Ministarstvo sigurnosti BiH treba deportirati migrante
Povjerenstvo za sigurnost Skupštine Županije Sarajevo održalo je danas sjednicu na kojoj je razmatrana značajno pogoršana sigurnosna situacija u Županiji Sarajevo, pri čemu je posebno istaknut povećan broj nasilnih krivičnih djela počinjenih od migranata u kojima se često u pitanje dovodila sigurnost i život građana u KS.
S tim u vezi, na sjednici je jednoglasno doneseno nekoliko zaključaka.
Povjerenstvo za sigurnost Skupštine ŽS poziva Ministarstvo sigurnosti Bosne i Hercegovine da, u skladu sa svojom ekskluzivnom nadležnošću, neizostavno provodi propisane procedure i način organizacije službe vezano za kretanje i boravak stranaca-migranata u BiH, na način da se na njih primjenjuju najmanje jednaki standardi i pravila kao na državljane BiH.
Da hitno počne primjenjivati postojeće propise za deportaciju migranata koji budu uhvaćeni u kršenju propisa BiH, uključujući i donošenje novih propisa koji se odnose na ograničenje kretanja u određenom vremenskom periodu, kao i definiranje protokola vezanih za neposjedovanje osobnih isprava ili drugih isprava o identitetu (uključujući sve privremene dokumente koje im izdaju organi BiH).
Povjerenstvo poziva Ministarstvo odbrane BiH i Ministarstvo sigurnosti BiH da zajedno i hitno utvrde raspoložive prostorne kapacitete u BiH, te da izvrše hitno proporcionalno izmještanje migranata iz urbanih naselja na nove lokacije, kako zbog sigurnosnih razloga tako i zbog epidemiološke situacije, jedan je od zaključaka.
Predloženo je Ministarstvu Unutarnjih poslova Županije Sarajevo da hitno, prioritetno, dosljedno i vjerodostojno primjenjuje sve propise koji se odnose na utvrđivanje identiteta migranata, kao i primjenjuju sve naredbe Kriznog stožera Federalnog ministarstva zdravstva koje se odnose na ograničenje kretanja.
Predloženo je da bez odlaganja MUP ŽS intenzivira akciju pojačane kontrole uočenih pojedinaca i grupa migranata s ciljem otkrivanja posjedovanja hladnog i vatrenog oružja, uz obveznu kontrolu tih osoba koji se zateknu u periodu ograničenja kretanja tzv. “policijskog sata”.
Pozivaju se Ministarstvo sigurnosti i MUP ŽS da u roku od sedam dana obavijeste donositelja ovih zaključaka o poduzetim radnjama i mjerama, navodi se u zaključcima, priopćeno je iz Službe za protokol i press ŽS.