Mehmedović i Osmanović u tajnosti posjetili Zapadnu Hercegovinu, čeka se očitovanje Bećirovića
U siječnju službeno utemeljenje novog Mehmedovićevog 'anacionalnog probosanskog' Pokreta
Nekadašnji visoki dužnosnici i osnivači SDA Šemsudin Mehmedović i Adil Osmanović su na izlaznim vratima svoje matične stranke. Mehmedović je nedavno po drugi put poražen od Bakira Izetbegovića u borbi za lidersku poziciju u SDA na, kako on tvrdi, montiranom izbornom Kongresu. Osmanović se nije niti pojavio na tom stranačkom plenumu i ljutito je odbacio kandidaturu za potpredsjednika SDA.
I Mehmedović i Osmanović su ogorčeni načinom na koji Izetbegović vodi stranku i politiku koju nameće. Osmanović se pojadao svojim povjerljivim prijateljima kako i nije imao neke posebno teške trzavice s Izetbegovićem, međutim nije više mogao podnijeti Bakirovu dvoličnost i prevrtljivost.
Naime, kako je otkrio, uglavnom se u centrali SDA solidno dogovarao s Izetbegovićem oko nekih bitnih pitanja, ali je problem nastajao kada bi Izetbegović otišao kući i dobivao instrukcije od supruge Sebije Izetbegović.
Već ujutro bi Bakir mijenjao mišljenje i pogazio stajališta i obećanja od prethodnog dana.
Novi Pokret
Nebitno, sada je i definitivno poznato, istina još neslužbeno, Šemsudin Mehmedović i Adil Osmanović sa skupinom svojih istomišljenika već početkom siječnja iduće godine objavljuju utemeljenje novog političkog Pokreta. S njima je od poznatih likova i umirovljeni general Nedžad Ajnadžić, bivši načelnik sarajevske općine Centar.
U zadnje vrijeme naporno po terenu rade na okupljanju članova, ali i dovršavaju neke strateške silnice i dileme bitne za budući rad poput samog naziva i profila toga bloka. Kako doznaje Dnevni list od jednog pouzdanog sarajevskog izvora, Mehmedović i Osmanović zamišljaju da taj Pokret bude anacionalan, prodržavni i da čak bude pozicioniran negdje na centru lijevog spektra.
Iskusni su i očigledno u svojim glavama imaju vrlo razrađene i ambiciozne detalje, međutim već sada se iz više razloga nameću neke dvojbe, pa i otvorene sumnje u krajnji uspjeh projekta.
Dvojbe
Prioritetno je pitanje vjerodostojnosti političkog habitusa Šemsudina Mehmedovića i Adila Osmanovića, dugogodišnjih visokih dužnosnika desno radikalne, a po mnogima i nacionalističke SDA.
Mogu li takvi konzervativci najednom osvanuti kao anacionalisti i umjereni ljevičari. Nad tom kontroverznom nacionalističkom prošlošću lebdi ogromna mrlja i sumnja. Uz to, Mehmedović je u prošlosti imao problema s pravosuđem, odnosno kontrolom terorista mudžahedina na području Tešnja i skrivanjem ogromnih količina naoružanja.
Njegov akademski domet je kritičan. S druge strane Adil Osmanović je bio dosta umjereniji dužnosnik SDA, pripadao je autohtonoj Tihićevoj frakciji i nije slovio kao političar od incidenata. Ali, 30 godina je ipak bio desničar. Uz to je i vjerski službenik, imam, tako da i njegov beckground odudara od anacionalnosti i ljevičarenja.
Upravo zbog tih repova neki su ugledni sarajevski intelektualci savjetovali Mehmedoviću i Osmanoviću da lidersku palicu u tom novom pokretu prepuste nekom učahurenome ljevičaru, ali i 'patrioti', primjerice, Denisu Bećiroviću, aktualnom bošnjačkom članu Predsjedništva.
Međutim, zlobnici na sarajevskom minderu već odavno Bećirovića prepoznaju kao političara bližeg politici radikalne nacionalističke SDA nego matičnom SDP-u.
Čeka se Bećirović
Bećirović se još nije očitovao o ponudi da stane na čelo Pokreta, ali je zanimljivo da bošnjački član državnog Predsjedništva već odavno priča o osnivanju svog pokreta, što je u jednom trenutku bila opcija.
Nije još razjašnjeno kako će se i službeno zvati taj novi pokret. U početku su Mehmedović i Osmanović zagovarali naziv probosanski, međutim, tek su dušobrižnici primijetili da je to ime nekako sakato i da mu treba ipak pridodati i ono “hercegovački”, ako se Pokret želi širiti i na jug zemlje.
A da želi svjedoči i razotkrivena tajna koja se danima čuvala od očiju javnosti. Naime, Dnevni list doznaje od pouzdanog izvora iz Mostara da su Šemsudin Mehmedović i Adil Osmanović nedavno u tajnosti posjetili Mostar i Zapadnu Hercegovinu.
Navodno, pokušavaju “vrbovati” neke poznate Hrvate, koji nemaju problem odnosa prema državi BiH i nisu neukrotivi nacionalisti. Dnevni list ima nekoliko imena s kojima su razgovarali, međutim, zbog digniteta tih osoba zatajit ćemo njihova imena. Generalno, prema informacijama koje stižu, sve upućuje da je Mehmedovićeva i Osmanovićeva misija u Hercegovini propala.
Mnogo je Hercegovaca, pa i Hrvata, koji nemaju problem s državom, ali imaju otklon od anacionalnosti pa i budućeg rukovodstva. Nitko ne želi biti samo puka ikebana bošnjačkim pritajenim nacionalistima.
Naprosto, postavlja se pitanje zašto bi baš Mehmedović, Osmanović ili možda Bećirović diktirali kriterije i provodili nekakvu selekciju patriota i odabira Hrvata u svoj Pokret.
Ne smije se smetnuti s uma da su Šemsudin Mehmedović, Šefik Džaferović i Denis Bećirović najgrlatiji kada Hrvate vrijeđaju da su UZP i sljedbenici “ustaša”. Stvari su preozbiljne da bi se tek tako netko naivno nasukao na njihov mamac čiji je glavni cilj spasiti propale karijere dojučerašnjih perjanica SDA.
D. G.