Mijatović: Gospodarstvo BiH konkurentno i spremno parirati globalnim izazovim

U sklopu Međunarodnog sajma gospodarstva otvoren Mostarski ekonomski forum
Veleposlanica Castellani: Uvijek ponavljamo da se ne radi o pristupanju, već o ujedinjenju na kontinentu
U srijedu je, u sklopu Međunarodnog sajma gospodarstva, održan "IV. Mostarski ekonomski forum" na kojem su eminentni stručnjaci, menadžeri i nositelji političkih procesa govorili o izazovima, prilikama, primjerima i mogućnostima ekonomskog dijaloga BiH i Italije, te o EUSAIR projektima.
Događaj je održan u organizaciji Gospodarske komore FBiH, Agencije za promociju u inozemstvu i internacionalizaciju talijanskih tvrtki (ITA), talijanskog veleposlanstva, te uz potporu Federalnog ministarstva razvoja poduzetništva i obrta.
Otvarajući službeno Forum, dopredsjedatelj Doma naroda Parlamenta BiH Dragan Čović poručio je da svi ovdje trebaju imati hrabrosti i odlučnosti i vrlo glasno promišljati vlastitu budućnosti i jačati umreženost.
- Mi kao ljudi ostavljamo otiske, jednako tako i vrijeme i informacije. Njih se ne može izbrisati i trajan su trag našeg postojanja na ovim prostorima. Ali, ono što je vrijednije od toga jesu otisci koje danas ostavljamo. Neki naglašavaju karbonske, a ja ću govoriti o informacijskim, tj. digitalnim promjenama, ali jednako tako i društvenim. Jedan od tih društvenih otisaka, recentnih koji nas prati ovih dana, pokazao je koliko smo slabi kao društvo, tj. čitava ljudska zajednica, naveo je Čović, uz opasku da su jedan ili dva poteza na prostoru ovog našeg lijepog planeta Zemlja narušili sve ono što se mislilo da je izgrađeno.
Sarah Eti Castellani, veleposlanica Italije koja je ovogodišnji partner Međunarodnog sajma gospodarstva Mostar, poručila je kako ta činjenica potvrđuje da njezina zemlja stavlja veliku težinu na ekonomsku suradnju s BiH.
- Punih 13 godina nismo bili prisutni, ali sada smo opet tu. Italija je već četvrtu godinu zaredom prvi uvoznik u BiH i drugi partner po veličini, što potvrđuju i brojna otvorena radna mjesta koja su, ali i sam slogan sajma "Povezana regija". Danas smo govorili o brojnim prilikama u ekonomskom i drugim sektorima, poput turizma, što potvrđuju i brojni letovi i veze koje su uspostavljene između Mostara i drugih gradova, dodala je Castellani i istaknula da je Italija na ovogodišnjem Sajmu kako bi podržala BiH u ekonomskom smislu, ali i njen put ka Europskoj uniji.
- Uvijek ponavljamo da se ne radi o pristupanju, već o ujedinjenju na kontinentu, tako da ćemo i dalje podržavati put BiH kako bi se ujedinila s Europskom unijom, kazala je Castellani.
Zamjenik premijera Federacije BiH i federalni ministar razvoja, poduzetništva i obrta Vojin Mijatović ocijenio je da gospodarstvo BiH ima kapacitet parirati, ne samo europskim firmama, već i onima na globalnom tržištu.
- Uloga institucija u Vladi FBiH, Gospodarske komore FBiH i svih drugih jest osigurati uvjete za razvoj našeg gospodarstva, a naši gospodarstvenici već su pokazali i dokazali da znaju biti konkurentni, i na domaćem, i na inozemnom tržištu. Dižemo ljestvicu suradnje i ljestvicu uvjeta. Bilo je zadovoljstvo kroz ovaj događaj razgovarati, i s našim gospodarstvenicima, i s gostima iz regije i Europe kako bismo vidjeli koje su nam perspektive, dodao je Mijatović, koji drži da je ovaj Forum izvrsna prilika za razmjenu iskustava.
Prema njegovim riječima, politička kriza u BiH konstantan je problem naše ekonomije.
- Mi živimo u krizi zadnjih 30 godina, ona samo oscilira i to je konstantan problem naše ekonomije. Kad god uhvatite malo zamaha i kad se smire političke tenzije, mi perspektivu imamo, ali nekako smo navikli živjeti s ovom krizom, iako bih volio da je toga što manje, a da što više pričamo o životnim, ekonomskim temama, kazao je ministar koji se dotaknuo i pitanja minimalne plaće ističući da je Vladi FBiH bitno da ni jedan radnik ne primi plaću ispod 1.000 maraka.
- Druga stvar je činjenica da je ovo prva Vlada koja je unatrag 15 godina smanjila doprinose te ćemo, zajedno s Udruženjem poslodavaca, sa Sindikatom, ići ispuniti i drugi dio obećanja a to je potpuno nuliranje doprinosa od 1. siječnja 2026., onih 10,5% na teret poslodavca, najavio je Mijatović.
Predsjednik Gospodarske komore Federacije BiH Marko Šantić ukazao je na važnu poziciju Italije u robnoj razmjeni s BiH.
- Italija i BiH imaju značajnu vanjskotrgovinsku razmjenu u visini od oko pet milijardi maraka. No, BiH je i u deficitu, jer smo samo na 34% pokrivenosti izvoza uvozom. Stoga mislim da ove dvije zemlje imaju još dosta mogućnosti za suradnju zbog čega i organiziramo ovakve susrete, te brojne tematske konferencije o energetici, turizmu i sl. Nadamo se da ćemo u budućnosti proširiti dosadašnju gospodarsku suradnju jer smo s Italijom zajedno u Jadranko-jonskoj makro-regiji, te drugim IPA projektima prekogranične suradnje, naveo je Šantić.