MASOVNI PROSVJEDI Neće biti nastave u HNŽ-u prije sredine siječnja?
Nepregledna povorka sindikata osnovnog i srednjeg obrazovanja danas je u Mostaru održala šestu prosvjednu šetnju ulicama toga grada, najmasovniju do sada. U povorci su sudjelovala i djeca samih sindikata kao i mnogi roditelji sa svojom djecom koji su tako željeli dati podršku sindikatima u traženju njihovih prava.
Gruba procjena je kako je u današnjem prosvjedu sudjelovalo više od 5.000 ljudi, što je rekordan odziv.
Već skoro godinu dana sindikati od Vlade HNŽ-a traže povećanje primanja, međutim, razgovori dvije strane ne da napreduju, već su se i dodatno pogoršali nakon eskalacije priopćenja za javnost u kojima su pale i teške optužbe i jedne i druge strane, tako da je vrlo izlgedan scenarji da se nastava u HNŽ-u uopće neće nastaviti prije zimskog raspusta.
Županijski ministar financija Adil Šuta (SDA) tvrdi kako bi se udovoljavanjem zahtjevima sindikatima ugrozio županijski proračun, a što potvrđuje i premijerka Marija Buhač (HDZ BiH).
No, iz Vlade su i izrazili sumnju u mogućnost “političkog motiva” za pokretanje štrajka, iako su prosvjetari, više ili manje, štrajkali tijekom mandata svake vlade, a štrajk upozorenja danas su održali i državni službenici i namještenici pravosuđa u HNŽ-u.
Dok iz Vlade povlače i sumnju o političkoj pozadini štrajka, sve glasniji su stavovi i kako se borba zaposlenih u obrazovanju koristi za izazivanje nestabilnosti ove Vlade, a čiji je saziv dogovoren zahvaljujući dubokim kompromisima – prvenstveno stranaka Trojke i SDA.
Na tom fonu je i teza kako SDA-ovi županijski resorni ministri, prosvjete i financija, koriste aktualne okolnosti kako bi nezadovoljstvo sindikata HDZ-ovom premijerkom Marijom Buhač, bilo što više. Ona je novo lice u politici jer dolazi iz Zavoda zdravstvenog osiguranja HNŽ-a gdje je kao vrsna ekonomistica radila u Sektoru zdravstva i u svojoj karijeri se do sada nije susretala s ovakvim izazovima.
Podsjetimo da je njena stranka, HDZ BiH, u partnerskoj koaliciji na svim razinama, od najnižih do državne, upravo sa strankama Trojke (SDP-NiP-NS) koji su, takoreći, ‘izgurali’ najjaču bošnjačku stranku, SDA, iz vlasti na federalnoj i državnoj razini.
“Vidjet ćemo kada će premijerka shvatiti tko i kako s njom ‘omlaćuje’ i u čije ciljeve, a sindikate krive za političku pozadinu štrajka, što je obična budalaština. Ne znam rade li joj to jer je žena, ali ako je već premijerka trebala bi prozrijeti ove namjere, a ne optuživati sindikate, već lupiti šakom o stol i doprinijeti socijalnom miru u županiji”, zanimljiva je teza jednog od sindikata.
Podsjetimo kako su sindikati obrazovanja svoja prava su tražili i tijekom mandata svih dosadašnjih županijskih vlada, održavali su se štrajkovi, padale su teške riječi, ali se iznalazio zajednički jezik, jer su županijsku vlast dijelili HDZ i SDA.
Razgovori između Vlade i sindikata, za sada su “na ledu”. Štrajk je u trećem tjednu, što znači i prazne učionice i daljnja neizvjesnost.