MILETIĆ: Tužiteljstvo je protiv Dodika već trebalo pokrenuti istražne radnje

Komentirajući za N1 najave pokretanja kaznenih postupaka protiv generala Republike Hrvatske od strane Tužiteljstva BiH, Zlatko Miletić, izaslanik DF-a u Domu naroda Parlamenta BiH, kazao je da ne vidi razlog da se oko toga posebno uzbuđuju političari.
“Tužiteljstvo BiH, smatram, nije ni stvarno ni mjesno nadležno za taj predmet budući se vojnu akciju o kojoj je riječ vodilo na tlu Hrvatske. Tužiteljstvo BiH, ako je došlo do saznanja da su tom prilikom počinjena kaznena djela, tj. ratni zločini, ima pravo s aspekta međunarodne kaznene pravne pomoći taj predmet ili dio tih predmeta dostaviti Tužiteljstvu Republike Hrvatske, koje će, u konačnici, donijeti odluku”, kazao je Miletić.
Civilizacijsko pitanje
U osvrtu na rekacije političara, naveo je da je hrvatski premijer Andrej Plenković u izjavama daleko umjereniji od predsjednika Zorana Milanovića.
“Zašto to radi Milanović, ne znam. Njegova retorika je krajnje desničarska. Posebnu pozornost privlači da on sve radi kontra odnosa s BiH i narušava ih”, istaknuo je. Govoreći o “Inzkovom zakonu”, naveo je da političari iz RS-a, uključujući i oporbu, vrlo licemjerni po pitanju tog zakona.
“Inzko ništa 12 godina osim tog zakona nije radio u BiH. Suština te priče je da oni tvrde da domaće institucije nisu imale priliku riješiti to pitanje. To nije točno. Inicijativa je u najmanje dva navrata u zadnjih godinu i pol dana bila u Domu naroda BiH. Oni su je glatko odbili, što znači da ljudi ne žele razgovarati o tome. Pokušavaju taj zakon spinovati na način da je netko rekao da je Republika Srpska genocidna, da je srpski narod genocidan, da će se ukinuti Republiku Srpsku...To su sve neistine”, kazao je sugovornik N1 te ukazao kako se Kazneni zakn BiH odnosi na sve narode u BiH i na sve zločine koje su počinili i Bošnjaci, i Srbi i Hrvati.
“To je pitanje etičko, civilizacijsko, moralno, a u konačnici i pravno i nadam se da će poštivati odluku Inzka”, naveo je te istaknuo kako postoji sustav odgovornosti.
“Ako uzmete poglavlje 16 Kaznenog zakona BiH, jedno od pobrojanih kaznenih djela protiv integriteta BiH jest i rušenje ustavnog poretka BiH a to je Milorad Dodik svojim prijetnjama već uradio. Tužiteljstvo bi, u kontekstu čl. 156, već trebalo protiv njega pokrenuti istražne radnje u smislu dokazivanja tog djela”, drži Miletić.
Plaćenost tužitelja
Ovaj izaslanik DF-a, inače, drži da je osnovni problem ove zemlje kriminal, a ne nacionalizam.
“Jer, da su državne institucije i Tužiteljstvo radili svoj posao, oni bi do sada davno bili u zatvoru i ne bismo slušali zveckanje oružjem i prijetnje ratom, već bi bili tamo gdje im je mjesto“, kazao je te napomenuo kako su tužitelji u BiH bolje plaćeni od državnih parlamentaraca.
“Već dvije godine od glavne tužiteljice Tužiteljstva BiH čekam odgovor. Tražio sam da nam dostavi listu za tu kalendarsku godinu koliko je tko od njih obradio predmeta. Imam informacije da, od dana formiranja Tužiteljstva BiH, imate tužitelja koji rade gotovo 20 godina a da nikad nisu uradili ništa, za razliku od nekih drugih koji su preopterećeni”, zaključio je Miletić.