Merkel mora čuvati Schmidtov obraz i omekšati ratobornog Dodika
Novoizabrani Visoki predstavnik u BiH, njemački diplomat Christian Schmidt za 20-tak dana, točnije 1. kolovoza preuzima poziciju međunarodnog gubernator u rovitoj državici od austrijskog kolege Valentina Inzka.
Praktično tri tjedna do primopredaje rukovodeće palice (batine) iznad OHR-a lebdi mnogo enigma.
Ključne dvojbe
Nekako su se nametnule ključne dvojbe, hoće li Schmidt biti Visoki predstavnik za cijeli državni prostor ili samo za FBiH kako se da naslutiti iz nekih “jakih” poruka dobrodošlice od strane vođe bosanskih Srba Milorada Dodika, ali i iz Moskve koja ne priznaje izbor novog predstavnika međunarodne zajednice u BiH iz Vijeća sigurnosti UN-a.
Nadalje, misterija je na koji će se način postaviti Schmidt i kako će vladati ili, kako voli kazati, “pomagati” domaćim političkim čelnicima i napose, što je vrlo bitno, koje će instrumente koristiti za provedbu svojih zamisli i poglavito za krčenje “uskih grla” i neizbježnih paraliza sustava i procesa.
Kako god, nije dobro za državu i društvo što je imenovanje Christiana Schmidta polučilo toliko kontroverzi i prijepora i što, dakle, u konačnici možda on neće imati potporu, a niti sugovornika u Banjoj luci i Rusiji. Upravo ta činjenica traži stanovit oprez i izaziva određenu zebnju kod neopterećenih i razumnih krugova i pojedinaca u oba entiteta.
Uloga Njemačke i Vučića
Mnogi se plaše drske reakcije srpskog nacionalnog poglavice Milorada Dodika koji očigledno računa na političku pa i neku drugu vrstu zaleđine moćne Rusije.
Ipak, unatoč svemu, mnogi su skloni ustvrditi kako je nepojmiljivo da će Njemačka dopustiti da Dodik ponižava i izruguje Christiana Schmidta kao što se često sprdao s Valentinom Inzkom, odnosno vjeruje se da će Angela Merkel čuvati zaleđinu i obraz svog diplomate ma što to podrazumijevalo.
Njemačka kancelarka Angela Merkel je prije nekoliko dana priznala da
'Situacija u Bosni i Hercegovini nije zadovoljavajuća i tu trebamo novi elan za Izborni zakon. Nadam se da će Christian Schmidt imati dovoljnu podršku svih', dosta samozatajno, ali indikativno je poručila najmoćnija Europljanka.
Vjerojatno bi većina zaluđenih Srba u RS-u euforično pala u trans kada bi Milorad Dodik rekao “ne” novom Visokom predstavniku Schmidtu, uz to što dolazi i iz “mrske” Njemačke, kao što je Tito kazao “ne” surovome Staljinu. Ali, Dodik nije taj kapacitet, njegova RS nema stratešku važnost, a moćna Njemačka ima ubojite alate da ga pripitomi na uljudnu suradnju.
Sama po sebi Njemačka izaziva strahopoštovanje i to je u nekoliko navrata priznao nevoljno Milorad Dodik, ali još i značajnije i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, koji je svjestan da će pritisci na Beograd i njega osobno biti strašni.
Vučić je pozvao Srbe u Banjoj luci, barem javno, na suradnju s njemačkim diplomatom i po mnogima je baš najmoćniji Srbin u regiji taj Njemački adut preko koga će se slamati agresivnost i tvrdoglavost Milorada Dodika.
Njemačka diplomacija ima tradiciju, ima financijsku batinu. Nije realno, naročito na početku, da će Christian Schmidt koristiti bonske ovlasti, financijsku batinu nedvojbeno hoće, kao što je neupitno da se novi Visoki predstavnik neće pomiriti s “namjenjenom” sudbinom da upravlja samo Federacijom BiH.
Problemi na sve strane
Stajališta Republike Srpske u VIjeću sigurnosti zastupala je Rusija, koja je tvrdila da je imenovanje Schmidta nelegitimno, jer nema suglasnost sva tri naroda u BiH, kao ni svih članica Vijeća.
S druge strane, Amerika je, očekivano, zastupala stav da za imenovanje visokog predstavnika u BiH nije potrebna suglasnost svih članica Vijeća sigurnosti UN. Podsjećamo, američki predstavnik je naveo da svi članovi u Upravnom odboru Vijeća za provdbu mira (PIC) , osim Rusije, podržavaju imenovanje Schmidta.
Neki prepoznaju da je time Amerika jasno pokazala odnos snaga na svetskoj pozornici, ali i „zaleđinu“ koju će šef OHR imati.
Lider SNSD i srpski član Predsedništva BiH, Milorad Dodik, već je poručio da Christian Schmidt nije legitiman visoki predstavnik i da Srpska neće surađivati s njim. Slične izjave ranije su davali i drugi predstavnici vlasti u Srpskoj.
“Što se tiče eventualnih smjena, to nije stvar naroda i entiteta već čisto osobno pitanje, pa neka se njime bave oni kojih se to pitanje tiče. Rusija će uvijek pomagati Republici Srpskoj, ali nikad onoliko koliko bismo to mi želleli. Za to ne treba kriviti Rusiju. Ona je ogroman i prvorazredan globalni igrač, a Republika Srpska je mala i nebitna točka u velikom svijetu – upozorio je nedavno ugledni intelektualac Miloš Šoja.
Smatra da Republika Srpska ne treba voditi nikakvu ambicioznu vanjsku politiku jer neće naći ozbiljnog sugovornika na drugoj strani. Jedino što je bitno za Republiku Srpsku, kako navodi Šoja, jeste da se malo više brine o sebi i svojim građanima, koje ne treba zavaravati, zatupljivati i pljačkati, već im treba pomagati na svaki način, budući da životi poštenih ljudi u RS postaju sve bezvredniji.
On kaže da je BiH odavno zemlja bez ikakvog ugleda u svijetu, dok je Republika Srpska u još gorem, skoro tragikomičnom položaju.
Sarajevski politički akteri podupiru imenovanje Schmidta, očekuju za razliku od Valentina Inzka da ne bude samo “razočaran” ponašanjem domaćih političkih varalica nego da odlučnije donosi odluke u pravcu jačanja državnih institucija. I hrvatski stožernik Dragana Čović je javno iskazao dobrodošlicu Christianu Schmidtu iskoristivši prigodu da još jednom ponovi kako je generalno za zatvaranje OHR-a. Milorad Dodik je naravno protiv i on će sudeći po najavama biti ta najtvrđa kost koju će Schmidt, ali i Angela Merkel morati slamati. To što je Merkel kazala da se samo “nada” da će novi Visoki predstavnik imati potporu svih u BiH bi možda trebalo značiti da ga čak i Banja luka neće izbjegavati i ponižavati.
Bio bi to veliki šamar čuvenoj njemačkoj diplomaciji i mrlja ugledu te najmoćnije europske zemlje. Obespravljenim narodima u BiH i društvu u cjelini je nasušno potrebna pravna, europska država, od Schimdta se baš na tom polju najviše očekuje, a on će u slamanju nereda, kriminala i korpucije imati silne otpore i probleme na sve tri strane.