MICHAEL MURPHX: BiH su nužne funkcionalne, efikasne i odgovorne državne i entitetske institucije. Trenutno nema nijedno
Piše: Dragan Bradvica
Novi veleposlanik Sjedinjenih Američkih Država u Bosni i Hercegovini Michael Murphy tijekom svog prvog obraćanja medijima nakon stupanja na dužnost jasno je dao do znanja kako će mu najvažniji prioriteti u radu biti podrška dejtonskom sporazumu, suverenitetu i teritorijalnom integritetu naše zemlje.
- Vraćam se u BiH u vremenu koje je najteže u modernoj povijesti ove zemlje. BiH zahtjeva funkcionalne, efikasne i odgovorne državne institucije u kojima će svi lideri raditi časno i pošteno. Isto vrijedi i za entitetske institucije koje moraju raditi na demokratskoj i prosperitetnoj budućnosti za žitelje. Trenutno BiH nema nijedno. Prioritet mi je podrška provedbi dejtonskom sporazumu, reformama i, što je najvažnije, suverenitetu i teritorijalnom integritetu, kazao je Murphy.
Euroatlantski put BiH
Svjestan je kako njegov posao u BiH neće biti nimalo lagan iz mnoštva razloga ali jasno podcrtavajući kako su njegov tim i on smo spremni s lokalnim i međunarodnim partnerima rješavati probleme.
- BiH je komplicirano okruženje i moj posao ovdje neće biti lagan. BiH ne može dozvoliti da savršeno bude neprijatelj dobrog. Stoga ćemo se moj tim i ja voditi euroatlantskim vrijednostima ali, isto tako, i duhom pragmatizma, poručuje Murphy.
Ničim izazvana agresija Rusije na Ukrajinu je, kako kaže, promijenila geopolitičku situaciju uključujući i zapadni Balkan.
- Rat u Ukrajini je najbolji pokazatelj da je BiH mjesto među euroatlantskom zajednicom nacija, a ne da se kreće prema autoritativnoj Rusiji koja je okrenuta prošlosti, i to će biti dio mog zadatka ovdje. Taj put nije jednostavan niti se podrazumijeva i on se mora zaslužiti, te lideri moraju raditi da osiguraju budućnost koju su obećali žiteljima. Žitelji BiH imaju pravo očekivati da političari ulože vrijeme i energiju kako bi ispunili obećanja i trebaju ih smatrati odgovornim, ustvrdio je.
Također, u iduće tri godine jedan od fokusa njegovog rada u BiH biti će i pomirenje među narodima.
- Podržati ću pomirenje među bh. konstitutivnim narodima i žiteljima. Rat između 1992. i 1995. bio je užasna tragedija, preko 100 tisuća života je izgubljeno, počinjeni su užasni zločini uključujući i genocid u Srebrenici. Krivnja za genocid u Srebrenici i za ostale zločine je na onima koji su ga počinili, a ne na cijelom narodu. Dužnost današnjih lidera je da poštuju žrtve i promoviraju pomirenje i poštuju presude, naglašava Murphy.
Reforme i vladavina prava
Vrlo važnim smatra i vladavinu prava, naročito antikorupcijske reforme jer endemska korupcija stoji na putu euroatlantske integracija i izlaže zemlju vanjskim utjecajima i malignim politikama koje potkopavaju demokraciju i pojačavaju etničke tenzije u BiH. Murphy jasno kaže kako će podržavati i razvoj ekonomije kako bi se osigurao prosperitet za bh. žitelje i njihovu djecu. To se odnosi na jačanje privatnog sektora ali i značajne reforme kompanija u državnom vlasništvu.
- Radit ću na protumjerama Rusiji i Kini koji prijete našim zajedničkim interesima i budućnosti BiH. Podržavat ću euroatlantske aspiracije BiH, zajedno ćemo raditi s partnerima i liderima koji su odgovorni za budućnost zemlje i rad na reformama. SAD ne mogu osigurati BiH demokratsku i prosperitetnu budućnost ali možemo i hoćemo raditi s vama i vašim liderima da vaša zemlja postigne te ciljeve, zaključio je američki veleposlanik.
O Izbornom zakonu BiH
Veleposlanik SAD-a u BiH Michael Murphy osvrnuo se i na nedavne pregovore u vezi s izmjenama Izbornog zakona BiH posebno naglašavajući da loš dogovor ne znači dogovor koji će riješiti sva otvorena pitanja zbog čega je važno doći do kompromisa kakvog BiH i zaslužuje, ali je istovremeno ocijenio da u BiH ne postoji političke empatije i razumijevanja da bi se razumio drugačiji stav.
Mišljenja je da ni jedna strana ne može tražiti da joj se ispuni 100 posto zahtjeva, a da pri tome drugi ne dobije ništa, ističući da bi svi mogli očekivati ispunjenje bare 70 posto pitanja.
'Dobar dogovor podrazumijeva da ispuni određene zahtjeve među kojima su implementacija presuda Europskog suda za ljudska prava, osiguranja izbornog integriteta kao i postizanje funkcionalnosti Federacije', pojasnio je Murphy.
Pozvao je i danas BiH da ispuni svoju obavezu u slijedu politike Europske unije, dodajući da nikada nije kasno da se sjedne i razgovara o važnim stvarima i voditi BiH ka njenoj euroatlantskoj integraciji, zaključujući da je potrebno važno da lideri budu hrabri i povuku teške poteze.