MANUEL SARAZZIN: Rasprave o ukidanju OHR-a su opasne
Priredila: V.S.Herceg
Stručnjak za jugoistočnu Europu stranke Zelenih i posebni povjerenik Savezne vlade za zapadni Balkan, Manuel Sarrazin, govoreći za Deutsche Welle o šansama i rizicima u procesu integracije te regije u Europsku uniju (EU), komentirao je Srbiju, Kosovo i Bosnu i Hercegovinu (BiH).
Kritike za Srbiju
-Tko želi pristupiti Europskoj uniji mora prihvaćati i europske odluke. Tu ne vidimo nikakvog pomaka, kritizirao je ovaj njemački političar Zelenih susjednu Srbiju.
On apelira na EU da "Srbiji jasno kaže što misli". Biti iskren je bolje nego prikrivanje ili uljepšavanje malih koraka, koje bi dvije strane trebale dogovoriti, da bi se onda pravile kao da je sve u redu. Veseli to što je srbijanska vlada posljednjih tjedana i mjeseci pokušavala ojačati svoj bilateralni angažman u vezi s Ukrajinom, kaže Sarrazin.
-Te signale su nedvojbeno primijetili u Europskoj uniji. Ali, istovremeno u Srbiji postoji jako puno pro-ruske propagande. Zato se mora pokušati šire postaviti diskurs o ratu u Ukrajini, koji postoji u Srbiji, navodi te ističe kako bi perspektiva patnji u Ukrajini i zločina koje Rusija čini u Ukrajini morali bi puno jače biti uzeti u razmatranje te da bi se o njima trebalo javno raspravljati.
-Na kraju krajeva radi se o ruskim ratnim zločinima, o ruskim imperijalnim pokušajima, da Ukrajinu kolonijaliziraju – prema jednom slavenskom narodu, prema Ukrajini, naglašava Sarrazin.
Napeto stanje u Bosni i Hercegovini
Kao posebni izaslanik Savezne vlade za zapadni Balkan Manuel Sarrazin prati i napeto stanje u BiH.
Prije svega aktualnu oštru raspravu o njemačkom političaru iz CSU-a Christianu Schmidtu, visokom predstavniku za Bosnu i Hercegovinu, on smatra kontraproduktivnom. Kritikom prema Schmidtu naglašava kako se u pitanje se dovodi i ta funkcija.
-U sadašnjoj geopolitičkoj situaciji raspravu o ukidanju OHR-a smatram nehajnom i čak opasnom, upozorava on.
O svom jednogodišnjem djelovanju kao povjerenik Savezne vlade za zapadni Balkan Sarrazin pravi pozitivnu bilancu. Prije svega Berlinski summit, tri sporazuma o mobilnosti, izjava o opskrbi energentima, u sklopu kojih je i Njemačka bilateralno u toj regiji na raspolaganje stavila veliku svotu financijskih sredstava, jako važni su signali.
-Savezna vlada je jasno pokazala da je za europsku budućnost svih šest država zapadnog Balkana, naglašava Sarrazin.
U to pripada ne samo traženje mogućnosti rješenja za aktualne akutne krize, nego i osjetno poboljšanje perspektiva za društva te regije: „Na tomu mi u Saveznoj vladi namjeravamo raditi sljedećih mjeseci. Složan nastup u prisnoj koordinaciji s partnerima u Europskoj uniji i SAD-u pretpostavka je za postizanje pozitivnog razvitka na zapadnom Balkanu", kazao je Sarrazin za DW.