proces javnih nabavki.

"Za" je bilo 11 delegata, suzdržana su bila dva, dok glasova "protiv" nije bilo. Usvojene izmjene pored ostalog znače da će izostanak uplate naknade za pokretanje žalbenog postupka ubuduće biti neotklonjivi nedostatak. Upravo je ranije bio slučaj da oni koji zloupotrebljavaju zakon ne uplaćuju naknade, a što dosad nije bila prepreka za zaustavljanje procesa javnih nabavki.

Stop za žalitelje

Šef Kluba poslanika SDP-a Saša Magazinović obrazlažući hitni postupak rekao je da je izmjenama i dopunama Zakona o javnim nabavkama riješen problem blokade javnih nabavki, navodeći da je u prethodnoj godini od 4.000 žalbi na javne nabavke njih 2.100 bilo od takozvanih profesionalnih žalitelja, kojima je želja ustvari bila samo da zaustave proces javnih nabavki.

- Zakon predstavlja konačan obračun s ljudima koji se prijavljuju na tendere ne da bi dobili neki posao, već da bi zaustavili nabavku, ucjenjivali i reketarili druge kompanije, a zbog čega su masovno stajale nabavke. Ovo je svojevrstan kuriozitet i dobar pokazatelj da se može. Razmjere problema koji smo riješili najbolje opisuje činjenica da od četiri tisuće žalbi njih 2097 je bilo takozvane neuredne žalbe profesionalnih žalitelja, koji su htjeli zaustaviti proces. Pritom je riječ o kompanijama koje nemaju djelatnost za što se žale. Kupovali su vrijeme, tražeći novac da odustanu od žalbi. Kada se radi o tenderima ogromne vrijednosti, onda je novac ogroman i ovdje se radi o milijunskim štetama. Ako mene pitate - riječ je o kriminalu, i drago mi je da se pomalo uključuju i pravosudne institucije. Ovdje se radi o ataku na sigurnost države i građana. Zaustavljaju se nabavke za policijske agencije, ugroženo je zdravlje ljudi, jer se zaustavljala nabavka lijekova. Ogromni su benefiti zakona. Uspjeli smo spojiti poziciju i oporbu. Ovo su trenuci u kojima vidimo dobru stranu Parlamenta. Primjera je puno. Zovu ljudi iz različitih institucija i objašnjavaju što profesionalni žalitelji sve zaustavljaju. Najvažnije je da smo taj problem riješili, naveo je. 

Ono što je posebno važno da je sve urađeno u skladu s europskim direktivama. 

- Zakon je u potpunosti usklađen s europskim direktivama. Napravili smo ozbiljan posao. To je za mene satisfakcija. Politikom se bavim radi ovih stvari, naveo je.

Zadovoljstvo zbog usvajanja ne skriva ni delegatkinja HDZ-a BiH Marina Pendeš.

- Sigurno je da ćemo na ovaj način spriječiti profesionalne žalitelje da u institucijama onemogućavaju malverzacije profesionalnih žalitelja. Nadam se da će se predviđena sredstva dalje adekvatno trošiti, kazala je.

Javne nabavke u EU – nabavke robe, usluga i radova od strane javnih institucija – moraju biti nediskriminatorne i transparentne, a prema dobavljačima se mora odnositi jednako. To, naprimjer, znači da općine ne smiju davati prednost dobavljačima iz svog mjesta ili zemlje i da moraju oglašavati obavijesti o dodjeli ugovora dovoljno široko da omoguće natjecanje. Pored određenih novčanih pragova obavijesti o dodjeli ugovora se moraju objavljivati u cijeloj EU, a ugovori dodjeljivati putem specifičnih postupaka. 

Pravilna primjena može biti nekad otežana. Uobičajene greške koje se dešavaju uključuju neodgovarajuće objavljivanje poziva za tender, nejasne ili potencijalno diskriminatorni uvjeti u pozivu za tender ili dodatne nabavke bez natjecanja. Ponuđači koji ne budu izabrani mogu uložiti žalbu, a ako je došlo do grešaka, to može dovesti do obustave postupka, poništenja ili izmjene odluka, novčanih kazni za ugovorne organe i naknade štete osobama na koje se to odnosi.

Rješenja iz direktiva EU u pogledu kriterija za dodjelu ugovora bitno se razlikuju od ranijih direktiva. Kriteriji za dodjelu ugovora su ekonomski najpovoljnija ponuda i kriterij životnog ciklusa predmeta nabavke, dok je kriterij najniža cijena brisan iz direktiva EU. 

Preuzimanje direktiva EU u ovoj oblasti treba ići postepeno, odnosno da prati jačanje tržišta, te harmonizaciju propisa iz drugih oblasti koje su u direktnoj ili indirektnoj vezi sa propisima o javnim nabavkama. Za ovaj stadij pristupanja Bosne i Hercegovine Europskoj uniji, imamo visok stepen usuglašenosti propisa, ali nam nedostaje dobre prakse i kvalitetne obuke za kadrove koji rade na javnim nabavkama. Također, potrebno je ojačati i kadrove u drugim organima i institucijama koji se bave praćenjem i procesuiranjem vezano za oblast javnih nabavki.

EU u BiH u suradnji s Agencijom za javne nabavke BiH i Razvojnim programom UNDP u BiH nedavno je okupila stručnjake, donositelje odluka i predstavnike civilnog društva iz države, regije i EU na konferenciji 'Dalji razvoj javnih nabavki u BiH: Osiguranje puta ka modernom, transparentnom, konkurentnom i efikasnom sustavu'.  

Unapređenje javnih nabavki dio je ključnih prioriteta BiH na putu ka EU. Usvajanje izmjena i dopuna Zakona o javnim nabavkama u BiH bio je značajan pozitivan korak uoči odluke Europskog vijeća da BiH dodijeli status kandidata. Važno je imati na umu da se ova oblast kontinuirano razvija na nivou EU. Implementacija Strategije za javne nabavke zahtijeva zajednički rad svih relevantnih institucija, civilnog društva i privatnog sektora kako bi javne nabavke postale model efikasnosti, transparentnosti, i donijele strateške promjene na korist svih žitelja BiH. Ključna stavka u implementaciji ove strategije je priprema i donošenje novog zakona o javnim nabavkama u BiH, koji će biti u potpunosti usklađen sa pravnom stečevinom EU.

Kod ove teme fokus treba da bude na EU podršku u ovoj oblasti, dakle ne bih se držala isključivo tog događaja već da napravite priču kakva je podrška EU u ovoj oblasti i koliko je važno da se oblast javnih nabavki unaprijedi naročito u smislu sprječavanja korupcije. 

N. K.

EU


CIJELA REGIJA STREPI ZBOG NEMARA BIH

Komplikacije u isplatama EU Plana rasta zbog kašnjenja BiH

Nedostatak kompletne reformske agende Bosne i Hercegovine komplicira proces početka prvih isplata...

20 Ruj 2024

MARTA KOS

Politico: Šta nova komesarka za proširenje Marta Kos znači za Ukrajinu?

Kandidatkinja za evropsku komesarku koja bi trebala preuzeti portfelj proširenja je lijevo...

19 Ruj 2024

JAČANJE KAPACITETA

Delegacija EU-a u BiH svečano otvorila EU Twinning projekt

Delegacija Europske unije u BiH u utorak je u Sarajevu svečano otvorila EU Twinning projekt "Jača...

17 Ruj 2024