Minimalnom plaćom možete pokriti tek petinu mjesečne potrošačke korpe
A prije dolaska na vlast obećavali nikad viđen standard bh. žitelja
Piše: Dragan Bradvica
dragan@dnevni-list.ba
Sva politika, ideologija, orijentacije 'lijevo, centar ili desno' padaju u vodu kada svatko od nas zaviri u vlastiti novčanik.
Ukoliko od svog rada ne možemo živjeti život dostajan čovjeka isprazno je govoriti o bilo kakvoj politici. A upravo u Bosni i Hercegovini se u ovom mandatu vlasti događa da je sve više žitelja na granici siromaštva.
Inflacija je uradila svoje (i još uvijek 'radi'), a dolskom na vlast sarajevska 'trojka' (SDP, NiP, NS) ne da nije ispunila pompozna obećanja, nego je uništila i ono što je bilo do sada dobro. Niti ima fiskalnih reformi, niti minimalne plaće od tisuću maraka, niti zaštite radnika…
Ali zato ima propasti ekonomije, pada industrijske proizvodnje, pada izvoza, stagniranja broja zaposlenih, guranja Federacije iz suficita u deficit… Dakle, radi se o klasičnim populistima kojima ništa nije sveto osim njih samih.
Troškovi života
A dok se događa takva politička situacija, Sindikalna potrošačka korpa koju je Savez samostalnih sindikata BiH izračunao za mjesec lipanj 2024. godine iznosila je 2.964,10 maraka. Prosječna plaća isplaćena u FBiH za mjesec travanj 2024. iznosila je 1.364 maraka (posljednji podatak objavljen od Federalnog zavoda za statistiku).
Minimalna plaća prema Odluci Vlade FBiH (čime su se samo prozvani 'trojkaški' ekonomski stručnjaci čak i hvalili) je 619 maraka. Pokrivenost Sindikalne potrošačke korpe prosječnom plaćom je 46,02 posto, a minimalnom plaćom je 20,88 posto. Dakle, veliki 'trojkaši' uspjeh je taj da se 'njihovom' minimalnom plaćom može pokriti tek petina mjesečne potrošačke korpe.
Prilikom izrade Sindikalne potrošačke korpe u obzir je uzeta prosječna plaća isplaćena u FBiH, te minimalni troškovi života četveročlane obitelji koju čine dvije odrasle osobe i dva djeteta, od kojih je jedno u srednjoškolskom, a drugo u uzrastu osnovca.
Samu potrošačku korpu čine sljedeće kategorije (pored naziva se nalazi postotak sudjelovanja pojedinačne kategorije u sindikalnoj potrošačkoj korpi): prehrana - 43,76 posto, stanovanje i komunalne usluge - 13,20 posto, higijena i održavanje zdravlja - 8,69 posto, obrazovanje i kultura - 10,79 posto, odjeća i obuća - 12,15 posto, prijevoz - 4,66 posto, održavanje domaćinstva - 6,75 posto.
U kategoriji prehrana korištene su cijene iz tri trgovačka centra za 86 artikala. Kada je riječ o higijeni i održavanju zdravlja ubrojani su troškovi za deset stavki, a za stanovanje i komunalne usluge troškovi za šest stavki, priopćeno je iz Službe za informiranje Saveza samostalnih sindikata BiH.
Ništa od nove uredbe
Gotovo istovremeno se razotkrila još jedna neistina koju su promovirali 'trojkaši'. Naime, Vlada FBiH nije donijela novu uredbu o isplati neoporezive pomoći radnicima u iznosu od 2.520 maraka, a sada je pitanje hoće li je i kada donijeti.
Federalni ministar financija Toni Kraljević (HDZ BiH) naveo je u odgovoru federalnom zastupniku Admiru Čavaliću (SBiH) da je uredba o isplati pomoći poslodavaca radnicima bila temporalnog karaktera i prestala je važiti sa 30. lipnjem.
- Vlada FBiH će razmotriti mogućnost donošenja nove uredbe o isplati pomoći poslodavca i ukoliko se ona donese, bila bi dio seta fiskalnih mjera koje kroz svoje programe rada planira provesti Vlada FBiH od čega posebno ističemo nove zakone o doprinosima i porezu na dohodak i predmetno treba promatrati u cjelokupnom kontekstu mjera koje provodi Vlada FBiH, naveo je Kraljević. Međutim, u odgovoru se ne spominju nikakvi rokovi do kada bi pometnuti zakoni trebali biti usvojeni. Treba podsjetiti da je Čavalić prošlog mjeseca dobio odgovor federalnog premijera Nermina Nikšića (SDP) o statusu seta fiskalnih zakona, a prema kratkom odgovoru jasno je kako se ti zakoni još neko vrijeme neće naći u proceduri.
Predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH Adnan Smailbegović izrazio je prije nekoliko dana nadu da će Vlada uredbu donijeti tijekom ovog tjedna.
- Uredba još nije donesena. Dobili smo obećanje od Vlade FBiH da će biti usvojena još prošlog tjedna, ali eto nije. Očekujemo ovog tjedna. Duboko se nadamo da će iz Vlade poštovati obećanje koje su dali, kazao je Smailbegović.
Zamjenik premijera Vojin Mijatović ranije je najavljivao minimalnu plaću od tisuću maraka od 1. siječnja 2024., a kada se to nije dogodilo svi su drugi bili krivi osim, naravno, 'trojkaških' 'spasitelja' i 'reformatora'. Umjesto toga usvojena je uredba o isplati neoporezive pomoći radnicima, a do danas nije poznato koliko je poslodavaca iskoristilo tu mogućnost i jesu li uopće isplatili određeni iznos.