Dnevni.ba - PRELOADER

Moody’s snizio kreditni rejting Sjedinjenih Američkih Država

4 h 47 min


Moody’s snizio kreditni rejting Sjedinjenih Američkih Država
Moody’s

Moody’s Ratings snizio je državni kreditni rejting Sjedinjenih Američkih Država za jedan stupanj – na Aa1 s Aaa. Kao razlog su naveli rastući teret financiranja proračunskog deficita savezne vlade i rastuće troškove refinanciranja postojećeg duga usred visokih kamatnih stopa.

Ovo sniženje ocjene za jedan stupanj na našoj ljestvici od 21 stupnja odražava porast državnog duga i omjera plaćanja kamata tijekom više od desetljeća na razine koje su znatno više od slično ocijenjenih državnih obveznica“, navodi se u priopćenju agencije za kreditni rejting.

Očekuje se da će odluka o snižavanju kreditnog profila Sjedinjenih Država, na margini, povećati prinos koji investitori traže kako bi kupili američki državni dug kako bi se odrazio veći rizik, te bi mogla smanjiti raspoloženje prema posjedovanju američke imovine, uključujući dionice. Uz to, sve glavne agencije za kreditni rejting i dalje SAD-u daju drugi najviši dostupni rejting.

Prinos na referentnu 10-godišnju trezorsku obveznicu porastao je za 3 bazna boda u trgovanju nakon radnog vremena, trgujući se po 4,48%. iShares 20+ Year Treasury Bond ETF – zamjena za cijene dugoročnijeg duga – pao je za oko 1% u trgovanju nakon radnog vremena, dok je SPDR S&P 500 ETF Trust koji prati referentni indeks američkih dionica pao za 0,4%.

Moody’s je bio otporan na održavanje američkog državnog duga na najvišoj mogućoj kreditnoj ocjeni i dovodi 116 godina staru agenciju u ravnotežu s njezinim konkurentima. Standard & Poor’s je snizio ocjenu SAD-a s AAA na AA+ u kolovozu 2011., a Fitch Ratings je također snizio ocjenu SAD-a s AAA na AA+ u kolovozu 2023.

Uzastopne američke administracije i Kongres nisu se uspjeli dogovoriti o mjerama za preokretanje trenda velikih godišnjih fiskalnih deficita i rastućih troškova kamata“, rekli su analitičari Moody’sa u izjavi. „Ne vjerujemo da će se iz trenutnih fiskalnih prijedloga koji se razmatraju dogoditi značajna višegodišnja smanjenja obvezne potrošnje i deficita.

Ogroman deficit
SAD ima ogroman proračunski deficit jer troškovi kamata za dug državne blagajne nastavljaju rasti zbog kombinacije viših stopa i većeg glavnog duga za financiranje. Fiskalni deficit u godini koja je započela 1. listopada već iznosi 1,05 bilijuna dolara. Što je 13% više nego prije godinu dana. Prihodi od carina pomogli su u smanjenju dijela neravnoteže prošlog mjeseca, piše CNBC.

U svojoj izjavi koja prati snižavanje rejtinga, analitičari Moody’sa napisali su: „Ako se Zakon o smanjenju poreza i zapošljavanju iz 2017. produži, što je naš osnovni scenarij, to će dodati oko 4 bilijuna dolara primarnom deficitu savezne fiskalne bilance (isključujući plaćanja kamata) tijekom sljedećeg desetljeća.“

Kao rezultat toga, očekujemo da će se savezni deficiti proširiti, i doseći gotovo 9% BDP-a do 2035., u odnosu na 6,4% u 2024., uglavnom zbog povećanih plaćanja kamata na dug, rastuće potrošnje na socijalne naknade i relativno niskog generiranja prihoda“, rekao je Moody’s. „Očekujemo da će teret saveznog duga porasti na oko 134% BDP-a do 2035., u usporedbi s 98% u 2024.“

Sniženje Moody’sa dogodilo se nakon što je Odbor za proračun Zastupničkog doma, predvođen republikancima, u petak odbacio sveobuhvatni paket smanjenja poreza kao dio ekonomske agende predsjednika Donalda Trumpa, uključujući produljenje smanjenja poreza prvi put donesenih 2017. godine.

Manja potražnja
Trezorske obveznice se još uvijek suočavaju s temeljnim faktorom manje strane potražnje za njima, a rastuća veličina hrpe duga koju je potrebno stalno refinancirati neće se promijeniti, ali Moody’s je simboličan u smislu da je riječ o velikoj rejting agenciji koja upozorava da SAD ima opterećene dugove i deficite“, rekao je Peter Boockvar, glavni investicijski direktor u Bleakley Financial Group.

Početkom travnja prinosi na državne obveznice su porasli, a dolar je oslabio u odnosu na svoje globalne ekvivalente kao reakcija na Trumpovo nametanje visokih carina na uvoznu robu koja ulazi u SAD, što je znak da bi se investitori mogli početi udaljavati od SAD-a kao najsigurnijeg mjesta na svijetu za ulaganje.

Ovo će sljedeći tjedan učiniti zanimljivim“, napisao je Fred Hickey, dugogodišnji promatrač tehnoloških dionica i urednik časopisa The High-Tech Strategist u Nashui, New Hampshire, na X-u, nazivajući snižavanje Moody’sovog rejtinga senzacijom u petak poslijepodne (nakon zatvaranja). Rekao je da se očekuje pad vrijednosti obveznica i dolara, a rast cijene zlata kao odgovor.

Moody’s je prvi put službeno ocijenio američke obveznice 1993. godine, ali je od 1949. godine SAD-u dodijelio “najvišu granicu” od Aaa, piše financa.

Biznis


PLAVI DIJAMANT

Plavi dijamant iz Južne Afrike oduševio tržište luksuznih dragulja

Rijetki plavi dijamant poznat kao “Mediteransko plavo”, težine 10,03 karata, prodan je na aukciji...

3 h 41 min

VISA I MASTERCARD

Visa i Mastercard pod pritiskom: EU trgovci traže ograničenje naknada

Visa i Mastercard suočeni su s pritiscima zbog visokih i netransparentnih naknada, tvrde europski...

4 h 58 min

EUROZONA

Snažan rast vanjskotrgovinskog suficita eurozone

Eurozona je u ožujku ostvarila vanjskotrgovinski suficit od 36,8 milijardi eura. Što predstavlja ...

5 h 3 min