MARIJA KOSTIĆ: Put do stjecanja zdravih prehrambenih navika nije trenutan već dugotrajan s raznim usponima i padovima
Marija Kostić, vlasnica branda Rock’n’Raw za Dnevni list govori o razlozima zašto je pokrenula vlastiti biznis. Rock’n’Raw je brand veganskih, sirovih slastica po kojima je njihova osnivačica poznata. Svakim danom je sve poznatije ime na području Hercegovine. Obzirom da su pred nama blagdani, za čitatelje Dnevnog lista podjelila je i poneke recepte za blagdansku trpezu.
Kako je nastala ideja o pokretanju vlastitog biznisa Rock'n'Raw i možete li povući paralelu od pokretanja biznisa do danas?
-Ideja o pravljenju sirovih slastica došla je kao posljedica vlastite odluke o promjeni režima prehrane, tj. na dominantno sirove namirnice - voće, povrće, sjemenke, orašaste plodove itd., bez šećera, glutena i namirnica životinjskog podrijetla. Mnogima od nas, nažalost, zdravlje i ne dopušta pojesti bilo što (alergije, celijakija, dijabetes, itd.) već moraju budno paziti na prehranu, pa su ovakve slastice jedina prihvatljiva opcija. Uglavnom, mislila sam da bi sirove slastice mogle imati svoje mjesto na tržistu i krenula s prvim koracima ka vidljivosti preko socijalnih mreža, a kasnije, nakon pozitivnih reakcija javnosti, registrirala obrt. Pa tako, Rock'n'Raw postoji već tri godine. Nastao je iz znatiželje, ali i iz moje ljubavi prema sirovom načinu prehrane. Ljudi su to prepoznali i prihvatili i do danas je Rock'n'Raw kao brand postao prepoznatljiv po jedinstvenom okusu i kvaliteti slastica.
Moram priznati da nikad nisam planirala niti sanjala da ću se time baviti, ali uživam ovo raditi jer zahtijeva kreativnost, a i zadovoljstvo jer nudim jednu zdravu opciju, budući da su slastice napravljene od čistih darova prirode.
S kakvim problemima ste se suočili u samom startu poslovanja?
-Izazov je bio pronaći pouzdane izvore i dobavljače kvalitetnih i provjerenih namirnica, ali s nekim posebnim problemima se nisam susrela.
Kad je riječ o Vašim zdravim slasticama, gdje pronalazite inspiraciju? Koje sastojke kiristite u izradi slastica?
-Radim slastice koje su bez šećera, glutena, žitarica, aditiva, jaja, mlijeka i mliječnih proizvoda. A posebne su jer su potpuno drukčije od klasičnih slastica, ne peku se pa su samim tim sačuvani svi nutritivni sastojci - enzimi, vitamini, minerali, koji bi se termičkom obradom izgubili. Slastice su punog prirodnog okusa, zdrave i zasitne, tako da je uživanje u okusu i aromama veće, a količinski se pojede manje.
Kada je riječ o zdravoj ishrani, možete li čitateljima Dnevnog lista dati preporuku koje namirnice da konzumiraju u ovom periodu?
-Smatram da se priroda lijepo pobrinula po pitanju naše ishrane tijekom svih godišnjih doba. Ritam našeg tijela je povezan s ritmom prirode i stoga, što se tiče prehrane, trebamo se voditi trenutnom sezonskom ponudom. Idealne namirnice za hladne zimske dane su lisnato zeleno povrće, poput naše slavne raštike, kelja, špinata, salate, koje obiluju vitaminima i mineralima. Tu je također češnjak, koji je dobar za bilo koje doba godine i tikva bogata vlaknima koja je sjajna za napraviti toplu hranjivu juhu, ali se može i grickati sirova. Kiseli kupus je isto neizostavan u ovo hladno vrijeme, i ujedno moja omiljena namirnica, a najčešće ga konzumiram jednostavno narezanog, začinjenog maslinovim uljem i posutog sjemenkama ili orašastim plodovima. Od voća su citrusi i kivi koji obiluju vitaminom C jako važnim za borbu protiv gripe, prehlade i sl. Jedan fini recept za topli, okrepljujući napitak od đumbira ću rado podijeliti: Sastojci: 1/2 litre vode,1 žličica cijelih klinčića, 2 štapića cimeta, 30 g svježeg đumbira ili 1 žličica đumbira u prahu, Sok svježe iscjeđenog limuna, Med ili neki drugi zaslađivač.
Postupak: U posudu dodati vodu, klinčiće, cimet, đumbir i staviti da proključa. Nakon toga na tihoj vatri pustiti da vrije još 5 minuta. Ohladiti na temperaturu pogodnu za pijenje, procijediti i dodati med i sok od limuna. Uživati u toplom napitku nekoliko puta dnevno.
Mada sam, ne u potpunosti, ali najvećim dijelom sirovojedac, znači konzumiram uglavnom sirove, termički netretirane namirnice biljnog podrijetla, zimi mi ipak treba toplija hrana, kao i svima, da se tijelo zagrije. Zato volim uživati u toplim varivima, juhama i čajevima.
Preporuka za zdravu blagdansku trpezu? Recept?
-Iako sam odrasla u obitelji u kojoj se za blagdane kuhalo nekoliko vrsta jela i na desetke vrsta kolača i to sve doista ima svoju čar i rado se sjetim tih divnih vremena, danas težim jednostavnosti. Budući da se razlikuje hrana koju ja konzumiram od one koju konzumira ostatak moje obitelji, za blagdanski ručak se obično pobrine moj suprug, a ja se, naravno, pobrinem za slastice. U našoj tradiciji je karakteristično da se za blagdane uživa u obilju i općenito ne volimo mijenjati tu rutinu. Put do stjecanja zdravih prehrambenih navika nije trenutan već prilično dugotrajan s raznim usponima i padovima. Kad sam promijenila prehranu imala sam potrebu svima pričati o dobrobitima koje sam osjetila i htjela sam sve obratiti, ali sam shvatila da to nema smisla i da vjerojatno idem drugima na živce. S vremenom sam postala svjesna da nekad nema ni pravila već je sve individualno jer zdrava prehrana nije garancija zdravlja ako smo nesretni i ne uživamo u takvom načinu prehrane niti su nezdrave prehrambene navike garancija da će netko imati loše zdravlje, ako ima čvrst mentalni sklop. Ono što je, po mom mišljenju, jako bitno je da pronađemo način da budemo sretni i u miru sami sa sobom. Da nastojimo uživati u svakom segmentu i prihvatimo stvari koje ne možemo promijeniti i na koje ne možemo utjecati.
Smatram da svatko treba sam osvijestiti što želi s obzirom na svoje zdravstvene prilike i tome prilagoditi i svoju prehranu. Bilo kakvo nametanje neće uroditi plodom. A za one koji žele zdraviju varijantu za blagdanski stol moja preporuka je da to bude lagana, lako probavljiva hrana. Kod pripreme koristiti svježe sezonske namirnice, umjesto pečenja pribjeći kuhanju, sol zamijeniti začinima... Kod pripreme slastica izbaciti bijelo brašno, i zamijeniti sa zdravijim varijantama brašna, a šećer zamijeniti medom, agavinim sirupom, datuljama, javorovim sirupom i slično.
Kako Vas mogu kontaktirati zainteresirani kupci i na koji način mogu izvršiti rezervaciju?
-Zainteresirani me mogu kontaktirati na društvenim mrežama Facebook i Instagram. Neki moji kolačići mogu se kušati u Mazel Tov concept baru u Zagrebačkoj ulici u Mostaru, a namaz od lješnjaka i sirovog kakaa - Avella, može se naručiti izravno od mene ali i pronaći u svim dm trgovinama u Bosni i Hercegovini. S. D.
Moonwalkers - keksići s pistacijama i kokosom
Hrskavi izvana, mekani unutra, jednostavno neodoljivi. Pistacije možete zamijeniti nekim drugim orašastim plodovima - orasima, bademima, lješnjacima.
Sastojci koji su potrebni: 150 g sirovih pistacija ili nekog drugog orašastog ploda 150 g kokosa, 3 žlice brezina ili kokosova šećera, pola žličice cimeta, kardamom, vanilija, anis, 30 g kokosova vrhnja, 2 žlice sirupa od datulja, 1-2 žlice vode (ako je smjesa presuha)
Po želji za preljev: 100 g otopljene sirove čokolade ili čokolade po izboru
- Smiksati u blenderu pistacije u prah, dodati ostale sastojke i miksati dok se ne dobije ljepljiva smjesa.
Oblikovati kuglice koje spljoštite na debljinu otprilike pola centimetra. Stavite ih na policu dehidratora ili u pleh i sušite desetak sati u dehidratoru na 42°C ili u pećnici na 50-60°C s mrvicu otvorenim vratima pećnice kako se ne bi stvarala kondenzacija.
Čim se osuše, ako želite, prelijte ih čokoladom, i stavite ih u kutiju ili staklenku kako bi ostali hrskavi.