Mila Fofić o Erasmus iskustvu u Istanbulu: Ovo je prilika za napredak u obrazovanju
Piše: Antonela Marinović Musa
Jedan od najuspješnijih programa Europske unije zasigurno je Erasmus, koji je uspostavljen prije skoro četiri desetljeća, s ciljem poticanja cjeloživotnog učenja te razmjene studenata i profesora unutar država Europske unije. Mnogi su iskoristili brojne prednosti ovoga programa, a među njima je i Mila Fofić, po majci rodom iz Ljubuškog.
Ova 21-godišnja studentica treće godine prijediplomskog studija komunikologije u Zagrebu, već od srednje škole razmišljala je o tome da, ako ikada bude studirala, Erasmus sigurno neće zaobići.
Ljubav prema putovanjima
„Na sudjelovanje u ovom programu potaknuli su me sestra i brat koji su, također, tijekom studija iskoristili tu priliku. Dobivajući njihove razglednice i slušajući uspomene, pa čak i nakon godina od razmjene, probudile su u meni ljubav prema putovanjima, obrazovanju i kulturama. Zapravo su mi oni ubacili bubu u uho. Ovo je za jednog studenta odlična prilika; dvije muhe jednim mahom – obrazovanje i putovanje, tako da je odluka lako pala. Cijeli proces i papirologija su malo zahtjevniji, no ništa nije nemoguće“, kazala je Mila.
Na upit zašto je izabrala baš Istanbul, rekla nam je kako se dvoumila između Turske i Portugala.
„Znam da su zemlje poput Portugala i Španjolske jako popularne među studentima, no moji planovi za te zemlje su ipak drugačiji. Istočne i jugoistočne zemlje su mi zanimljivije i privlačnije, jer smatram da su zaista autentične i na neki način „netaknute“. Postoji nekoliko razloga zašto sam izabrala Istanbul i Tursku. Jedan od njih je da je to zemlja pomalo drugačije kulture i jezika, prepuna muzeja, umjetnosti, hrane i začina i mislim da iskusiti takvo što neizmjerno je bogatstvo. Jedan od meni bitnih razloga je blizina dviju zemlja; Armenije i Gruzije. Prošle godine sam imala priliku otići u Armeniju, zahvaljujući jednom od Erasmus programa, ali na dva tjedna. Ta zemlja je toliko utjecala na moj osobni, duhovni, intelektualni i emocionalni razvitak i htjela sam se vratiti što prije. Također, nakon Armenije, u meni se probudila želja za Gruzijom, zemljom koju sam imala prigodu posjetiti i „osjetiti“ sada u studenom. Nadalje, kolegiji koje imam na sveučilištu u Turskoj su malo drugačiji od kolegija na mom matičnom fakultetu. U Turskoj studiram na odjelu za Odnose s javnostima i oglašavanje, što pripada komunikologiji, pa teme za medije obrađujem malo detaljnije. Neki od kolegija koji su mi jako zanimljivi su Neuromarketing i Semiotika u oglašavanju. Jedan poznanik mi je rekao: „Imaš priliku studirati u jednom od najljepših gradova na svijetu!“ Mislim da je ovaj odgovor i više nego dovoljan“, istaknula je ova mlada studentica.
Nadalje nam je kazala kako je već na pola puta ove studentske razmjene te da je iskustvo zaista posebno, izazovno, prekrasno i plodonosno.
„Turska kultura nam nije previše strana, ali svakako prilagodba je bila potrebna. Međutim, kad kažem prilagodba, ne mislim to u potpunosti u negativnom smislu. Divno je studirati na moru, piti čaj i imati mačku u krilu... Naravno, ja sam studentica u Turskoj, tako da je život spontaniji i fleksibilniji, što otvara mogućnosti i prilike da živite i kao lokalac i kao student, ako to želite. Odlazak daleko od kuće mi uvijek pada emotivno, pogotovo kada ti nedostaje obitelj i šetnje na bajeru, ali znala sam da je promjena kratkoročna, a i prilika neizmjerno kvalitetna. Bilo bi mi bilo žao da to nisam iskoristila. Kada se selite u bilo koju zemlju, trudite se prilagoditi, tako da sam počela s učenjem jezika i ispijanjem čaja. Sasvim dovoljno za početak. S vremenom, prilagodba je veća, ali naviknete se i prihvatite život ondje gdje ste u tom trenutku“, naglasila je Mila.
Rušenje stereotipa
Ono što je bilo najizazovnije jest pronalazak smještaja, raznorazna papirologija kada odlučite živjeti u Turskoj, pa makar kao i student, a tu su i izazovi sporazumijevanja. U suštini, engleski jezik koristi se samo u turistički poznatim mjestima.
„Postoji zaista puno iskustava o kojima bih mogla pričati danima. Voljela bih studentima i mladima poručiti da putuju, ne samo zbog dobre slike na društvenim mrežama, nego zbog bogatstva i plodova koje putovanja donose. Trudim se biti lokalac u bilo kojoj zemlji, a ovo je prilika i za napredak u obrazovanju. Mogla bih izdvojiti na stotine iskustava iz raznoraznih gradova i dijelova Turske i Gruzije, ali ono što mi je najveće bogatstvo jesu ljudi. Pamtim svako dijete s kojim sam se igrala u zračnim lukama, svaku baku i djeda na tržnicama i sve ljude koji su me primili u svoj dom, zagrlili me i pričali mi o svojoj zemlji i životu. Svakako, vidjeti čuda prirode je također bio veliki blagoslov. Ujedno, ovo je prilika da svoje kolege i prijatelje na razmjenama upoznate s Hrvatskom i Bosnom i Hercegovinom, jer i vi ste sami prikaz vaše kulture, barem dijelom. Erasmus razmjena je i prilika za život u zemlji gdje imate financijsku potporu, što je jedan od ključnih razloga zbog čega se studenti prijavljuju. Voljela bih spomenuti i iskustvo rušenja stereotipa i predrasuda, koje je esencijalno za osobni rast, barem moj“, poručila je Mila.
Za kraj razgovora dodala je da, ako u sebi imate imalo želje za studiranjem u drugoj zemlji, a da je kratkoročno i financijski podržano, provjerite sa svojim fakultetom proces prijave, zemlje koje vam se nude i istražujte.
„Koliko god je stresno u početku, sve se isplati. Voljela bih spomenuti rečenicu svetog Augustina, koju sam pročitala početkom ove akademske godine i koja mi je dala odgovore na moje osobne brige i pitanja: „U tebi gori vatra, jer su svi tvoji veliki snovi u Bogu mogući.“ Samo hrabro, kuća vas uvijek čeka“, zaključila je Mila.